دیوان عالی آمریکا اجرای حکم اعدام را متوقف کرد
اجرای حکم اعدام یکی از موضوعات بحث‌انگیز در آمریکاست. رئیس‌جمهور آمریکا حامی مجازات اعدام است. حال دیوان عالی آمریکا درخواست دولت او برای اجرای سریع چند حکم اعدام را رد کرده است، البته نه به دلایل انسان‌دوستانه.

دیوان عالی آمریکا اجرای مجازات اعدام در تمام این کشور را به طور موقت ممنوع اعلام کرد. دیوان عالی آمریکا درخواست فوری دولت ترامپ برای لغو ممنوعیت موقت اعدام که در دادگاه تجدیدنظر واشنگتن تأیید شده را رد كرد. اجرای یک حکم اعدام که قرار بود دوشنبه (۱۸ آذر) اجرا شود و سه حکم دیگر كه برای پایان ژانویه برنامه ریزی شده‌اند، به تعلیق در آمده‌اند.

دیوان عالی آمریکا می‌گوید دادگاه تجدید نظر در واشنگتن باید بتواند ظرف ۶۰ روز در این زمینه‌ تصمیم‌گیری کند. بحث بر سر نوع اعدام است که موجب توقف اجرای آن شده است.

دولت آمریکا تصمیم دارد اعدام با تزریق یک نوع سم‌کشنده را مجاز کند، اما دیوان عالی آمریکا می‌گوید دولت نباید از قانونی که سال ۱۹۹۴ تصویب شده و در آن اعدام با تزریق سه نوع سم‌کشنده تعریف شده، تخطی کند.

وزارت دادگستری مدعی است که استفاده از یک نوع سم برای مجرمانی که دست به جنایاتی بی‌رحمانه زده‌اند، باید مجاز باشد.

یک مجرم سفیدپوست نژادپرست که سال ۱۹۹۹ یک بازرگان، همسر و دختر هشت ساله او به قتل رسانده بود، قرار بود روز دوشنبه اعدام شود.

حکم یک زندانی دیگر که سال ۱۹۹۸ به جرم آدم‌ربایی‌، تجاوز و قتل یک دختر ۱۶ به اعدام محکوم شده بود، هم تعلیق شده است. این مجرم جسد قربانی را در اسید انداخته بود. او یک زن ۸۰ ساله را هم به قتل رسانده است. با این حال وکلای او خواستار لغو مجازات اعدام هستند و می‌گوید این مجرم بیمار است و از آلزایمر رنج می‌‌برد.

چندین ایالت در آمریکا مجازات اعدام را لغو کرده یا اجرای آن را در سال‌های اخیر به حالت تعلیق درآورده‌اند. این مجازات در ۲۱ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا اجرا می‌شود. استقبال مردم آمریکا از مجازات اعدام نیز رو به کاهش است. اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی ۸۰ درصد از شهروندان آمریکا موافق اعدام بودند. این آمار حال به ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.