چین اردوگاه‌های کاراجباری تن‌فروشان را برمی‌چیند
بازداشت شدگانی که در این برنامه مجازات شده‌اند می‌گویند مجبور شده‌اند در دوران زندان خود در اردوگاه‌های کار اجباری اسباب‌بازی درست کنند.
چین اعلام کرده است که به برنامه مجازات تن‌فروشان در "مراکز بازآموزی" خود پایان می‌دهد. این برنامه به پلیس اجازه می‌داد که تن‌فروشان و مشتریان آنها را تا دو سال در اردوگاه‌های کار اجباری به کار بگیرد.

پلیس متهم است که بازداشتیان را برای تولید اسباب‌بازی یا محصولات خانگی دیگر به کار اجباری وامی‌داشته است.

به گزارش خبرگزاری رسمی چین، شینهوا، این نظام بازداشت و مجازات در پایان ماه دسامبر سال جاری برچیده می‌شود و کسانی که هنوز در بازداشت هستند آزاد خواهند شد.

البته تن‌فروشی کماکان در چین غیرقانونی خواهد ماند و مجازات آن تا ۱۵ روز بازداشت و جریمه نقدی ۵۰۰۰ یوان (۷۱۴ دلار) خواهد بود.

رسانه دولتی چین اعلام کرده است که" نظام بازداشت و بازآموزی از ۲۰ سال پیش که اجرایی شده به حفظ نظم عمومی و محیط اجتماعی مناسب در کشور کمک کرده است."

اما در ادامه آورده است که این نظام به مرور ناکارآمدتر شده است.

یک تحقیق در سال ۲۰۱۳ توسط سازمان غیرانتفاعی آسیا کاتالیست که از جمله بر اساس گفتگو با بیش از ۳۰ زن تن‌فروش در دو شهر چین تهیه شده بود موثر بودن این نظام را زیر سئوال برد.

این تحقیق اعلام کرد بازداشت‌شدگان در دوره زندان خود مهارت تازه‌ای را که بتواند در زمان آزادی به کارشان بیاید نمی‌آموزند و تنها به کار یدی و کارگری گرفته می‌شوند.

در این گزارش آمده است:" تمام تن‌فروشانی که برای تهیه این گزارش مورد مصاحبه قرار گرفته‌اند بلافاصله بعد از آزادی دوباره به تن‌فروشی بازگشته‌اند."

تحقیق دیگری که در سال ۲۰۱۳ بعد از مصاحبه با ۱۴۰ تن‌فروش، مشتریان آنها، نیروهای پلیس و متخصصان، توسط سازمان دیدبان حقوق بشر انجام شد حاکی از آن است که پلیس بسیاری از تن‌فروشان را کتک می‌زده تا آنها را مجبور به اعتراف کند.

یک تن‌فروش به این سازمان گفته پلیس او را برای امضای اعتراف‌نامه فریب داده است: "پلیس گفت مشکلی نیست، تنها باید اسمم را پای ورق بنویسم و آنها مرا بعد از ۴ یا ۵ روز آزاد خواهند کرد. اما در عوض مرا شش ماه در بازداشتگاه بازآموزی زندانی کردند."

شن تینگتینگ، مدیر سازمان غیرانتفاعی آسیا کاتالیست می‌گوید اقدام دولت برای برچین بازداشتگاه‌های کار اجباری مثبت است اما برای اطمینان از رعایت حقوق تن‌فروشان قدم کوچکی است.

به گفته او " پلیس و قانون چین به جای فراهم کردن چارچوبی برای اطمینان از بهداشت و امنیت تن‌فروشان، بر ممنوعیت و سرکوب آن تمرکز کرده‌اند."

چین در سال ۲۰۱۳ اعلام کرده مراکز بازآموزی از طریق کار اجباری برای مجرمان جزء را برچیده است.

این تصمیم پس از برملا شدن چند مورد بی‌عدالتی در پرونده‌های حقوقی گرفته شد. از جمله در یکی از آنها یک زن که برای مجازات فرد متجاوز به دخترش شکایت کرده بود به اردوگاه کار اجباری فرستاده شد.

اما این تصمیم تا پیش از این شامل حال تن‌فروشان و مشتریان آنها نشده بود.

با وجود این تصمیم چین ایده اردوگاه‌های بازآموزی را کنار نگذاشته است.

مقام‌های این کشور مدعی‌اند چند اردوگاه کاراجباری در منطقه ژینگژیانگ در شمال غرب کشور "داوطلبانه" اند و برای مقابله با افراطی‌گری برپا شده‌اند.

با وجود این گروه‌های حامی حقوق بشر می‌گویند بسیاری از اویغورهای چین به این اردوگاه‌ها منتقل شده‌اند و آنها را مجبور به تبری جستن از مذهبشان کرده‌اند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.