شهروندان ایران، بزرگترین خریدار خارجی خانه در ترکیه
بنابر اعلام مرکز آمار ترکیه شهروندان ایرانی در ماه فوریه با خرید ۷۲۱ خانه، بیشتر از شهروندان هر کشور دیگری در ترکیه خانه خریده‌اند.

بر اساس این آمار شهروندان عراق، روسیه و افغانستان بعد از ایران بیشترین خانه‌ها را در دومین ماه سال ۲۰۲۰ میلادی در ترکیه خریده‌اند.

تا ماه پیش از آن (ژانویه) عراقی‌ها در صدر جدول خرید ملک در ترکیه بودند.

مرکز آمار ترکیه هر ماه آمار فروش خانه را اعلام می‌کند. در آمار دومین ماه سال ٢٠٢٠، شهروندان خارجی چهار هزار خانه (از ۱۱۹ هزار خانه معامله شده) در ترکیه خریدند که ۲۰ درصد از آمار همین ماه در سال گذشته بیشتر است.

بیشتر معاملات در استانبول ( ۱۹ درصد) و بعد در شهرهای آنکارا و ازمیر در رده‌های بعدی بوده است.

دولت ترکیه بیش از یک سال پیش بعضی از قوانین مهاجرت را تغییر داد و کسب شهروندی را برای اتباع خارجی آسان‌تر کرد. این تصمیم پس از سقوط ارزش لیر و با هدف جذب سرمایه‌گذاری خارجی گرفته شد.

پیش از تغییر قانون، متقاضیان برای شهروندی ترکیه باید خانه‌‌ای به ارزش حداقل یک میلیون دلار می‌خریدند اما این رقم به یک چهارم یعنی ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد.

کسب شهروندی کشور همسایه با سرمایه‌ای کمتر از قبل و همچنین امکان سرمایه‌گذاری ارزی با خرید ملک دو عامل مهمی بودند که عده‌ای از شهروندان ایرانی خرید خانه را در کشورهایی مانند ترکیه ترجیح دادند.

ایرانی‌ها همواره علاقمند به سفر به ترکیه بوده‌اند، در میان گردشگران خارجی که به ترکیه سفر می‌کنند ایرانی‌‌های هم‌اکنون در رتبه پنجم هستند، پس از کشورهای روسیه، آلمان، بلغارستان و بریتانیا.

در سال ۲۰۱۹ میلادی در مجموع دو میلیون و صد هزار ایرانی برای سفر به ترکیه رفتند؛ بنابر اعلام مرکز آمار ترکیه هر مسافر ایرانی در سال گذشته میلادی بطور متوسط ۶۹۳ دلار در ترکیه خرج کرد.

سال گذشته در مجموع نزدیک به ۵۲ میلیون نفر از کشورهای دیگر به ترکیه سفر کردند و هزینه اقامت برای شهروندان خارجی بطور متوسط شبی ۷۳ دلار بوده است. این رقم برای شهروندان ترک که در خارج زندگی می‌کنند و به ترکیه سفر کردند، شبی ۵۰ دلار محاسبه شده.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.