سه تبعۀ افغانستان که به تازگی از ایران برگشته بودند، به علت نامعلوم جان سپردند
مرگ سه نفر از ساکنان ولایت غور افغانستان که به تاز‌گی از ایران برگشته‌ بودند، در حالی رسانه‌ای شده که نگرانی‌ها درمورد گسترش ویروس کرونا در افغانستان بالا گرفته است.

عبدالاحد، سرپرست ولسوالی (شهرستان) پسابند ولایت غور، مرگ این ۳ تن را مشکوک می‌خواند و می‌گوید که این افراد از ساکنان روستای "شیرلاس" بوده‌اند که در فاصله ۸۰ کیلومتری از مرکز ولایت قرار دارد.

به گفته مقام‌های محلی ولایت غور، این افراد در ۱۰ روز گذشته از ایران برگشته‌ بودند و نبود امکانات کافی سبب شده تا هنوز علت مرگ آنان مشخص نشود. این درحالی است که گسترش ویروس کرونا در افغانستان سبب افزایش نگرانی مردم شده است.

هرچند تاکنون به گونه رسمی تایید نشده که آیا ویروس کرونا در افغانستان تلفاتی داشته یا خیر، اما وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که تاکنون ۲۲ واقعه (مورد) مثبت کوید۱۹ در سراسر افغانستان شناسایی شده و نیز تاکید کرده که تمامی افراد آلوده به این ویروس، اخیراً به ایران سفر داشته‌اند.

در روزهای پسین، شیوع ویروس کرونا در افغانستان حالت صعودی داشته و نیز بازگشت بی‌سابقۀ مهاجران افغانستانی از ایران، به نگرانی‌ها افزوده است.
وزارت مهاجرین و بازگشت‌کنندگان افغانستان می‌گوید که روزانه ۱۴ تا ۱۵ هزار تن از ایران وارد افغانستان می‌شوند.

افزایش موارد مثبت ویروس کرونا در افغانستان سبب شده تا حکومت افغانستان بودجه بیشتری را برای مبارزه با این ویروس اختصاص دهد.
به تاز‌گی رییس جمهور غنی فرمان داده تا مبلغ ۴۰۰ هزار افغانی برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا، به ولایت اختصاص داده شود.
وی پیش از این نیز ۱۵ میلیون دلار را برای مبارزه با این بیماری اختصاص داده بود. افزون بر این، حکومت یک برنامه ۵ ماده‌ای را برای مقابله با شیوع بیماری آماده کرده است.

به دنبال گسترش شیوع ویروس کرونا، حکومت افغانستان تمامی مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها، تجمعات، برنامه‌های ورزشی و حتی جشن نوروز را تعطیل اعلام کرد و نیز از شهروندان خواسته تا در تجمعات از قبیل محافل عروسی و فاتحه اشتراک نکنند.

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.