کشورهای آسیایی با موج تازه شیوع ویروس کرونا روبرو هستند

کره جنوبی، چین و سنگاپور در میان کشورهای آسیایی هستند که به دلیل سفر افراد مبتلا از خارج با موج دوم شیوع ویروس کرونا روبرو هستند.

چین، که ویروس ابتدا در آن ظاهر شد، روز پنجشنبه برای اولین بار از زمان ثبت این ارقام در ماه ژانویه هیچ مورد تازه ای را گزارش نکرد.

اما این کشور ۳۴ مورد را در کسانی که از خارج به چین بازگشته اند ثبت کرد.

کره جنوبی روز پنجشنبه شاهد جهشی در موارد تازه - ۱۵۲ نفر - بود هرچند معلوم نیست چند نفر آنها از خارج آمده اند.

۷۴ مورد تازه از بیماری در یک خانه سالمندان در شهر داگو در این کشور گزارش شده است.

روز چهارشنبه همچنین سنگاپور ۴۷ مورد تازه ثبت کرد که ۳۳ نفر آنها از خارج آمده اند.

مقام های سنگاپور در واکنش کنترل مرزی را افزایش داده اند. دولت اکنون توصیه می کند کلیه سفرهای خارجی عقب انداخته شود درحالی که قبلا فقط از مردم درخواست شده بود سفرهای غیرضروری را عقب بیاندازند.

شهروندان خارجی ساکن سنگاپور که با ویزای کار در آنجا زندگی می کنند در صورتی که خارج شده باشند فقط با گرفتن مجوز حق بازگشت خواهند داشت.

در چین هشت نفر دیگر درگذشتند که همگی در استان هوبی و بیشتر آنها در شهر ووهان در این استان بود.

سنگاپور
سنگاپور تدابیر مرزی را تشدید کرده است

هر سه کشور در کنترل موارد داخلی موفق عمل کرده‌اند، اما این نگرانی هست که با شیوع بیماری در سایر کشورها پیشرفت آنها خنثی شود.

اروپا و آمریکا هم اکنون از نظر شیوع در کانون توجه هستند اما موارد تازه نشان می دهد که آسیا هنوز فاصله زیادی تا ریشه‌کنی این بیماری دارد.

براساس آماری که در دانشگاه جان هاپکینز آمریکا تهیه شده درحال حاضر ۲۱۵ هزار و ۹۵۵ مورد ابتلا در جهان وجود دارد و ۸۷۴۹ نفر هم در اثر آن درگذشته اند.

' در کره جنوبی جایی برای غفلت نیست'

لورا بیکر، خبرنگار بی بی سی در سئول

کره جنوبی افزایش خفیفی را در شمار مبتلایان به ویروس کرونا ثبت کرده است. ۱۵۲ مورد تازه در ۲۴ ساعت گذشته تایید شده که شمار موارد ابتلا در کشور را به ۸۵۶۵ می رساند.

واکنش کره جنوبی به این اپیدمی از جمله ردگیری مبتلایان، تست کردن شمار بزرگی از مردم و قرنطینه سریع بیماران مورد ستایش قرار گرفته بود.

از زمانی که این بیماری پیشتر در ماه جاری به اوج رسید ضرباهنگ موارد تازه روزانه درحال کاهش بود به طوری که در چهار روز گذشته آمار روزانه ابتلا کمتر از ۱۰۰ بود.

مقام های بهداشتی هشدار داده اند که در کره جنوبی جایی برای غفلت کردن وجود ندارد و بار دیگر مردم را ترغیب می کنند از محل های تجمع مثل کلیساها، سراهای سالمندان، و کافه های اینترنتی فاصله بگیرند.

سه نفر از اعضای تیم ملی شمشیربازی کره جنوبی که از رقابتی در مجارستان بازگشته کرونا مثبت شده اند.

افزایش موارد در استرالیا
همزمان در استرالیا موارد ابتلا به طور تصاعدی درحال افزایش بوده و اکنون از ۶۰۰ مورد فراتر رفته است.

دکتر پال کلی از مقام های سازمان بهداشت این کشور در کنفرانسی خبری گفت: "به سرعت درحال افزایش است اما بیشتر ناشی از سفرهای خارجی است، سفرهایی که به سرعت محدود می شود."

بیشتر مواردی که تازه تایید شده در میان مسافرانی است که از آمریکای شمالی و اروپا برگشته اند. استرالیا یک قرنطینه اجباری ۱۴ روزه را بر کلیه مسافران ورودی اعمال کرده و به شهروندانش دستور داده "به خارج سفر نکنند."

به گفته مقام ها سرایت در سطح محلی حدود یک ششم کل موارد را در بر می گیرد اما درحال گسترش است. نیو سات ولز که با ۳۰۰ مبتلا کانون شیوع در استرالیاست گزارش می دهد که درحال تحقیق درباره شیوع احتمالی در یک مسابقه راگبی دانشگاهی در پایان هفته گذشته است.

اسکات موریسون نخست وزیر این کشور جمعه پیش گفته بود که قصد شرکت در یک مسابقه لیگ راگبی را دارد اما بعدا منصرف شد.

واکنش بازارهای آسیا به مشوق های اروپا
بازارهای بورس آسیا صبح پنجشنبه به بسته مشوق های اقتصادی اعلام شده از سوی بانک مرزی اروپا، ای سی بی، واکنشی منفی نشان داده اند.

شاخص های سهام در ژاپن از جمله نیکی ۲۲۵ کمی افت کرد. در چین بازار بورس شانگهای ۱.۸ درصد افت کرد و در هنگ کنگ شاخص سهام بازار "هنگ سنگ" ۴ درصد سقوط کرد.

یکی از بزرگترین افت ها به بازار کوسپی ایندکس کره جنوبی مربوط می شد که ۸.۱ درصد سقوط کرد.

در اندونزی فعالیت بازار بورس بعد از سقوطی ۵ درصدی برای ۳۰ دقیقه متوقف شد.

در بازار ارز دلار استرالیا ۴ درصد افت کرد.

بانک مرکزی اروپا یک بسته اضطراری ۸۲۰ میلیارد دلاری را برای محدود کردن آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا معرفی کرده است.

دونالد ترامپ

دونالد ترامپ مصوبه کمک‌های سنا را امضا کرد
همزمان سنای آمریکا یک طرح ۱۰۵میلیارد دلاری کمک به مقابله با ویروس کرونا را تصویب و رئیس جمهور آمریکا آن را امضا کرده است. این طرح فراجناحی پیشتر در پایان هفته در مجلس نمایندگان هم تصویب شده بود که از جمله شامل این کمک ها می شود:

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.