کرونا؛ چرا آمار مرگ در بریتانیا بیشتر از سایر کشورهای اروپایی است؟
آمار منتشر شده توسط دولت بریتانیا حاکی از آن است که تعداد افرادی که در اثر ابتلای به ویروس کرونا جان خود را در این کشور از دست داده‌اند از سایر کشورهای اروپایی بالاتر بوده است.

سئوال این است که چه اشتباهی ممکن است عامل افزایش تلفات شده باشد؟ و آمار موجود تا چه اندازه قابل اعتماد است؟

طبق آماری که روز گذشته (چهارشنبه، ۶ مه) توسط رابرت جنریک، وزیر جوامع اقلیت در نشست خبری روزانه دولت ارائه شد، در آن روز ۶۴۹ نفر دیگر از مبتلایان به ویروس کرونا در بریتانیا جان خود را از دست دادند و در نتیجه، تعداد قربانیان ویروس کرونا در این کشور به ۳۰ هزار و هفتاد و شش نفر رسید.

تا قبل از آن، ایتالیا بالاترین تعداد تلفات مبتلایان در اروپا را داشت. جدیدترین آمار قربانیان در ایتالیا ۲۹ هزار و ۶۸۴ نفر است.

 در ایالات متحده، تا کنون بیش از ۷۲ هزار نفر جان خود را در اثر ابتلای به این ویروس از دست داده اند.

کارشناسان بهداشت و آمار این سئوال را مطرح کرده اند که آیا این ارقام تمام یا تنها بخشی از واقعیت را به تصویر می‌کشد.

پرفسور دیوید اسپیگلهالتر، استاد دانشگاه کمبریج، می گوید که می توانیم "اطمینان داشته باشیم" که تمامی آماری که از تلفات این بیماری داده شده است "به طرز قابل توجهی کمتر از" تعداد واقعی کسانی است که در نتیجه این بیماری مرده‌اند.

او می افزاید: "با اطمینان کامل می توانیم بگویم که هیچکدام از کشورهای درگیر با این بیماری به نحو احسن عمل نکرده‌اند و این هم مسابقه آوازخوانی نیست و تلاش برای درجه بندی آنها معنی ندارد."

بریتانیا
این تابلو در تورین ایتالیا ماسک زدن اجباری را نشان می‌دهد

مقایسه کشورها
وزیر جوامع اقلیت بریتانیا در نشست خبری روز گذشته گفت که مقایسه آمار ارائه شده توسط کشورهای مختلف با چالش های جدی مواجه است. وی افزود که مقایسه قطعی بین المللی در چنین مواردی بسیار دشوار است.

پرفسور ایوان دویل، مدیر امور پزشکی در سازمان بهداشت عمومی انگستان در این مورد تاکید دارد: "آنچه که می توان انجام داد این است که همزمان با واکنش به این ویروس، هر چه بیشتر درباره آن بیاموزیم."

وی می افزاید: "کشورهای مختلف روش های متفاوتی را برای اندازه گیری آمار مبتلایان و قربانیان این ویروس به کار می گیرند و این باعث دشواری در مقایسه این آمار می شود."

همچنین شرایط کشورها متفاوت است. به عنوان مثال جمعیت بریتانیا ۶۶ میلیون و جمعیت ایتالیا ۶۰ میلیون نفر است و اگر تعداد قربانیان در بریتانیا ۱۰ درصد بیشتر از ایتالیا باشد، نسبت تلفات دو کشور یکسان است.

به گفته کریس ویتی، مشاور پزشکی دولت بریتانیا، "نحوه اندازه گیری تلفات نیز در کشورهای مختلف یکسان نیست و در نتیجه، تلاش برای مقایسه دقیق آماری اقدامی بیهوده است."

در ظاهر امر، وضعیت بریتانیا و ایتالیا بسیار به هم شبیه است. آمار تلفات ویروس کرونا در هر دو کشور شامل کسانی می شود که ابتلای آنها به این بیماری با انجام آزمایش تایید شده باشد.

در همانحال، اگرچه می توان فرض کرد که آمار مبتلایان به این بیماری که در بیمارستان جان خود را از دست دادند دقیق است، شمار تلفات این بیماری در مراکز مراقبت غیربیمارستانی مانند خانه های سالمندان، مراکز نگهداری معلولان و نظیر اینها به این اندازه دقیق نیست.

همچنین، خصوصیات جمعیت شناسی هم در مقایسه آمار باید در نظر گرفته شود.

به عنوان مثال، تا آنجا که تا کنون مشخص شده، احتمال وخامت وضعیت مبتلایان سالمند به ویروس کرونا بیش از جوانان است.

این احتمال بیشتر است که افراد سالمند مشکلات پزشکی دیگری هم داشته باشند که باعث می شود خطر ابتلای به ویروس کرونا برای این گروه بیشتر شود.

نسبت افراد سالمند در ایتالیا بیشتر از بریتانیا و نسبت کودکان (که احتمال ابتلای آنها به اشکال شدید بیماری به مراتب کمتر است) پایین تر است. بنابراین، قاعدتا باید انتظار می رفت که آمار مرگ و میر در ایتالیا به نسبت جمعیت بیش از بریتانیا باشد.

'مرگ در اثر کرونا'

در بریتانیا، آمار روزانه دولت در مورد مرگ مبتلایان به گزارش های مربوط به موارد تایید شده متکی است هرچند سازمان ملی آمار نیز آماری را منتشر می کند که شامل کسانی است که صرفا روی جواز دفن آنها ابتلای به کووید-۱۹ به عنوان عامل مرگ ذکر شده است چه در این موارد آزمایشی صورت گرفته باشد و چه آزمایشی در کار نبوده باشد.

بلژیک با بالاترین آمار تلفات نسبت به جمعیت مورد انتقاد قرار گرفته است اما مقامات بلژیکی می گویند که نحوه آمارگیری آنها در هیچ کشور دیگری به کار نمی رود.

بریتانیا
بلژیک ماسک زدن را در اماکن عمومی اجباری کرد

در این آمار نه تنها موارد تایید شده مرگ در اثر ابتلای به ویروس کرونا در بیمارستان ها و مراکز مراقبتی غیر بیمارستانی، بلکه تمامی موارد تایید نشده اما مشکوک نیز منظور شده است.

پرفسور استون وان گوخت، متخصص ویروس شناسی و مشاور دولت بلژیک گفته است که مردم "مقایسه های معیوب" به عمل می آورند.

در مورد کشورهای دارای نظام های سیاسی غیر آزاد، کسب آمار قابل اعتماد تقریبا ناممکن است.

مثلا در مورد جمهوری خلق چین، میزان مرگ در اثر ابتلای به ویروس کرونا بر حسب یک میلیون جمعیت در مقایسه با کشورهای غربی بسیار ناچیز است. این تفاوت حتی پس از آنکه دولت چین تعدیلاتی در آمار قبلی صورت داد و تلفات شهر ووهان را ۵۰ درصد بیشتر از قبل اعلام کرد بازهم مشهود است.

کارشناسان توصیه می کنند که برای بررسی هر کشور، کل آمار مرگ و میر آن در سال جاری با آمار سال های قبل در همین زمان از سال مقایسه شود.

اما جمع آوری و ارزیابی چنین آماری وقت گیر است و به چندین ماه و شاید چند سال کار نیاز دارد تا آثار این بیماری فراگیر بر جمعیت کشورها مشخص شود.

در بریتانیا چه اشتباهی روی داد؟
به نظر می رسد که کشورهایی که پس از شیوع ویروس کرونا به سرعت به آزمایش افراد مشکوک پرداختند و همچنین روش پیگیری تماس مبتلایان با سایرین را دنبال کردند در مقابله با گسترش بیماری موفقیت بیشتری داشته اند.

میزان تلفات ویروس کرونا در آلمان و کره جنوبی که به این نحو عمل کرده اند به مراتب کمتر از سایر کشورهای درگیر بوده است.

البته همه ارقام مربوط به آزمایش ابتلای به این بیماری نیز یکسان نیست. بعضی از کشورها تعداد افراد آزمایش شده و بعضی دیگر تعداد آزمایش های انجام شده را ثبت کرده اند. در بسیاری موارد، لازم بوده است یک فرد بیش از یک بار آزمایش شود.

زمان و محل انجام آزمایش را هم باید در نظر گرفت، اینکه آیا آزمایش ها عمدتا در بیمارستان ها یا در محله ها انجام شده است.

آلمان و کره جنوبی در همان ابتدای شیوع بیماری در مورد انجام آزمایش به "روش تهاجمی" دست زدند یعنی حتی قبل از شیوع گسترده بیماری، به انجام وسیع آزمایش مبادرت ورزیدند و در نتیجه، اطلاعات زیادی را در مورد نحوه گسترش بیماری به دست آوردند.

بریتانیا
کره جنوبی در ۳۰ آوریل اعلام کرد که از نیمه فوریه به این سو، اولین روزیست که مبتلاء به ویروس کرونا نداشته

در مقابل، ایتالیا، که بازهم تعداد زیادی آزمایش انجام داده، تلفات بیشتری را متحمل شده است اما این کشور تنها زمانی به انجام گسترده آزمایش دست زد که بیماری شیوع یافته بود.

رویکرد بریتانیا هم همینگونه بوده است.

دکتر روزنا آلین-خان، نماینده مجلس عوام از حزب مخالف دولت با انتقاد از رویکرد دولت، گفته است که این شیوه آزمایش "به قیمت جان انسان ها تمام شد."

در کنار انتقاد از ناکافی بودن آزمایش ها، کسانی نیز دولت بریتانیا را به خاطر کمبود تجهیزات ایمنی شخصی برای کارکنان بخش خدمات درمانی مورد انتقاد قرار داده اند.

در ماه آوریل، نادره احمد، عضو انجمن ملی ایمنی پزشکی گفت: "شکایتی که بیش از هرچیز به گوش می رسد این است که: ما نیاز مبرم به ماسک داریم. آیا کسی دستکش دارد؟ ذخیره تجهیزات ایمنی ما دارد تمام می شود."

مایکل گوو، وزیر مشاور در امور کابینه بریتانیا در نشست خبری روز ۲ مه گفت: "یک میلیارد و هشتاد میلیون قلم تجهیزات ایمنی در شبکه درمانی و مراقبت های اجتماعی انگلستان توزیع شده است."

اما طبق یافته های برنامه پانوراما تلویزیون بی بی سی بیش از نیمی از این تجهیزات شامل دستکش های جراحی است و در برخی موارد، حتی دستکش ها را هم به جای جفت، تک تک شمارش کرده اند.

پرفسور اوک، استاد دانشگاه آکسفورد گفته است: "آنچه می خواهیم بدانیم این است که چرا عملکرد بعضی از کشورها بهتر از دیگران بوده و از این چه تجربه ای می توان آموخت."

با اینهمه، تا زمانی که این بیماری از میان نرفته نمی توان با قاطعیت دانست که کدام کشور بهتر از دیگران با این ویروس مقابله کرده است.

پرفسور اوک می گوید: "آن موقع فرصتی خواهد بود که از تجربه گذشته واقعا درس بگیریم و برای آینده به کار بندیم."

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.