حمله به کامیون ایرانی در افغانستان پس از یافتن اجساد مهاجران در هریرود
اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، دستور داد برای بررسی غرق شدن افغان‌ها در مرز ایران یک هیأت حقیقت‌یاب تشکیل شود. رانندگان کامیون‌های ایرانی در افغانستان تهدید به مرگ شده‌اند. یک کامیون ایرانی در هرات به آتش کشیده شد.

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان، گفته است که دولت این کشور به دستور اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور یک هیأت ۱۰ نفره برای بررسی غرق شدن شهروندان این کشور در مرز ایران تعیین کرده است. ریاست این هیأت را محمد حمید طهماسبی، بازرس ارشد کل نیروهای مسلح افغانستان، برعهده دارد.

عبدالغنی نوری، فرماندار گلران در استان هرات، روز جمعه ۱۹ اردیبهشت از پیدا شدن اجساد مجموعا ۱۸ شهروند افغانستان در هریرود خبر داد. به گفته نوری، اجساد این افراد نشان می‌دهد که آنها را قبل از انداختن به رودخانه کتک زده و شکنجه کرده‌اند.

فرماندار گلران درباره جزئیات این حادثه گفته است: «گزارش کسانی که جان بدر برده‌اند و همچنین آثاری که بر بدن اجساد دیده می‌شود نشان می‌دهد که سربازان مرزی ایران آنها را با طناب بسته و سپس با زور اسلحه مجبور به پریدن در رودخانه کرده‌اند.»

رسانه‌های محلی افغانستان روز جمعه ۱۲ اردیبهشت (اول ماه مه) به نقل از شاهدان عینی از بازداشت بیش از ۵۰ شهروند این کشور خبر داده بودند که قصد ورود غیرقانونی به خاک ایران را داشته‌اند. یکی از آنها به نیویورک تایمز گفته است، مأموران ایرانی آنها را با کتک مجبور کردند از رودخانه مرزی هریرود رد شوند و به افغانستان بازگردند.

وزارت خارجه افغانستان در واکنش به این موضوع اعلام کرد که این رویداد را به‌گونه جدی بررسی خواهد کرد.

 پیدا شدن ۱۸ جسد مهاجران افغان در رودخانه مرزی هریرود
پیدا شدن ۱۸ جسد مهاجران افغان در رودخانه مرزی هریرود

 

حمله به کامیون‌ ایرانی

غرق شدن کارگران مهاجر افغان در هریرود سیاستمداران و مردم این کشور را نگران کرد.

پس از انتشار خبر پیدا شدن جسد ۱۸ نفر از غرق‌شدگان، ده‌ها تن از شهروندان خشمگین منطقه کهسان هرات جاده‌ها را مسدود کردند و یک کامیون ایرانی را آتش زدند و خواستار محاکمه و مجازات عاملان حادثه به رودخانه انداختن کارگران شدند.

بخش دری دویچه‌وله با عبدالستار، یکی از این معترضان، گفت‌وگو کرده است. این معترض خشمگین تهدید کرده است که: «از این به بعد هیچ کامیون ایرانی اجازه عبور از مسیر اسلام قلعه - هرات را ندارد و در صورت مشاهده، راننده ایرانی را خواهیم کشت.»

معترض دیگری نیز که خود شاهد حادثه به آب انداختن کارگران مهاجر افغان بوده و پسرش را هم در این حادثه از دست داده است، به دویچه‌وله گفت: «پسر من ۱۷ ساله بود. ما بیکار بودیم و به خاطر کار ایران رفتیم. قصد داشتیم از منطقه کنده سوخته ولسوالی گلران وارد ایران شویم. مسیر راه خیلی شلوغ بود، هنوز ۲۰۰ متر تا مرز ایران فاصله داشتیم اما نیروهای امنیتی ظالم ایران به ما شلیک نمودند و پسر من را کشتند.»

به گفته این شاهد عینی، از ۵۳ تن از کارگران افغان تنها ۱۲ تن از آنها توانستند خود را از آب نجات دهند و اجساد هفت تن دیگر را از آب بیرون کشیدند، اما بقیه در هریرود میان ایران و افغانستان ناپدید شده‌اند.

سید وحید قتالی، والی هرات، گفته است که یک هیأت دولتی در حال تحقیق درباره غرق شدن شهروندان افغان است و به زودی نتیجه تحقیقات را با ریاست جمهوری در میان خواهد گذاشت.

مقامات جمهوری اسلامی ضمن رد اتهام "به دریا انداختن مهاجران افغان" توسط مرزبانان ایرانی، با تشکیل یک هیات حقیقت‌یاب مشترک ایران- افغانستان موافقت کرده‌اند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.