یک پنجم شهروندان آلمان پس از بحران کرونا فقیرتر خواهند بود
بحران کرونا برای اقتصاد آلمان پیامدهای سنگینی در بر دارد. بنگاه‌های زیادی ورشکسته و مشاغل زیادی نابود می‌شوند. کرونا حدود یک پنجم از جامعه را فقیرتر می‌کند. خانواده‌ها بیش از مجردها فشار مالی را متحمل خواهند شد.

بنا به ارزیابی اداره آمار آلمان هنوز پیامدهای اقتصادی بحران کرونا به تمامی دیده نمی‌شود. برای نمونه در ماه مارس امسال میزان ثبت واحدهای ورشکسته نسبت به مارس ۲۰۱۹ تنها ۶ / ۱ درصد افزایش داشته و از همین مقدار هم در ماه آوریل کاسته شده است.

به نظر اداره آمار میان کسادی بنگاه‌ها تا ثبت ورشکستگی آنها به طور رسمی فاصله‌ای هست که امروزه به ویژه با توجه به اقدامات حمایتی دولت تا مدتی به عقب می‌افتد، اما در هر صورت فرا خواهد رسید.

با وجود اقدامات گوناگون برای حمایت از بنگاه‌ها و تلاش دولت فدرال برای حفظ مشاغل، تعداد بیشماری از آنها در پرتگاه ورشکستگی قرار می‌گیرند. بنا به شواهدی گفته می‌شود که پیامدهای رنجبار بحران گریبانگیر یک پنجم از شهروندان آلمان خواهد شد.

بیش از دو میلیون از شهروندان با ورشکستگی کامل یا جزئی روبرو خواهند شد و ممر معاش خود را از دست خواهند داد. خانواده‌ها به بدترین شکلی در معرض این خطر هستند.

اندکی بیش از ۱۷ درصد از افراد مجرد یا خانوارهای تک‌نفره بر اثر بحران آسیب می‌بینند، درحالیکه این رقم در میان خانواده‌های بالای سه نفر تا بیش از ۳۰ درصد است، یعنی حدود یک سوم خانواده‌ها بخش قابل‌توجهی از درآمد خود را از دست می‌دهند.

در میان زیان‌دیدگان افراد از ۳۰ تا ۳۹ ساله، بیشتر تحت تهدید هستند. در این رده سنی زیان مالی تا ۳۷ درصد است و برای نزدیک هفت درصد آنها تا حد نابودکننده. این گروه سنی که هم در بالاترین توانایی شغلی است و هم نیازهای مصرفی بیشتری دارد، در آینده امکان پس‌انداز بسیار محدودی خواهد داشت.

حدود هشت درصد از این گروه سنی گفته‌اند که برای امرار معاش به پس‌اندازهای خود متوسل شده‌اند. نباید از یاد برد که به خاطر محدودیت‌های دوران کرونا، به طور کلی مخارج زندگی کاهش یافته و مردم پول کمتری خرج می‌کنند.

علاوه بر این بیش از ۴ درصد یا بیش از سه و نیم میلیون شهروند عواقب مالی سنگینی متحمل خواهند شد. حدود ۱۴ و نیم درصد از شاغلان به مدارج گوناگون، درآمد کمتری خواهند داشت.

ارزیابی کلی آن است که حدود یک پنجم از مجموع شهروندان آلمان پس از بحران کرونا فقیرتر خواهند بود.

در مورد شاغلانی که به مشاغل کوتاه مدت روی آورده‌اند یا کسانی که به طور کامل از درآمد محروم شده‌اند، حمایت دولتی مانند ضمانت مالی یا حقوق بیکاری تنها بخشی از زیان آنها را جبران می‌کند.

طبق نظرسنجی‌هایی که صورت گرفته است، زیان مالی در انتظار کمابیش همه لایه‌های جامعه است، لذا موقعیت شغلی یا میزان درآمد و سطح تحصیلات افراد در این میان نقشی ناچیز دارد.

قطارهای خالی و منظم

به "برکت" پاندمی کرونا و محدودیت‌هایی که در مقررات رفت و آمد اعمال شده است، راه آهن سراسری آلمان نیز دورانی کم‌سابقه را سپری می‌کند.

BG Deutschland steht still | Bahnhof München

بیشتر قطارها با مسافرانی اندک حرکت می‌کنند و جالب آن که نظم زمانی آنها هم بیشتر شده است، زیرا به خاطر کمبود مسافر توقف آنها در ایستگاه‌ها با نظم و ترتیب بیشتری همراه است.

زیان شبکه راه آهن بسیار سنگین است، زیرا با وجود بحران کرونا، بیشتر قطارها همچنان فعال هستند و تنها حدود یک چهارم از آنها از تردد باز مانده‌اند.

به نظر کارشناسان شرایط غیرعادی فعلی به مثابه آزمونی است که شبکه راه آهن می‌تواند از آن بسیار بیاموزد و فعالیت خود را در آینده بیش از پیش با نظم و ترتیب همراه کند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.