حمله افراد مسلح به بیمارستان پزشکان بدون مرز در کابل
وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که افراد مسلح به بیمارستان پزشکان بدون مرز در منطقه دشت برچی در غرب کابل حمله کرده‌اند.

مروه امنیتی، از سخنگویان وزارت کشور افغانستان، گفته که این حمله حوالی ساعت ۱۰ به وقت محلی در حوزه سیزدهم پلیس انجام شد و شماری از مهاجمان به این مرکز درمانی حمله کردند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله نیز گفته که مهاجمان که به این مرکز حمله کرده انتحاری بوده و نیروهای امنیتی در محل حضور دارند. اوگفته ۸۰ نفر از زنان و کودکان توسط نیروهای امنیتی نجات داده شده‌اند. به گفته او یک حمله کننده کشته وو تلاش برای نجات تمام افراد گیرمانده در محل و همچنین مهار حمله ادامه دارد.

وحید مجروح، معاون وزارت بهداشت افغانستان گفت که در این حمله گروهی از مهاجمان شرک دارند. تعداد و هویت آنها مشخص نیست.

او گفت که تاکنون هشت زخمی به شمول دو کودک به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

آقای مجروح افزود که محل حمله مسدود شده و انتظار دارد که خبری از تلفات بیشتر نرسد.

معاون وزارت بهداشت افغانستان از تمام طرف‌های درگیر خواست که براساس معاهدات ملی و بین‌المللی مراکز درمانی باید از هر تهاجمی مصون باشد و "به ما اجازه بدهید تا ما به افغانستان خدمت کنیم."

حمله افراد مسلح به بیمارستان پزشکان بدون مرز در کابل

شاهدان عینی می‌گویند که صدای تیراندازی از محل این بیمارستان شنیده می‌شود.

زحل احد، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل که با یکی از پزشکان بیمارستان صدبستر درمنطقه دشت برچی صحبت کرده است، از این پزشک نقل قول می‌کند که مهاجمان به بخش مامایی (نسایی ولادی) این بیمارستان حمله کرده و هنوز درگیری به شدت جریان دارد.

به گفته این داکتر بخش مامای این مرکز درمانی از طرف پزشکان بدون مرز اداره می‌شود و چند کارمند خارجی نیز دارد.

عبدالفهیم صمدی، یکی از پزشکان این مرکز که در بخش نوزادان کار می‌کند، به خلیل نوری، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که بعد از رخصتی طولانی تازه امروز سرکار برگشته بود.

او می‌گوید که ساعتی از ورودش به این مرکز درمانی گذشته بود که زنگ خطر به صدا درآمد. او می‌گوید: "وقتی می‌خواستیم به پناهگاه برویم درپناهگاه بسته شده بود و مجبور با شماری از همکاران از سر دیوار به خانه همسایه فرار کردیم."

این پزشک می‌گوید یکی از مهاجمان مسلح را دیده که لباس پلیس مرزی افغانستان را به تن داشته و به نظر می‌رسید که ۲۴ ساله باشد. به گفته او این مهاجم اتاق‌ها را جستجو می‌کرد.

این شاهد عینی افزوده که صبح امروز حدود ۱۴۰ کارمند به شمول پزشکان، بخش اداری و امنیتی در این مرکز درمانی حضور داشتند و شماری از مادران و کودکان بیمار نیز در این مرکز درمانی حضور یافته بودند.

طالبان اعلام کرده که آنان در این حمله دست ندارند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.