روند بازگشت افغا‌ن‌ها از ایران به کشورشان همچنان در حال افزایش است

بنا بر آن‌چه سازمان بین‌الملل مهاجرت عنوان کرده است طی چهار ماه اخیر نزدیک به ۲۸۰ هزار افغان از ایران به کشور خود بازگشته‌اند و روند خروج از ایران در هفته گذشته افزایش یافته است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت در خبرنامه هفتگی خود می‌گوید طی روزهای سوم تا نهم ماه مه (۱۴ تا ۲۰ اردیبهشت) بیش از ۶۸۰۰ افغان از مرزهای نیمروز و هرات به کشورشان بازگشته‌اند.

بنا بر آمار و داده‌هایی که این سازمان جمع‌آوری کرده، این رقم ۱۸ درصد نسبت به مدت مشابه در هفته قبل از آن، افزایش یافته‌است.

این احتمال مطرح شده که بازگشت مهاجران افغان از ایران، ممکن است با نگرانی‌ها از پیامدهای شیوع کووید-۱۹ و اخراج اجباری آن‌ها در ارتباط باشد.

سازمان بین‌المللی مهاجرت همچنین می‌گوید از اول سال ۲۰۲۰ تا کنون در حدود ۲۷۸ هزار مهاجر افغان از ایران، و ۱۸۰۰ تن نیز از پاکستان به کشورشان بازگشته‌اند. البته دو مرز اصلی پاکستان و افغانستان مسدود شده‌است.

روز دوشنبه همچنین اعتراضات در افغانستان در مورد کشته‌شدن مهاجران در مرز ایران ادامه داشت.

بنا بر گزارش رادیو آزادی شماری از فعالان مدنی و معترضان در واکنش به غرق‌شدن کارجویان افغان در هریرود در برابر کنسولگری ایران در هرات تجمع کردند.

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید وزیر خارجه آن کشور و محمد جواد ظریف در مورد «گزارش‌های آزار و اذیت و به شهادت رسیدن مسافرین افغان» در مرز مشترک با ایران تلفنی گفت‌وگو کرده‌اند.

جمهوری اسلامی دست‌داشتن در کشته‌شدن مهاجران افغان در رودخانه هریرود را رد کرده بود. اما روز یک‌شنبه یک هئیت حقیقت‌یاب در افغانستان گفت «مرزبانان ایرانی در خاک ایران» مهاجران و شهروندان افغان را به رود انداخته‌اند.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.