اعتراضات به کشتن یک فلسطینی مبتلا به اوتیسم توسط پلیس اسرائیل

کشتن یک مرد فلسطینی به دست ماموران پلیس اسرائیل موجی از اعتراضات را برانگیخته است. علاوه بر تظاهرات اعتراضی و موضع‌گیری سیاستمداران و کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل، خاخام اورشلیم هم به دیدار خانواده قربانی رفته است.

تیراندازی مرگ‌بار به ایاد الحلاق در اورشلیم (بیت‌المقدس) واکنش‌های زیادی را برانگیخته است. این مرد فلسطینی ۳۲ ساله روز شنبه، ۱۰ خرداد (۳۰ مه) برای شرکت در یک دوره آموزشی از منزل خارج شده بود که بین راه به ضرب هفت گلوله دو مامور پلیس از پا درآمد.

بر اساس برخی گزارش‌ها، یکی از دو مامور حتی پس از آنکه همکارش از او خواست تیراندازی را قطع کند، شلیک گلوله به سوی الحلاق را ادامه داده است.

در بیانیه‌ای که دفتر کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل در رام‌الله روز چهارشنبه، سوم ژوئن منتشر کرد آمده است، قربانی هیچ گونه خطری برای شهروندان یا دولت اسرائیل نداشته است.

این نهاد حقوق بشری در نخستین بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده است که ماموران با فریاد به الحلاق دستور ایست داده‌اند و او که به بیماری اوتیسم مبتلا بوده، دچار وحشت شده و گریخته است.

مامورانی که به او شلیک کرده‌اند گفته‌اند، او چیزی در دستش حمل می‌کرده که به نظر آنها خطرناک بوده است. از قرار معلوم، الحلاق تلفن موبایل خود را در دست داشته است.

به گفته سخنگوی پلیس یکی از ماموران در بازداشت خانگی به‌سر می‌برد و دیگری با قید ضمانت آزاد شده است.

Israel Haifa | Demonstrationen | Iyad el-Hallak (picture-alliance/dpa/M. Milstein)
تظاهرات در اعتراض به کشتن ایاد الحلاق، حیفا، سه‌شنبه دوم ژوئن ۲۰۲۰

ابراز تاسف وزیر دفاع اسرائیل

مرگ خشونت‌‌بار ایاد الحلاق موجی از واکنش‌ها را برانگیخته است. آریه استرن، خاخام اعظم اورشلیم روز چهارشنبه به ملاقات خانواده قربانی رفت.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل هم از این حادثه ابراز تاسف کرده و وعده داده است که جزییات آن به سرعت بررسی خواهد شد.

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون، در توئیتر، کشتن «یک جوان با شرایط ویژه» را دلهره‌آور خواند.

حزب فتح به رهبری محمود عباس این حادثه را «جنایات جنگی» توصیف کرد.

روز سه‌شنبه در اورشلیم و تل‌آویو تظاهرات اعتراضی برگزار شد. شماری از معترضان تیراندازی به یک فرد بیمار را، با اقدام مرگ‌بار ماموران پلیس در مینیاپولیس ‌مقایسه کردند.

روز ۲۵ مه در مینیاپولیس ایالات متحده، جورج فلوید سیاه‌پوست به دست ماموران سفیدپوست کشته شد و موجی از اعتراضات علیه نژادپرستی و تبعیض‌های اجتماعی و اقتصادی را برانگیخت.

برخی از معترضان در اورشلیم، کشتن الحلاق را با کشتن سلیمان تکا مقایسه کردند. تکا یک شهروند ۱۹ ساله اسرائیلی اتیوپیایی‌تبار بود که سال گذشته با شلیک یک افسر پلیس که در حال انجام ماموریت هم نبود، کشته شد.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.