اسرائیل؛ توقف دوباره فعالیت‌ها در موج دوم کرونا
دولت اسرائيل با بالا گرفتن ابتلا به کرونا دستور تعطیلی‌های مجدد داده است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل با اشاره به بار تحمیل‌شده بر پرسنل درمانی و بیمارستان‌ها گفت، باید دست به اقدامات جدید زد.

وزیر بهداشت اسرائيل تعطیلی‌های مجدد در این کشور را ضروری دانست. یولی ادل‌اشتاین که به دلیل تماس با چند همکار مبتلا به کرونا در قرنطینه به‌سر می‌برد در پیامی ویدئویی گفت، انتخاب دیگری جز تعطیلی‌ها برایش باقی نمانده است.

یولی ادل‌اشتاین شرح داد: «سه ماه تمام تلاش کردم تا جلوی تعطیلی مجدد را بگیرم. هر چه در توانم بود را انجام دادم تا بتوانیم زندگی عادی را با وجود ویروس کرونا به پیش ببریم. اما آسان نیست.»

انتقاد شدید اپوزیسیون

از عصر روز جمعه ۲۸ شهریور (۱۸ سپتامبر) تعطیلی‌های سخت‌گیرانه در اسرائيل به اجرا گذاشته خواهد شد.

قرار است مدارس و مهدکودک‌ها و مراکز اوقات فراغت کار خود را متوقف کنند. تنها سوپرمارکت‌ها، داروخانه‌ها و مطب‌های پزشکی باز خواهند بود. شهروندان تنها می‌توانند، تا ۵۰۰ متری خانه خود به بیرون بیایند، مگر این که دلیل موجهی داشته باشند. این مقررات دست کم برای سه هفته وضع شده است.

واکنش مردم به این اقدامات متفاوت است. برخی آن‌ها را لازم می‌دانند و فکر می‌کنند، "شاید راه دیگری نمانده است." برخی این اقدامات را نمی‌توانند بپذیرند و می‌گویند، چنین راه‌حلی "نمی‌تواند درست باشد."

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائيل دستور به تعطیلی مجدد را گواه شکست دولت می‌داند. او در گفت‌وگو با کانال ۱۳ تلویزیون گفته است: «پنج ماه تمام دولت اسرائيل هیچ کاری نکرد. دولت با اقدامات کاملا دیوانه‌وارش اعتماد مردم را از دست داده است.»

لاپید می‌گوید: «آن چه که دولت الان در حقیقت به ما می‌گوید، این است که هم در حوزه اقتصاد و هم در حوزه بهداشت کاملا شکست خورده و همه ما الان باید بهای این شکست را پرداخت کنیم.»

تعطیلی‌های سراسری

دولت اسرائيل در ابتدا گفته بود، تنها شهرها و مناطقی تعطیل خواهند شد که میزان ابتلا به کرونا در آن‌ها بالاست. اما رهبران یهودیان ارتدکس فوق‌افراطی که در ائتلاف دولتی شرکت دارند به این تصمیم اعتراض کردند.

میزان ابتلا به کرونا در میان یهودیان "اولترا ارتدکس" و عرب‌ها بالاست.

حالا دولت اسرائيل تصمیم به تعطیلی سراسری گرفته است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل با اشاره به سیستم‌ بهداشت و درمان گفته است: «در آن‌جا پرچم قرمز بالا رفته و رؤسای بیمارستان‌ها به من گفته‌اند، آمار ابتلا افزایش یافته و این شرایط اقدامات جدیدی می‌طلبد. بخشی از پرسنل بار بسیار زیادی را تحمل می‌کنند.»

سفر نتانیاهو به واشنگتن

در هفته‌های گذشته در تمامی اسرائيل بارها مراسمی غیر قانونی سازمان‌دهی شد. اپوزیسیون می‌گوید، مردم اعتمادشان را به دولت از دست داده‌اند.

بنیامین نتانیاهو اخیرا کم‌تر در مورد بحران کرونا سخنی گفته است. اکنون او درخواستی روشن از ملت کرده است: «از همه می‌خواهم، از دستورات پیروزی کنند. ماسک بپوشند، فاصله‌گذاری فیزیکی را رعایت و از مراسم خطرناک دوری کنند.»

نخست‌وزیر اسرائيل هشدار داد: «اگر ما این‌ها را رعایت نکنیم ویروس هر چه بیش‌تر پخش و بر ما پیروز خواهد شد.»

او در کنفرانسی رسانه‌ای گفت: «من باید به واشنگتن بروم. اگر سئوال دیگری ندارید من خداحافظی می‌کنم.»

نتانیاهو قرار است در کاخ سفید توافق عادی‌سازی روابط اسرائيل را با دو کشور امارات متحده عربی و بحرین امضا کند؛ توافقی که بسیاری آن را "تاریخی" می‌خوانند.

مخالفان از رفتار نخست‌وزیر انتقاد می‌کنند و می‌گویند، آیا این سفر باید درست در این شرایط در اوج موج دوم کرونا و کمی پیش از تعطیلی‌ها انجام می‌شد؟

هفته گذشته ابتلا به کرونا در اسرائيل به بیش از چهارهزار مورد در روز رسید. نتانیاهو در آستانه فرا رسیدن سال نوی یهودی گفته بود، محدودیت‌های جدید با هدف توقف افزایش موارد ابتلا و کاهش نرخ بیماری اعمال خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

دویچه وله 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.