دولت بریتانیا با اعطای پناهندگی به شهره بیات، داور شطرنج 'موافقت کرد'
به گفته یکی از مقام‌های ارشد فدراسیون بین‌المللی شطرنج، وزارت کشور بریتانیا با اعطای پناهندگی به شهره بیات، داور بین‌المللی شطرنج موافقت کرده است.

نایجل شورت، معاون فدراسیون بین‌المللی شطرنج و از قهرمانان این رشته در توییتر این خبر را اعلام کرده است.

او نوشته وزارت کشور بریتانیا "به شهره بیات، داور بین‌المللی شطرنج پناهندگی داده است."

شهره بیات، داور برجسته شطرنج جهان: حجابم را برداشته‌ام و می‌ترسم به ایران برگردم
انتشار عکس‌های خانم بیات بدون روسری در رسانه‌های ایران برای او دردسر ایجاد کرد تا جایی که اعلام کرد نمی‌تواند به ایران بازگردد.

آقای شورت با انتشار عکسی از خانم بیات و پدرش همچنین نوشته: "کیومرث (بیات)، توسط سپاه پاسداران ایران به عنوان تنبیه مجبور به استعفا از سمت خود به عنوان رئیس فدراسیون شطرنج گیلان شد."

خانم بیات که در آستانه ۳۴ سالگی است، تنها زن داور بین‌المللی شطرنج رتبه آ در آسیا و مدرس کمیسیون داوران فدراسیون جهانی شطرنج است؛ او در کارنامه خود قضاوت مسابقاتی مثل فینال قهرمانی شطرنج زنان جهان را ثبت کرده است.

زمستان پارسال انتشار عکس‌هایی از او در جریان یک بازی در دور دوم مسابقات قهرمانی جهان در ولادیووستک در شرق روسیه جنجال‌برانگیز شد.

دی ماه ۱۳۹۸ بعضی از رسانه‌های حکومتی در ایران عکس‌هایی از او منتشر کردند که او را بدون حجاب و در حال داوری مسابقه نشان می‌داد.

کیومرث بیات، پدر او انتشار این عکس‌ها را "شیطنت عکاسان" توصیف کرد. او می‌گفت "یک لحظه روسری از سر دخترش افتاده‌است."

با انتشار گسترده این عکس‌ها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی خانم بیات بازگشت به ایران را "خطرناک" خواند و گفت در صورت برگشتن به کشورش امنیت نخواهد داشت.

او همان زمان به بی‌بی‌سی گفته بود: "موبایلم را روشن کردم و دیدم عکس من همه جا (در رسانه‌های ایران) است. آن‌ها می‌گفتند من به این دلیل روسری سر نکردم چون می‌خواستم به حجاب اعتراض کنم."

خانم بیات همچنین گفته بود: "خیلی از مردم در ایران به دلیل روسری در زندان هستند. این یک مسئله بسیار جدی است. شاید آن‌ها بخواهند از من مثالی برای بقیه بسازند.

فدراسیون شطرنج ایران از خانم بیات خواسته بود در نامه‌ای عذرخواهی کند و آن را یطور عمومی منتشر کند
فدراسیون شطرنج ایران از خانم بیات خواسته بود در نامه‌ای عذرخواهی کند و آن را یطور عمومی منتشر کند

او از فدراسیون شطرنج ایران خواسته بود امنیت او را هنگام بازگشتن به ایران تضمین کند که فدراسیون آن را قبول نکرد.

فدراسیون شطرنج ایران از خانم بیات خواسته بود در نامه‌ای عذرخواهی کند و آن را منتشر کند؛ اما این اتفاق نیافتاد.

خانم بیات در ادامه مسابقات حجاب خود را به طور کامل برداشت.

مدتی بعد، کیومرث بیات، پدر او که حدود ۱۲ سال رئیس هیئت شطرنج گیلان بود، مجبور به استعفا شد.

محدودیت و مجموعه قوانین به گفته ورزشکاران "تبعیض‌آمیز" جمهوری اسلامی باعث شده که شمار زیادی از آنان به کشورهای دیگر پناهنده شوند.

سال گذشته همچنین کیمیا علیزاده، تکواندوکار زن ایرانی و برنده مدال المپیک پس از خروج از ایران گفته بود دیگر به بازگشت به کشورش فکر نمی‌کند.

او پس از ترک ایران نوشته بود: "من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که سال‌هاست هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر کجا خواستند بردند. هر چه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند".

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.