در پی کشف کرونای جهش‌یافته در مینک‌ها؛ بریتانیا ورود مسافران از دانمارک را ممنوع کرد
در پی نگرانی‌ها از کشف یک نوع جهش‌یافته ویروس کرونا که از مینک (نوعی راسو) به انسان منتقل می‌شود، دولت بریتانیا در یک اقدام فوری ورود مسافران از دانمارک به بریتانیا را ممنوع کرد.

شهروندان بریتانیایی و ساکنان بریتانیا اجازه ورود به کشور را دارند اما باید در محل اقامتشان ۱۴ روز خود را قرنطینه کنند. این مقررات یک روز قبل از اجرا صادر شده است.

گرانت شپز، وزیر حمل و نقل بریتانیا در یک اقدام فوری، نیمه شب دیشب و دو ساعت قبل از اجرا، این مقررات جدید را اعلام کرد.

او در توییتی توضیح داد که این تصمیم فوری "در پی گزارش‌های مقامات بهداشتی دانمارک درباره شیوع ویروس کرونا در مزرعه‌های پرورش مینک در این کشور گرفته شد. حفظ سلامت عموم مردم اولویت اول ما است."

دیروز مقامات بهداشتی دانمارک از شیوع کرونا در مزرعه‌های پرورش مینک و ابتلای دست‌کم ۲۱۴ نفر در رابطه با این نوع از ویروس کرونا خبر دادند.

پژوهشگران دانمارکی پنج گونه جهش یافته کرونا را شناسایی کرده‌اند که منشاء آنها مینک (از خانواده راسوها) بوده است.

یکی از این پنج‌گونه در پنج مزرعه پرورش مینک در دانمارک دیده شده و از آنجایی که این گونه جهش‌یافته است این نگرانی را ایجاد کرده که واکسن کرونا را بی استفاده کند.

دولت دانمارک وضعیت را بسیار جدی توصیف کرده و دستور کشتن همه مینک‌های این کشور را صادر کرده است، که تصور می‌شود حدود ۱۷ میلیون حیوان باشد.

در پی افزایش موارد ابتلا به "کرونای جدید" دولت دانمارک از دیروز مقررات قرنطینه را به مدت یک ماه در هفت ناحیه از ییلَن (جاتلند) شمالی اعمال کرده است.

بیش از نیمی از این موارد در ییلن شمالی و در نزدیکی مزارع پرورش مینک دیده شده‌اند.

دیروز سازمان بهداشت جهانی گفت به نظر می‌رسد مینک "مخزن خوبی" برای ویروس کروناست و از اقدام "قاطع وشجاعانه" دانمارک برای نابود کردن این همه جانور با وجود زیان اقتصادی آن قدردانی کرد.

مینک‌های معدوم‌شده در دانمارک
دولت دانمارک دستور داد همه مینک‌های مزارع پرورش مینک در دانمارک را بکشند؛ حدود ۱۷ میلیون مینک

در ماه ژوئیه پس از شیوع کرونا در یک مزرعه پرورش مینک در آراخون اسپانیا، صد هزار مینک معدوم شدند. ده‌ها هزار مینک هم پس از شیوع کرونا در مزرعه‌های پرورش مینک هلند نابود شدند.

تحقیقات در باره اینکه مینک چگونه آلوده به کرونا شده و چگونه این ویروس را پخش می‌کند در جریان است.

در دانمارک بیش از ۵۳ هزار نفر تاکنون به کرونا مبتلا شده و ۷۳۸ نفر جان باخته‌اند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.