نتایج یک نظرسنجی: مردان طرفدار ترامپ هستند و زنان طرفدار بایدن
نتایج یک نظرسنجی در هشت روز منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نشان می‌دهد، میزان پشتیبانی رأی‌دهندگان از دونالد ترامپ یا جو بایدن، با توجه به جنسیت، میزان تحصیلات و تبار متفاوت بوده است.

شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هنوز در برخی از ایالت‌های این کشور رسما به پایان نرسیده است. با این همه جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها با کسب ۲۷۹ رأی الکترال پیروز این انتخابات اعلام شده و در روز ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ به عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا ادای سوگند می‌کند.

دونالد ترامپ، رقیب بایدن و رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، تاکنون حاضر به پذیرش نتیجه اعلام‌شده نبوده و خواستار بازشماری آرا در شماری از ایالت‌ها شده است. ترامپ در انتخابات سوم نوامبر موفق به کسب ۲۱۷ رأی الکترال شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، رادیو عمومی ملی آمریکا "ان‌پی‌آر"، فاکس نیوز، وال استریت ژورنال و چند رسانه آمریکایی دیگر به طور مشترک یک نظرسنجی با هدف بررسی رفتار رأی‌دهندگان در این انتخابات به اجرا گذاشتند.

این نظرسنجی در هشت روز منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری، توسط دانشگاه شیکاگو، انجام شده است.

در این نظرسنجی که بیش از ۱۱۰ هزار نفر در آن شرکت‌داشته‌اند، ۹۰ درصد از آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار تا روز انتخابات (سوم نوامبر/۱۳ آبان) اذعان داشته بودند که به جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها رأی خواهند داد.

این آمار در میان آمریکایی‌های آسیایی‌تبار ۷۰ درصد و در میان آمریکایی‌های لاتین‌تبار ۶۳ درصد بوده است.

در مقابل سفیدپوستان آمریکایی که اکثریت را در این کشور تشکیل می‌دهند جزو طرفداران ترامپ بوده‌اند. ۵۵ درصد آنها پیش از انتخابات گفته بودند رأی خود را به نفع رئیس‌جمهور کنونی به صندوق خواهند انداخت.

بررسی داده‌های این نظرسنجی همچنین حاکی از ارتباط میان میزان تحصیلات رأی‌دهندگان و حمایت آنان از نامزدهای دموکرات و جمهوری‌خواه بوده است. نتایج نشان داده‌اند رأی‌دهندگان با تحصیلات پایین‌تر، بیشتر از ترامپ حمایت می‌کرده‌اند.

در بین آمریکایی‌هایی که حداکثر میزان تحصیلات‌شان مدرک دیپلم بوده، ۵۲ درصد خود را حامی ترامپ معرفی کرده بوده‌اند. در مقابل ۵۶ تا ۵۸ درصد از رأی‌دهندگان آمریکایی که تحصیلات دانشگاهی داشته‌اند، گفته بودند به نفع بایدن رأی خواهند داد.

جو بایدن (راست) و دونالد ترامپ
جو بایدن (راست) و دونالد ترامپ

در این بین میزان طرفداری از ترامپ بین دو جنسیت زنانه و مردانه نکته‌ای قابل توجه بوده است: ۵۲ درصد مردان عنوان کرده بودند که به ترامپ رأی خواهند داد. در مقابل تنها ۴۴ درصد زنان گفته بودند که از ترامپ حمایت می‌کنند.

رفتار رأی‌دهندگان در گروه‌های سنی مختلف نیز متفاوت بوده است. طبق این نظرسنجی جوان‌ترها بیشتر طرفدار بایدن بوده‌اند.

در گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ ساله‌، ۶۱ درصد از رأی‌دهندگان از بایدن حمایت می‌کرده‌اند.

در گروه سنی ۳۰ تا ۴۴ ساله، ۵۴ درصد حامی بایدن بوده‌اند.

در گروه سنی ۴۵ سال به بالا، ۵۱ درصد رأی‌دهندگان گفته بودند به ترامپ رأی خواهند داد.

دونالد ترامپ پس از اعلام نتایج شمارش آرا در برخی از ایالت‌ها مدعی بروز "تقلب انتخاباتی و سرقت نتیجه انتخابات" شد. او با این حال تاکنون سند و مدرکی که این ادعا را ثابت کند، ارائه نداده است.

ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا روز ۲۰ آبان (ده نوامبر) با ارسال یک نامه از دادستان‌های ایالتی خواست تا شکایات مربوط به "تخلفات انتخاباتی" را پیگیری کنند. بر اساس قوانین آمریکا، ارائه شکایت درباره نتایج انتخابات تنها پس از اعلام رسمی نتایج ممکن است که انتظار می‌رود این روند حقوقی روزها یا چه بسا هفته‌ها به طول انجامد.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.