واکسیناسیون کرونا در آمریکا: شاید بیست روز دیگر
رئیس برنامه واکسن کرونا در دولت آمریکا می‌گوید احتمال دارد که تزریق نخستین واکسن‌های کرونا از بیست روز دیگر، یازده دسامبر (۲۱ آذر)، آغاز شود.

دکتر منصف سلاوی گفته که واکسن‌های ساخت دو شرکت فایزر و مدرنا می‌توانند تا آن روز مجوز گرفته باشند و در دسترس قرار بگیرند.

انتظار می‌رود ۲۰ میلیون نفر در آمریکا تا پایان سال جاری میلادی، یعنی کمتر از ۴۰ روز دیگر، واکسینه شوند. اولویت با کارکنان بهداشت و درمان و سالمندان خواهد بود.

دکتر سلاوی می‌گوید تا ماه مه، یعنی شش ماه دیگر، ممکن است ۷۰درصد جمعیت آمریکا واکسینه شده باشند و به این ترتیب این کشور به "ایمنی گله‌ای" برسد.

ابتلا به کرونا در آمریکا مرتب در حال گسترش بوده و شمار کل مبتلایان به بیش از ۱۲ میلیون نفر رسیده است. تا کنون بیش از ۲۵۰ هزار نفر در ایالات متحده بر اثر کرونا جان‌باخته‌اند.

رئیس برنامه واکسن کرونا در دولت آمریکا می‌گوید تا ماه مه، یعنی شش ماه دیگر، ممکن است ۷۰درصد جمعیت آمریکا واکسینه شده باشند.
رئیس برنامه واکسن کرونا در دولت آمریکا می‌گوید تا ماه مه، یعنی شش ماه دیگر، ممکن است ۷۰درصد جمعیت آمریکا واکسینه شده باشند.

شرکت داروسازی آمریکایی فایزر و شرکت همکارش بیون‌تک، روز جمعه رسما برای مجوز اضطراری استفاده از واکسنشان در ایالات متحده درخواست دادند.

اطلاعات به‌دست‌آمده از آزمایش پیش‌رفته این واکسن نشان داده که ۹۴درصد از بزرگ‌سالان بالای ۶۵ سال را در مقابل بیماری کووید۱۹ ایمن می‌کند.

فایزر می‌گوید امیدوار است که در همین کمتر از ۴۰ روز باقی‌مانده تا پایان سال ۲۰۲۰، تا حدود ۵۰ میلیون دوز از این واکسن تولید کند و سال آینده هم تا یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دوز تولید کند. برای واکسینه‌کردن هر فرد به دو دوز از این واکسن نیاز است.

قرار است سازمان غذا و داروی آمریکا روز ۱۰ دسامبر یک شورای مشورتی درباره واکسن کرونا تشکیل دهد و درباره مجوز استفاده از آن رای‌زنی کند.

همزمان رهبران بیست اقتصاد بزرگ دنیا، گروه ۲۰، خود را به توزیع عادلانه و ارزان واکسن کرونا در دنیا متعهد کردند.

در بیانیه پایانی این اجلاس مجازی که به میزبانی عربستان برگزار شد تاکید شده که کشورهای فقیر به حال خود رها نخواهند شد.

در این بیانیه کشورهای گروه بیست خود را به حمایت از کشورهایی که بیشتر از کرونا آسیب دیده‌اند متعهد دانستند اما به جزئیاتی در باره چگونگی این کمک اشاره نکردند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان اظهار نگرانی کرد که به کشورهای نیازمند حمایت هنوز هیچ کمکی نشده است. با این حال کشورهای گروه بیست متعهد شدند نکول بدهی مقروض‌ترین کشورهای دنیا بخصوص کشورهای آفریقایی را تمدید کنند.

کشورهای ثروتمند میلیاردها دلار برای ساختن واکسن کرونا هزینه کرده‌اند اما از آنها انتقاد شده که اول به فکر تامین واکسن مورد نیاز خود بوده‌اند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.