فرانسه با گذر از اوج موج دوم کرونا از محدودیت‌ها کم می‌کند

فرانسه از پایان هفته به تدریج شروع به کاستن از محدودیت های شدیدی که برای مهار ویروس کرونا اعمال شده خواهد کرد و در گام اول به فروشگاه های عرضه کالاهای غیرضروری اجازه بازگشایی می دهد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، با اعلام این خبر گفت که مردم در جریان تعطیلات کریسمس قادر خواهند بود "لحظاتی را با خانواده" سپری کنند.

اما او گفت که میکده ها و رستوران ها باید همچنان تا ۲۰ ژانویه تعطیل باشند.

فرانسه تاکنون ابتلای ۲.۲ میلیون نفر به ویروس کرونا و درگذشت بیش از ۵۰ هزار نفر در اثر آن را تایید کرده است.

آقای مکرون عصر سه شنبه در نطقی تلویزیونی گفت که کشور از اوج موج دوم کرونا گذر کرده است.

او گفت که بیشتر محدودیت های تردد از روز ۱۵ دسامبر کاهش خواهد یافت به طوری که سینماها باز و محدودیت های کلی بر سفر برداشته خواهد شد، البته تا زمانی که موارد تازه ابتلا کمتر از ۵ هزار باقی بماند.

فرانسه روز دوشنبه ۴۴۵۲ مورد ابتلای تازه ثبت کرد که کمترین حد از ۲۸ سپتامبر است.

تازه ترین میانگین هفت روزه از ابتلا در فرانسه نزدیک ۲۲ هزار مورد گزارش می شود. این رقم در اوج آن در روز ۷ نوامبر از ۵۴ هزار مورد گذشته بود.

آقای مکرون گفت که خبرهای مربوط به آزمایش های موفق واکسن های کرونا "روزنه امیدی" ایجاد می کند و فرانسه برای شروع واکسیناسیون "در پایان ماه دسامبر یا آغاز ژانویه" ابتدا در میان سالخوردگان و افراد آسیب پذیر برنامه ریزی خواهد کرد.

رئیس جمهور فرانسه گفت که دولت در روز ۲۰ ژانویه با ارزیابی شرایط در مورد گشایش میکده ها و رستوران ها تصمیم خواهد گرفت. دانشگاه ها هم بار دیگر اجازه پذیرش دانشجو را خواهند یافت.

او گفت: "برای پرهیز از موج سوم و پرهیز از منع تردد سوم هر کاری لازم باشد خواهیم کرد."

او بعدا در توییتی گفت کلیه کسب و کارهایی که مجبور شده اند به دلیل مقررات جاری تعطیل کنند، مانند رستوران ها، میکده ها و سالن های ورزشی، از گزینه ای برای دریافت ۱۰ هزار یورو از "صندوق همبستگی" یا دریافت ۲۰ درصد درآمد خود برخوردارند.

او گفت که پیست های اسکی ممکن است مجبور باشند تا سال آینده تعطیل بمانند چون خطرات جاری مرتبط با ویروس از سرگیری این نوع فعالیت ها را دشوار می کند.

با این حال او گفت موضوع را با سایر رهبران اروپایی مطرح خواهد کرد و در روزهای آینده تازه ترین تصمیم ها را اعلام خواهد کرد.

در روزهای نخست همه گیری مراکز سیاحتی برای اسکی مسئول شیوع متعدد این بیماری در اروپا بود.

برج ایفل ۲۳ سپتامبر

آقای مکرون گفت که مقررات جاری جای خود را به مقررات منع تردد از ۲۱:۰۰ شب تا ۰۷:۰۰ صبح خواهد داد، البته به جز شب کریسمس و شب سال نو که این مقررات اعمال نخواهد شد.

فرانسه از آغاز نوامبر منع تردد اعلام کرد. مردم در این مدت اجازه خروج از خانه برای رفتن سر کار، خریدار کالاهای ضروری، مراجعه به مراکز درمانی یا ورزش کردن برای یک ساعت در روز را داشتند. با این حال هرکسی از خانه خارج می شود باید گواهی کتبی برای توجیه تردد داشته باشد.

در همین حال هرچند فروشگاه های عرضه کننده مواد غیرضروری، رستوران ها و میکده ها بسته اند، اما مدارس و مهد کودک ها باز هستند.

تدابیر مقابله با ویروس کرونا در سراسر اروپا به قوت خود باقی است، اما با کاهش موارد روزانه ابتلا در برخی نواحی به بازنگری محدودیت ها منجر شده است. برخی از تازه ترین تحولات:

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.