قدردانی شهردار ورشو از مهاجر بلاروس که اتوبوس را نجات داد

شهردار ورشو، پایتخت لهستان، برای تشکر از یک مهاجر بلاروس که به کمک راننده اتوبوس آمده بود، به او کارت سه ماهه سفرهای شهری هدیه داد.

ماجرا اینطور اتفاق افتاد که یک اتوبوس که در یخبندان گیر کرده بود، باعث ترافیک شد. خبرنگار شبکه تلویزیونی خصوصی تی‌وی‌ان۲۴ مشغول گزارش بود که یک جوان مهاجر آمد و شروع به هل دادن اتوبوس کرد و از او هم خواست که کمک کند. پاول لوکاسیک با میکروفن در دست به کمک مرد جوان رفت.

اتوبوس به حرکت افتاد و خبرنگار تلویزیون از مرد مهاجر تشکر کرد.

آقای لوکاسیک برای صحبت با مرد مهاجر جلو رفت اما او گفت که لهستانی بلد نیست. وقتی اتوبوس حرکت کرد خبرنگار به سمت مرد رفت تا نامش را بپرسد اما جوان مهاجر رفته بود.

ظاهرا مرد جوان نمی‌دانست که این تصاویر ضبط می‌شود. فیلم این ماجرا در لهستان پخش شد و مرد ۲۸ ساله مهاجر بلاروس شناسایی و مشخص شد که نامش سالوگاب است.

مرد مهاجر (سمت چپ) بعدا توضیح داد که فکر نمی‌کند کار خارق‌العاده‌ای کرده
مرد مهاجر (سمت چپ) بعدا توضیح داد که فکر نمی‌کند کار خارق‌العاده‌ای کرده

او بعدا توضیح داد که در ترافیک مانده بود و پیاده شد که ببیند چه خبر است. آقای سالوگاب می‌گوید تعجب می‌کند که "وقتی اتفاقی می‌افتد همه به جای کمک کردن مشغول فیلم گرفتن هستند."

آقای سالوگاب در ورشو درس می‌خواند و کار می‌کند. او می‌گوید نمی‌تواند به کشورش باز گردد چون از مخالفان دولت اکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس است.

آقای لوکاشنکو بیش از ۲۶ سال در قدرت بوده و اخیرا علی‌رغم بالاگرفتن اعتراضات خیابانی کنار نرفته است. بسیاری از مخالفان او در ماه‌های گذشته مجبور به ترک کشور شده‌اند.

علاوه بر بلیت مجانی رفت و آمد با وسایل نقلیه شهری برای سه ماه، دانشکده زبان ورشو هم گفته که او می‌تواند رایگان در کلاس آموزش زبان شرکت کند. شهردار ورشو گفته که لهستان به مهاجرانی مسئول مثل او نیاز دارد.

آقای سالوگاب اعتقاد دارد کار خاصی نکرده و قهرمان نیست: "خیلی ساده اتفاق افتاد. همیشه باید انسان باشید و به دیگران فکر کنید، همین. اینطور جهان جای بهتری خواهد شد."

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.