فرانسه از موج چهارم کرونا گریزی ندارد؛ "ضد واکسن‌"ها از دیکتاتوری بهداشتی می‌ترسند

در حالی که موج چهارم کرونا فرانسه را فرا می‌گیرد، مخالفان واکسن و محدودیت‌های بهداشتی به خیابان ریخته‌اند. این، سومین شنبه‌ای است که مخالفان دست به تظاهرات می‌زنند. اما طی یک هفتۀ اخیر، شیوع ویروس کرونای نوع دلتا شتاب گرفته و برخی بیمارستان‌های فرانسه را دوباره در آستانۀ اشباع قرار داده است.

روز ۳۱ ژوئیه /٩ مرداد، سومین شنبه‌ای است که مخالفان واکسیناسیون در شهرهای مختلف فرانسه دست به تظاهرات می‌زنند. طی شنبه‌های گذشته، هر بار مجموعاً بیش از صدهزار نفر در چندین شهر راه‌پیمایی کردند. این هفته وزارت کشور انتظار دارد که حدود ۱۶٠هزار نفر در تظاهرات شرکت کنند.

این مخالفت‌ها بعد از فراگیر شدن گواهی بهداشتی شدت گرفته است. این گواهی که برای ورود به رستوران، سینما، موزه، ورزشگاه و... الزامی است، باید نتیجۀ تست معتبر کرونا یا مدرک واکسیناسیون کامل را نشان دهد. از هفتۀ آینده، آنهم در اوج فصل تعطیلات تابستان، ارائۀ گواهی برای سوار شدن به هواپیما و قطار اجباری خواهد بود. البته اجباری بودن این گواهی باید توسط شورای قانون اساسی تأیید شود. قرار است که این شورا نظر خود را پنج روز دیگر اعلام کند.

برخی مخالفان مایل به زدن واکسن نیستند، اما برخی دیگر از الزامی بودن گواهی برای ورود به اماکن عمومی انتقاد می‌کنند. مخالفان تندرو (معروف به آنتی – واکس) معتقدند که در فرانسه "دیکتاتوری بهداشتی" حکمفرما شده و اعتراض می‌کنند که دولت به بهانۀ این گواهی می‌خواهد واکسیناسیون را اجباری یا اجتناب‌ناپذیر کند. آنان می‌گویندکه با این شیوه، اصل آزادی فردی خدشه‌دار می‌شود. اما رئیس جمهوری امانوئل ماکرون این انتقادها را رد کرده و بحث جاری را نه دفاع از آزادی، که بی‌مسئولیتی اجتماعی دانسته است.

در این میان، نزدیک به ٩ ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، گروه‌ها و احزاب افراطی فرصت را برای کوبیدن دولت مغتنم شمرده‌اند. برخی از این گروه‌ها ادعا می‌کنند که واکسیناسیون هیچ فایده‌ای ندارد و دولت بیهوده محدودیت و اجبار ایجاد می‌کند.

ضد واکسن‌ها کیستند؟
تحقیقات دو اقتصاددان فرانسوی که حدود دو ماه قبل، با نظرخواهی از هزار نفر صورت گفته، ترکیب کسانی را که واکسن نزده‌اند چنین شرح می‌دهد: ۴٨درصد، افرادی هستند که مایل به واکسن زدن هستند اما به دلایل مختلف هنوز واکسینه نشده‌اند. ۲٨درصد، کسانی هستند که مردد مانده‌اند و بالاخره ۲۳درصد، افرادی هستند که قطعاً با واکسن مخالف‌اند.

افراد "مردد" را نمی‌توان از نظر خاستگاه اجتماعی، درآمد یا سطح آموزش طبقه‌بندی کرد. آنان به همۀ قشرهای جامعه متعلقند اما وجه مشترک آنان بی‌اعتمادی به حکومت و کارشناسان و گاه باور به توطئه‌های گوناگون است.

اما تعریف ویژگی‌های اجتماعی و اقتصادی کسانی که قطعاً مخالف واکسن هستند آسان‌تر به نظر می‌آید: آنان اکثراً به قشرهای کم‌در‌آمد، با سطح آموزشی پایین، تعلق دارند. در میان این افراد بیشتر از ترس از واکسن، نوعی خشم و عصیان دیده می‌شود. آنان نه به حکومت، نه به رسانه‌ها و نه به سازمان‌های بین‌المللی (از قبیل سازمان بهداشت جهانی)، نه به کارشناسان علمی و نه به اتحادیۀ اروپا اعتمادی ندارند. بسیاری از آنان از جنبش جلیقه‌زردها طرفداری می‌کنند و از نظر سیاسی نیز به راست افراطی نزدیک‌اند.

دو پژوهشگر فرانسوی هشدار می‌دهند که شمار افراد مخالف را نمی‌توان به سادگی کاهش داد و همین میزان کافی است تا مصونیت عمومی در فرانسه ایجاد نشود. برای دستیابی به مصونیت جمعی، نزدیک به ٩٠درصد جمعیت باید واکسینه شود. در حال حاضر حدود ۶۲درصد یک بار، و کمی بیشتر از ۵٠درصد جمعیت دو بار واکسن زده‌اند.

این در حالی است که طی هفتۀ اخیر، شمار ابتلا نسبت به هفتۀ قبل ناگهان دوبرابر شده است. مناطق توریستی فرانسه به ویژه شاهد شدت گرفتن اپیدمی است. در برخی شهرها، مقامات محلی زدن ماسک را در خیابان‌ها و فضاهای باز دوباره الزامی کرده‌اند.

بر اساس آخرین آمار، ٨۵درصد افرادی که به علت ابتلا به کووید ۱٩ در بیمارستان‌های فرانسه بستری شده‌اند، واکسن نزده بودند. همچنین نزدیک به ٨٠درصد مرگ و میر مربوط به افراد واکسن‌نزده است.

 

 

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.