"به جهنم خوش آمدید"؛ درگیری پلیس و افراطی‌های چپ در هامبورگ
شامگاه پنج‌شنبه (۶ ژوئن/ ۱۵ تیر) زد و خورد شدیدی میان نیروهای پلیس و تظاهرکنندگان چپ افراطی در شهر هامبورگ رخ داد. دست‌کم ۷۵ مأمور پلیس زخمی شدند. تظاهرکنندگان خشونت‌طلب با آتش زدن خودروها خیابان‌ها را مسدود کردند.

default

معترضان با ترتیب دادن تظاهراتی به نام "به جهنم خوش آمدید" به استقبال سران بیست اقتصاد بزرگ جهان رفتند که نشست خود را از روز جمعه (۷ ژوئن/۱۶ تیر) در هامبورگ آغاز می‌کنند.

 default

به گفته پلیس نزدیک به هزار معترض ماسک‌زده خود را در میان ۱۲ هزار معترض مسالمت‌جو جای داده بودند که اندکی پس از شروع تظاهرات وارد عمل شدند.

default

آنها با پرتاب سنگ، بطری و مواد محترقه به سوی نیروهای امنیتی حمله‌ور شدند. نیروهای پلیس در ابتدا با تشکیل دادن یک زنجیر انسانی از پیشروی تظاهرکنندگان سیاه‌پوش و ماسک‌زده جلوگیری کرده و از آنها خواستند ماسک‌هایی را که موجب پوشاندن صورت‌هایشان شده بود، درآورند. 

default 

طبق گفته پلیس زمانی که مأموران قصد جدا کردن این گروه از معترضان سیاه‌پوش را از دیگر معترضان معمولی که به خیابان آمده بودند، داشته‌اند وضعیت متشنج شده و به خشونت کشیده می‌شود.

default

پلیس با استفاده از اسپری فلفل و خودروهای آب‌پاش تلاش کرد تا معترضان چپ‌گرا را متفرق کند، اما آنها با تشکیل دادن دسته‌های چند ده نفری به خیابان‌های اطراف رفته و با مسدود کردن راه و آتش زدن خودروها به مأموران حمله‌ور شده‌اند.

default 

پلیس گفته دستکم ۷۶ مأمور زخمی شده‌اند که پنج تن از آنان به دلیل شدت جراحات به بیمارستان منتقل شدند. پلیس در توییتر نوشت که معترضان خشونت‌طلب با انداختن نور لیزر به چشمان یکی از خلبانان هلیکوپتر پلیس سعی در ایجاد اختلال در بینایی او و انحراف هلیکوپتر از پرواز را داشته‌اند.

 default

نمایندگان طیف جناح چپ رادیکال پلیس را متهم به ایجاد فضای "ترور و وحشت" کرده‌اند. آنها در توییتر مدعی شده‌اند که دولت "در مقابل کسانی که با کاپیتالیسم و جنگ مبارزه می‌کنند، ذره‌ای دموکراسی نمی‌شناسد."

Deutschland | G20 Welcome to Hell (picture-alliance/CITYPRESS24/H. Hay) 

اشتفان زایبرت، سخنگوی آنگلا مرکل تظاهرات خشونت‌آمیز علیه نشست جی‌۲۰ را محکوم کرده است. او در توییتر با اشاره به مصاحبه‌ای از آنگلا مرکل که پیش از نشست انجام شده بود، به نقل از او نوشت: «من برای معترضان مسالمت‌جو احترام قائلم زیرا آنها از حقوق دموکراتیک خود استفاده می‌کنند. اما کسی که دست به خشونت می‌زند، در حقیقت دموکراسی را به سخره می‌گیرد.»

 default

پلیس موفق شد در اولین ساعات بامداد جمعه وضعیت را تحت کنترل درآورد. هنوز آمار رسمی در مورد تعداد دستگیرشدگان توسط پلیس ارائه نشده است.

 default

مجموعا ۱۹ هزار مأمور پلیس در جریان برگزاری نشست جی‌۲۰ وظیفه تأمین امنیت را در هامبورگ بر عهده دارند.

  Deutschland Hamburg - G20 Proteste (Getty Images/AFP/J. Macdougall)

حضور معترضان روی رودخانه آلستر در هامبورگ؛ پلاکات‌های اعتراضی سازمان‌های غیر دولتی و لباس رنگارنگ حاضران از ویژگی‌های این حرکت اعتراضی است. گروهی هم در ساحل رودخانه از این حرکت حمایت می‌کند.

Hamburg Kunstaktion 1000 GESTALTEN entern die Stadt (Christian Angl)

این زامبی‌ها بخشی از یک چیدمان هنری (Instalation) به نام "هزار موجود" هستند. روز پنجم ژوئیه (چهارشنبه، ۱۴ تیر) هزاران زامبی در هامبورگ گرد هم می‌آیند و از پوسته مرده و خاکستری خود خارج می‌شوند. دست‌اندرکاران این اثر هنری قصد دارند با این حرکت جامعه‌ای را به تصویر بکشند که اعضای آن از حالت غیر فعال خارج می‌شوند و در کنار هم برای رواداری، همبستگی و گفتمان سازنده مبارزه می‌کنند.

Deutschland Hamburg - G20 Proteste (Getty Images/AFP/J. Macdougall)

G20-Kunst in Hamburg (DW/A. Drechsel)

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.