جزئیات بیشتر از حمله پهپادی به رئیس جمهوری ونزوئلا
پس از تلاش ناموفق مخالفان برای ترور نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا کلمبیا را مسئول این اقدام خواند. در این میان یک گروه ناشناخته به نام "سربازان فلانل" مسئولیت حمله پهپادی به رئیس جمهوری ونزوئلا را پذیرفته است.

حمله پهپادی روز شنبه ۴ اوت (۱۳ مرداد) در زمانی روی داد که که نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، در مراسم رژه نظامی به مناسبت ۸۱‌ مین سالگرد تشکیل گارد ملی در کاراکاس، پایتخت این کشور در حضور صدها تن از نیروهای نظامی سخنرانی می‌کرد.

نطق مادورو به صورت زنده در حال پخش شدن از تلویزیون بود که ناگهان صدای تلویزیون قطع شد و همه مسئولان نظامی ونزوئلا از جمله رئیس جمهوری و همسرش سیلیا فلورس که در جایگاه ایستاده بودند وحشت‌زده به آسمان نگاه کردند. تصویر بدون صدای پخش زنده برای چند لحظه با تکان‌های شدید از تلویزیون پخش شد.

Venezuela Attentat auf Präsident Maduro (Videostill)

در لحظاتی بعد تصاویری از سربازان و تماشاگران رژه نظامی در تلویزیون دیده ‌شد که در حال گریختن از خیابان بودند. در همین جا پخش زنده تلویزیونی به طور کامل قطع شد.

تصاویری که از جریان حمله دو هواپیمای بدون سرنشین مجهز به مواد منفجره در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است نشان می‌دهند که بلافاصله پس از وقوع انفجار پهپاد محافظان مادورو با پنل‌های ضدگلوله از او محافظت می‌کنند. به نیکلاس مادورو در این ترور آسیبی وارد نیامد.

خوزه رودریگرز، وزیر ارتباطات و اطلاعات ونزوئلا اندکی پس از حمله پهپادی روز شنبه به مراسم نظامی اعلام کرد که ۷ سرباز در جریان انفجارها زخمی شده‌اند.

در این حال دادستان کل ونزوئلا هدف این حمله را ترور فرماندهی ارتش و نیروهای نظامی ونزوئلا اعلام کرد.

اتهامات سنگین به کلمبیا

مادورو پس از حادثه ترور ناموفق، کلمبیا را مسئول این اقدام معرفی کرد. او حدود سه ساعت پس از حمله، در ساعت ۸ شب به وقت محلی در پیام تلویزیونی گفت که گروه‌های مخالف دولت ونزوئلا که از سوی خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا حمایت می‌شوند، کارگردان اصلی این عملیات بوده‌اند.

رئیس جمهوری ونزوئلا همچنین از دستگیری چند تن از "تامین‌کنندگان مالی" این سوءقصد و کسانی که با آن ارتباط داشته‌اند خبر داد.

مادورو گفت که "بدون تردید" گروه راست‌های افراطی مخالف دولت در بوگوتا، پایتخت کلمبیا و همچنین در فلوریدای آمریکا در این ترور شرکت داشته‌اند و دولت کلمبیا از این اقدامات پشتیبانی کرده است.

کلمبیا که از منتقدان دولت ونزوئلا در منطقه است هرگونه دخالت در جریان سوءقصد به مادورو را تکذیب کرد. خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا اتهامات مادورو را "بی‌پایه" خواند.

پذیرش مسئولیت از سوی گروهی ناشناخته

در این میان گروه ناشناخته‌ای به نام "سربازان فلانل" و یا "سربازان تی‌شرت‌پوش"، که مجموعه‌ای از نظامیان و غیرنظامیان ناسیونالیست هستند، مسئولیت حمله پهپادی روز شنبه به مادورو را پذیرفته است. این گروه در توئیتی که منتشر کرده نوشته است: «اقدام ما نشان داد که آن‌ها آسیب‌پذیر هستند و اگر امروز موفق نشدیم، موفقیت ما به زودی از راه می‌رسد.»

گروه "سربازان فلانل" هدف خود را "ایجاد صلح دوباره، دموکراسی و انتخابات آزاد" اعلام کرده است. این گروه با انتشار پیامی در اینترنت گفته است، حمایت از دولتی که "قانون اساسی را فراموش کرده است و از امکانات برای سودجویی خود بهره می‌برد خلاف حیثیت نظامی است."

اپوزیسیون ونزوئلا مادورو را به دلیل سلب قدرت از پارلمان به انحصار طلبی، سلطه‌جویی، سرکوب مخالفان و تقلب در انتخابات متهم می‌کند.

Venezuela Attentat auf Präsident Maduro

دولت چپ‌گرای نیکلاس مادورو، رهبر سوسیالیست ونزوئلا در ماه مه سال جاری میلادی (حدود چهار ماه پیش) در انتخابات این کشور به پیروزی دوباره رسید. مخالفان مادورو این انتخابات را تحریم کرده بودند. نتایج این انتخابات نشان‌دهنده میزان مشارکت ۴۶ درصدی مردم بود. کمی پیش از پایان شمارش آرا و اعلام پیروزی مادورو، میزان مشارکت ۳۲ درصد اعلام شده بود و اپوزیسیون حتی از مشارکت تنها ۳۰ درصد دارندگان حق رأی در ونزوئلا سخن گفته بود.

ونزوئلا در یکی از سخت‌ترین و بحرانی‌ترین شرایط اقتصادی تاریخ کشور به سر می‌برد. با وجود ثروت نفتی، به دلیل درآمد ارزی کم، این کشور به سختی می‌تواند مواد غذایی و داروی مورد نیاز روزانه مردم را تامین کند.

با این‌که ونزوئلا غنی‌ترین ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارد، اما با این حال نرخ تورم در این کشور بسیار بالاست. طبق برآورد صندوق بین‌المللی پول، تا پایان سال جاری نرخ تورم می‌تواند در ونزوئلا به یک میلیون درصد برسد. بسیاری از شهروندان این کشور در ماه‌های گذشته به دلیل فقر شدید به کشورهای همسایه پناه برده‌اند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.