یمن: ١۴ میلیون نفر در خطر قحطی قرار دارند
یک گزارش سازمان ملل متحد هشدار می‌دهد که اگر وضعیت یمن به همین منوال ادامه یابد، در ماه‌های آینده تا ١۴ میلیون نفر در معرض خطر گرسنگی و قحطی قرار خواهند گرفت.

در گزارشی که توسط "مارک لوکاک"، معاون دبیرکل سازمان ملل تهیه شده و در اختیار اعضای شورای امنیت قرار گرفته، آمده است که وضعیت انسانی در یمن از همۀ کشورهای جهان بدتر است. ٧۵درصد جمعیتِ ٢٢ میلیونی یمن نیاز به کمک و حمایت دارند. نزدیک به ٨ میلیون نفر در کمبود یا "ناامنی غذایی" به سر می‌برند و مستقیماً به کمک‌های اضطراری وابسته‌اند. این گزارش می‌افزاید که رقم ٨ میلیون می‌تواند به سرعت به ١۴ میلیون نفر افزایش یابد.

مارک لوکاک که قرار است روز سه‌شنبه ٢٣ اکتبر/ اول آبان در شورای امنیت حضور یابد و گزارش خود را برای اعضاء تشریح نماید، تأکید می‌کند که وضعیت فاجعه‌بار مردم یمن مستقیماً به جنگ مرتبط است. او مثال می‌زند که به علت جنگ، قیمت بنزین در یمن ۴۵درصد افزایش داشته است. طی دو ماه اخیر، ریال یمن ٢٠درصد از ارزش خود را از دست داده است.
با اینحال معاون دبیرکل سازمان ملل می‌نویسد که عملیات بشردوستانۀ بسیار گسترده‌ای برای کمک به مردم یمن در جریان است که در چارچوب آن بیش از ٢٠٠ سازمان و دولت فعالیت می‌کنند.

از سال ٢٠١۵، یمن قربانی جنگ میان شورشیان شیعۀ حوثی و ائتلاف عرب است که تحت رهبری عربستان شکل گرفته است. جنگ یمن طی ٣ سال، نزدیک به ١٠هزار کشته داده است؛ این رقم البته قربانیان غیرمستقیم جنگ یعنی تلفات به علت گرسنگی یا بیماری را شامل نمی‌شود.

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.