هشدار درباره "خطر جدی" حمله‌های سایبری و اتهام به ایران
موسسه ثبت نام‌ها و دامنه‌های اینترنتی (ICANN) می‌گوید یک "خطر جدی و پایدار" همچنان زیرساخت‌های شبکه اینترنت را تهدید می‌کند. برخی کارشناسان ایران را به دست داشتن در این حمله‌های سایبری متهم می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه موسسه ثبت دامنه‌های اینترنتی (ICANN) پس از یک نشست اضطراری که روز جمعه سوم اسفند برگزار شد هشدار داد که بخش‌هایی از زیرساخت‌های مرتبط با وب‌سایت‌های شبکه جهانی اینترنت با یک تهدید "جدی و پایدار" روبرو هستند.

این موسسه با ذکر نمونه‌های مشخصی از این حمله‌های سایبری می‌گوید در مواردی مهاجمان تلاش کرده‌اند با تغییر آدرس وب‌سایت‌ها، از جمله به اطلاعات شخصی کاربران دست یابند.

مطابق این گزارش حمله‌های سایبری از سال ۲۰۱۷ سابقه داشته اما افزایش نگرانی کارشناسان امنیت سایبری در هفته‌های گذشته منجر به برگزاری نشست اضطراری موسسه ICANN شده است.

مسئولان آمریکایی ماه گذشته نسبت به حمله سایبری علیه زیرساخت‌های مرتبط با آدرس وب‌سایت‌ها هشدار داده بودند. وزارت امنیت داخلی آمریکا می‌گوید این اقدام تقریبا به این می‌ماند که فردی اداره پست را در مورد آدرس شما فریب دهد و پس از کنترل نامه‌هایتان آنها را به صندوق پستی شما بریزد.

گفته می‌شود این عملیات، بسته به محتوای نامه، می‌تواند به دریافت‌کننده و فرستنده زیان‌های جدی وارد کند. کارشناسان موسسه یاد شده می‌گویند هدف این حمله‌ها مراکز دولتی، نیروهای امنیتی، پلیس و شرکت‌های خصوصی، هم در اروپا و هم در کشورهای خاورمیانه بوده‌اند.

ایران متهم به حمله سایبری

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک کارشناس جاسوسی سایبری گزارش داده که سرنخ این حمله به ایران می‌رسد. او درباره شواهد و جزئیات این ارتباط توضیح بیشتری نداده است.

جمهوری اسلامی پیش از این نیز بارها به دست داشتن در حمله‌های سایبری به اهدافی در آمریکا و متحدان ایالات متحده در کشورهای غربی و منطقه متهم شده است.

یکی از تازه‌ترین نمونه‌های این اتهام‌زنی دو روز پیش رخ داد. روزنامه وال استریت ژورنال دوم اسفند به نقل از یک موسسه تحقیقات سایبری گزارش داد که هکرهایی از ایران به سیستم رایانه‌ای پارلمان و احزاب سیاسی استرالیا حمله کرده‌اند.

چارلز یو، رئیس شرکت آمریکایی امنیت سایبری "ریسکیوریتی"، به این روزنامه گفته حمله سایبری چند روز پیش به پارلمان استرالیا با اقدامات موسسه ایرانی "مبنا" که با سپاه پاسداران ارتباط دارد همخوانی داشته است.

وزارت خزانهداری آمریکا، فروردین ماه امسال مؤسسه مبنا و ۱۰ فرد مرتبط با آن را، از جمله به اتهام حمله سایبری به دانشگاه‌های ایالات متحد و کشورهای دیگر در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.