سال ۲۰۱۸ مرگبارترین سال برای غیرنظامیان افغانستان طی دهه پیش بوده است
بر اساس یک گزارش سازمان ملل که روز یکشنبه ۴اسفند/ ۲۴ فوریه منتشر شد، شمار قربانیان غیرنظامی در افغانستان در سال میلادی ۲۰۱۸ به نحو بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. سازمان ملل می‌گوید که جنگ افغانستان در سال ۲۰۱۸ به قیمت ازدست دادن جان ۳ هزار و ۸۰۴ نفر غیرنظامی از جمله ۹۲۷ کودک بوده است. آماری که ۱۱ درصد نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی افزایش یافته است. بر اساس این گزارش دلایل اصلی افزایش شمار کشته‌شدگان غیرنظامی در این کشور ناشی از افزایش حملات تروریستی انتحاری و حملات هوایی تحت فرماندهی آمریکایی بوده است.

"تادامیچی یاماموتو" نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان، رقم بالای آسیب به غیرنظامیان را «عمیقاً ناراحت‌کننده و کاملاً غیرقابل قبول خواند». وی گفت «بهترین وسیله برای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان، توقف درگیری‌ها و خشونت است؛ به همین منظور ضرورت دارد که تمام تلاش‌های خود را برای ایجاد صلح پایدار به کار گیریم».

در گزارش سالانه "مأموریت کمک سازمان ملل متحد در افغانستان" همچنین آمده است که سال گذشته در مجموع ۱۰ هزار و ۹۹۳ غیرنظامی در این کشور کشته یا زخمی شده‌اند؛ این آمار بالاترین آمار از زمانی است که این سازمان جهانی شمارش خود را در سال ۲۰۰۹ برای شمار قربانیان جنگ در افغانستان شروع کرده است.

بر اساس این گزارش، ده‌ها هزار نفر از غیرنظامیان افغانستان بعد از فرار از جنگ در ولایت‌های خود، به عنوان پناهنده در کشور خود زندگی می‌کنند. ده‌ها هزار نفر دیگر نیز به دنبال امنیت از کشور خود می‌گریزند و به کشورهای همسایه و اروپایی پناه می‌برند.
در این گزارش آمده است، ۶۳ درصد تلفات غیرنظامیان توسط حملات شورشیان انجام شده که ۳۷ درصد آن به طالبان، ۲۰ درصد به داعش و ۶ درصد باقی‌مانده نیز به جمعی دیگر از گروه‌های ضددولتی نسبت داده شده است.

این گزارش، دولت افغانستان و نیروهای آمریکایی به همراه ناتو را مسئول ۲۴ درصد شمار تلفات غیرنظامیان دانسته است. گزارش تأکید می‌کند که بسیاری از غیرنظامیان در حمله‌های هوایی توسط آمریکا و ناتو کشته شده‌اند.

"ریچارد بنت" مدیر انجمن حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان نیز گفت: جنگ در افغانستان در سال ۲۰۱۸ تاثیرات اسفباری بر غیرنظامیان این کشور برجای گذاشت. سال گذشته شاهد بیشترین تعداد قربانیان غیرنظامی در جنگ افغانستان از زمان شروع برنامه سازمان ملل برای مستندسازی تاثیرات جنگ در این کشور بودیم.
این مقام سازمان ملل نیز بمب‌گذاری‌های انتحاری گروه تروریستی داعش و تشدید حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا را در افغانستان، عوامل اصلی افزایش قربانیان غیرنظامی در جنگ افغانستان معرفی کرده است.

گزارش سازمان ملل درباره افزایش قربانیان غیرنظامی در جنگ افغانستان در حالی منتشر می‌شود که تلاش‌هایی برای پایان دادن به جنگ هفده ساله افغانستان شروع شده است و زلمای خلیل زاد، نماینده دولت آمریکا در امور افغانستان دوشنبه گذشته در قطر دور دیگری از مذاکرات صلح را با نمایندگان طالبان برگزار کرد.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.