'شواهد مستدل حاکی از حمله شیمیایی در دوما'

گروه حقیقت‌یاب سازمان جهانی منع تسلیحات شیمیایی در گزارش نهایی خود درباره حمله سال گذشته به دوما در سوریه، این حمله را شیمیایی دانسته و گفته ماده شیمیایی سمی به کار رفته در این حمله به احتمال زیاد گاز کلر است.

این سازمان عامل این حملات را معرفی نکرده است.

به گفته نیروهای امداد محلی بیش از ۴۰ نفر در این حمله کشته شدند.

آمریکا، فرانسه و بریتانیا دولت سوریه را متهم کردند که در حمله ۷ آوریل به دوما که در آن زمان تحت کنترل مخالفان بشار اسد بود از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است. این کشورها در مقابل به اهداف دولت سوریه حمله کردند.

دولت سوریه استفاده از تسلیحات شیمیایی را انکار کرده و روسیه متحد این کشور ادعا کرد امدادگران این حمله را صحنه‌سازی کرده‌اند.

گزارش سازمان منع تسلیحات شیمیایی براساس مصاحبه با شاهدان عینی، نمونه‌برداری در محل و اطلاعات دیگری تهیه شده که توسط گروه حقیقت‌یاب در سرکشی به دوما دو هفته پس از حمله گردآوری شده است.

این سازمان درعین‌حال گفته شواهدی حاکی از استفاده از گاز اعصاب در حمله دوما پیدا نکرده است.

در عین حال این سازمان ادعای دولت سوریه را نیز رده کرده که ادعا کرده بود شورشیان مخالف دمشق از این مکان برای تولید تسلیحات شیمیایی استفاده می‌کردند.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی گفته است نسخه‌هایی از این گزارش را در اختیار دولت سوریه و شورای امنیت سازمان ملل خواهد گذاشت.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.