'ترامپ شماره داد'
شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داده کاخ سفید شماره تماس با دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا را در اختیار سفارت سوییس گذاشته تا ایران در صورت تمایل بتواند با رییس جمهوری آمریکا تماس بگیرد.

روز گذشته رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید در برابر خبرنگاران گفت "دوست دارم ایرانیها با من تماس بگیرند."

شبکه سی‌ان‌ان به نقل از این مقام مطلع گفته است "تنها در صورتی که تهران بخواهد سوییس این شماره را در اختیار آنها قرار خواهد داد."

مقام‌های کاخ سفید به سی‌ان‌ان گفته‌اند رییس جمهوری آمریکا این اقدام را صادقانه انجام داده است.

این اقدام کاخ سفید، درحالی انجام شده که آمریکا همزمان فشار اقتصادی و تحریم را بر ایران افزایش داده و آمریکا دومین ناوگان جنگی خود را به سوی خلیج فارس اعزام کرده است.

ناو هواپیمابر آرلینگتون که وسایل نقلیه آبی‌خاکی و هواپیما حمل می‌کند تنها چند روز پس از اعزام ناوگان آبراهام لینکلن به خلیج فارس اعزام شده است.

روز جمعه پنتاگون اعلام کرد آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست اما آماده دفاع از نیروهای خود و منافعش در منطقه است.

در بیانیه وزارت دفاع آمریکا آمده است سیستم موشکی پاتریوت آمریکا نیز برای مقابله با تهدیدهای احتمالی آماده است.

مقام‌های دفاعی آمریکا گفته‌اند ناوهواپیمابر آرلینگتون قرار بوده به خلیج فارس اعزام شود اما افزایش تهدید ایران اعزام این ناوگان را به جلو انداخته است.

روز پنجشنبه ناو لینکلن که پیشتر به سوی خلیج فارس اعزام شده بود از کانال سوئز گذشت.

مذاکره و تهدید
دونالد ترامپ روز پنجشنبه برای گفتگوی تلفنی با رهبران ایران اظهار تمایل کرده بود. او در کاخ سفید گفت: "چشم به روزی دارم که به ایران کمک کنیم به وضعیت خوبی برگردد. ما نمی‌خواهیم به ایران آسیب بزنیم."

آقای ترامپ گفت فقط به دنبال آن است که مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود. ایران می گوید برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز است.

در همین حال خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام دفاعی آمریکا خبر داده سرپرست وزرات دفاع آمریکا پاتریک شاناهان با ارسال چند فروند موشک پاتریوت به خلیج فارس موافقت کرده است.

این مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز نگفته تعداد این موشک‌ها چند فروند خواهد بود.

چند ماه پیش پنتاگون در چارچوب تجدید آرایش نظامی آمریکا در جهان موشک‌های پاتریوت خود را از خلیج فارس برچیده بود.

مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه در مصاحبه با شبکه ام اس ان بی سی آمریکا، در واکنش به اظهارات روز پنجشنبه آقای ترامپ که خواهان مذاکره با ایران شده گفت برجام، توافقی است که مورد تایید شورای امنیت قرار دارد و بخشی از قوانین بین المللی شده است "اما ناگهان ترامپ گفت که این توافق را نمی خواهد و بیایید بنشینیم و دوباره مذاکره کنیم."

روز جمعه معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نیز در به وبسایت خبری تسنیم گفته مذاکره‌ای با آمریکا انجام نخواهد شدو آمریکایی‌های هم "جرات اقدام نظامی علیه ما را نخواهند داشت."

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.