فعالان حقوق بشر: صدها محل اجرای حکم اعدام در کره شمالی شناسایی شد
یک سازمان عمومی غیردولتی در کره‌جنوبی از شناسایی ۳۱۸ محل در کره‌ شمالی خبر داده است که به وسیله دولت کره شمالی برای اجرای احکام اعدام استفاده می‌شود.

برای تهیه این گزارش اعضای "کارگروه تغییر برای عدالت" با ۶۱۰ شخصی که در طول ۴ سال گذشته از کره شمالی گریخته بودند، مصاحبه کردند.

این گزارش درباره چندین دهه اجرای حکم اعدام برای جرایمی چون دزدیدن یک گاو و یا حتی تماشای تلویزیون کره جنوبی است.

فعالان حقوق بشر می‌گویند که محل‌های اجرای حکم اعدام در اطراف رودخانه‌ها، بازارها، مدارس و زمین‌های ورزشی قرار دارد.

در این گزارش که روز سه‌شنبه ۱۱ ژوئن منتشر شده است، آمده: "معمولا جمعیتی نزدیک به هزار نفر یا بیشتر برای تماشای اجرای اعدام جمع می‌شوند."

این گزارش ادعا می‌کند که اعضای خانواده محکومان از جمله حتی کودکان مجبور می‌شدند که شاهد اجرای حکم اعدام باشند. جسد محکومان اعدام شده و حتی اطلاعات محل دفن آنها به ندرت به خانواده آنها داده می‌شود.

به گفته شاهدان کوچک‌ترین فردی که شاهد اجرای حکم اعدام بوده یک کودک هفت ساله بوده است.

در ادامه این گزارش آمده که بعضی از اعدام‌ها هم در داخل زندان‌ها و اردوگاه‌های کار اجباری انجام می‌شود. در این اردوگاه‌ها افرادی به دلیل ارتکاب جرایم سیاسی به انجام کارهای سخت بدنی در معدن‌ها و اردوگاه‌های کار محکوم هستند.

یکی از فراریان از کره شمالی که اوایل سال‌های ۲۰۰۰ در یک اردوگاه کار زندانی بوده است تعریف کرده که چطور هشتاد زندانی را وادار کردند که مراسم اعدام سه زن را تماشا کنند. این سه زن به جرم تلاش برای فرار به چین به اعدام محکوم شده بودند.

به گفته این شاهد، ماموران امنیتی به مردمی که تماشاگر اعدام بودند می‌گفتند: "این اتفاق می‌تواند برای شما بیفتد."

این گزارش تاکید می‌کند که اعدام‌ها "یک روش اصلی برای ترساندن شهروندان جلوگیری از مشارکت آنها در کارهایی است که رژیم آن را نامطلوب برمی‌شمارد."

دار زدن و تیرباران کردن
اغلب موارد اعدام به روش جوخه اعدام انجام می‌شود. به گفته شاهدان سه تیرانداز سه سری تیر را به شخص محکوم شلیک می‌کنند.

بعضی از مصاحبه‌شوندگان به مواردی اشاره کردند که ماموران اجرای حکم اعدام مست بوده‌اند: "چون عمل کشتن از نظر احساسی کار دشواری است."

گزارشگران این سازمان غیردولتی می‌گویند که مواردی از دار زدن زندانیان هم گزارش شده است اما به نظر می‌رسد که این روش قدیمی بوده و حتی ممکن است که از سال ۲۰۰۵ کاملا متوقف شده باشد.

اتان شین، یکی از نویسندگان این گزارش به خبرگزاری فرانسه گفت که به نظر می‌آید که آمار اعدام‌های عمومی رو به کاهش بوده است اما این ممکن است به این دلیل باشد که از زمانی که پیونگ یانگ به دنبال به رسمیت شناخته شدن به عنوان یک حکومت عادی است، پنهانکاری را بیشتر کرده است.

در گذشته خبرهایی درباره اعدام مسئولان رده بالا و نزدیک به حکومت کره شمالی منتشر شده است. در سال ۲۰۱۳، جَنگ سونگ تِک، یکی از بانفوذ‌ترین دولتمردان و شوهر عمه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به جرم "خیانت" اعدام شد.

تایید خبر مجازات یا اعدام کسانی که مغضوب رهبر کره‌شمالی واقع می‌شوند معمولا دشوار است و اغلب چنین گزارش‌هایی نادرست از آب درآمده است.

برای مثال، در سال ۲۰۱۳ گفته شدن که هیون سونگ وول، خواننده پرطرفدار کره شمالی در ملاعام اعدام شده است. حتی یک روزنامه چاپ کره جنوبی نوشت که "این زن خواننده در مقابل چشم اعضای ارکسترش با رگبار مسلسل کشته شده است" اما در سال ۲۰۱۸ او در میان اعضای هیاتی که در آستانه برگزاری المپیک زمستانی به سئول سفر کرده بود، دیده شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.