آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران از مرز تولید ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور کرد
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: بر اساس بررسی‌ها و اندازه‌گیری میزان ذخایر اورانیوم غنی شده توسط ایران که امروز انجام شد، این کشور از مرز تولید ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده، عبور کرده است. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ساعتی پیش از گزارش رسمی آژانس، گفته بود: ایران از مرز تولید ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده، عبور کرد. بر طبق توافق اتمی سال ۲۰۱۵، ایران تنها مجاز به تولید کمتر از ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده، بود. روسیه و بریتانیا نسبت به این گزارش واکنش نشان داده و ابراز تاسف و نگرانی نمودند.

محمدجواد ظریف، روز دوشنبه ۱۰ تیر/۱ ژوئیه، در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۳.۶۷ درصد غنی شده عبور کرده است و این اقدام چه پیامی برای اروپا دارد، گفت: "ما همان زمان هم اعلام کرده بودیم که اقدامات اروپایی‌ها کافی نبوده بنابراین جمهوری اسلامی ایران، این برنامه را اجرا خواهد کرد".

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: "ما بر اساس آنچه اعلام کردیم خیلی شفاف گفته‌ایم که چه کار می‌کنیم. بر اساس آن عمل می‌کنیم و این را از حقوق خودمان در داخل برجام می‌دانیم".

خبرگزاری فرانسه، به نقل از منابعی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گزارش داد: ذخیره اورانیوم غنی شده در ایران، امروز، اندازه‌گیری شده و وزن این مواد از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.

این خبرگزاری، بدون ذکر نام این منبع ، می‌افزاید: این منبع مطلع تائید کرده است که تولید اورانیم غنی شده در ایران از مرز تعیین شده عبور کرده اما بطور مشخص هیچ رقمی را اعلام نکرده است.

جمهوری اسلامی ایران، کشورهای اروپایی را به عدم واکنش در قبال خروج آمریکا از توافق اتمی و اعمال فشارهای شدید متهم کرده و نسبت به کاستن از تعهدات برجامی خود هشدار داده بود.

سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان، از جمله امضاکنندگان توافق هسته‌ای با ایران، در روزهای اخیر در نامه‌ای رسمی به ایران نسبت به تبعات ناشی از کاهش تعهدات اتمی این کشور هشدار داده بودند.

درصورتیکه عدم پایبندی کامل ایران نسبت به تعهدات در چارچوب برجام از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید شود، این موضوع می‌تواند زمینه بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را که با هدف محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران وضع شده بود، فراهم نماید.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.