رویترز: 'یک میلیون‌ تن غله وارداتی در بنادر ایران معطل است'
رویترز می‌گوید شرکت‌های تجاری مانند بونگ و سی.او.اف.سی.او روزانه برای بلاتکلیفی کشتی‌های خود در بنادر ایران و تاخیر در دریافت پول، نزدیک به ۱۵‍‌ هزار دلار هزینه متحمل می‌شوند.
خبرگزاری رویترز گزارش داده است بیش از ۲۰ کشتی باری حامل یک میلیون تن غله به دلیل مشکل مبادلات مالی ناشی از تحریم، در بنادر ایران بلاتکلیف مانده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز دفاتر بازرگانی چون بونگ و سی.او.اف.سی.او که متعلق به چین است با تاخیر در دریافت پول‌های پرداختی‌ ایران مواجه شده‌اند. این تاخیرها به گزارش رویترز به دلیل محدودیت‌هایی است که تحریم‌های آمریکا در کانال‌های مالی مرتبط با ایران ایجاد کرده است.

به گزارش این خبرگزاری، بونگ و سی.او.اف.سی.او روزانه نزدیک به ۱۵‍‌ هزار دلار هزینه برای بلاتکلیفی کشتی‌های خود در بنادر ایران و تاخیر در دریافت پول متحمل می‌شوند.

ایالات متحده با طرح درخواست‌هایی برای "تغییر رفتار" جمهوری اسلامی در زمینه برخی سیاست‌های داخلی و خارجی، سال گذشته از برجام خارج شد و یک رشته تحریم تجاری و مالی را علیه ایران به اجرا گذاشت که از جمله شامل تحریم ارتباط بانکی و مالی، صنایع نفت، پتروشیمی و فلزی و همچنین تحریم شماری از نهادها و موسسات حکومتی و بازرگانی و مقامات مرتبط با حکومت جمهوری اسلامی بوده است.

اگرچه این تحریم‌ها یکجانبه بوده و تنها برای شهروندان و موسسات آمریکایی الزام آور است، اما بسیاری از موسسات تجاری و مالی کشورهای ثالث از بیم قرار گرفتن در معرض تحریم ثانویه ایالات متحده از آنها تبعیت می‌کنند.

آمریکا می گوید مواد غذایی، دارو و دیگر اقلام انسان دوستانه شامل تحریم‌های این کشور علیه ایران نمی‌شوند.

تحریم‌های آمریکا که تقریبا همه چیز از نفت تا شرکت‌های کشتی‌رانی و فعالیت‌های تجاری ایران را در برمی‌گیرد چندین بانک خارجی را از هرگونه تعامل مالی حتی در زمینه خرید مواد غذایی یا اقلام انسان‌دوستانه دیگر با ایران باز داشته است.

با وجود تحریم مالی و بانکی ایران، هنوز از ایجاد سازوکار موثری برای تسهیل واردات اقلام بشردوستانه به ایران خبری در دست نیست. چنین سازوکاری باید از یکسو تامین کننده نیاز ایرانیان به واردات اینگونه اقلام باشد و از سوی دیگر، به آمریکا اطمینان دهد که از آن برای شکستن تحریم‌ها استفاده نخواهد شد.

رویترز می‌گوید چند موسسه مالی باقی مانده که رابطه با ایران را حفظ کرده‌اند با از میان رفتن کانال‌های مالی مبادله با ایران با موانع جدی روبرو شده‌اند.

رویترز به نقل از شش مقام غربی و ایرانی گزارش کرده است که این وضع یکی از دلایل معطل شدن محموله‌هایی است که بیش از یک ماه است در بندر امام خمینی و بندر عباس پهلو گرفته اند.

بر اساس این گزارش این کشتی‌ها حامل دانه سویایی هستند که از کشورهای جنوب آمریکا آمده‌اند.

یک منبع اروپایی به رویترز گفته است: محدودیتی برای مبادلات انسان دوستانه نیست اما راهی برای دریافت پرداخت‌های ایران وجود ندارد و ممکن است ماه‌ها برای دریافت پول معطل شوید."

یک مقام ایرانی که در یکی از بنادر ایران مشغول است به خبرگزاری رویترز گفته این مشکل از سال ۲۰۱۸، زمانی که تحریم‌های آمریکا علیه ایران از سر گرفته شده وجود داشته است اما "تعداد بانک‌ها و بازرگانی‌هایی که حاضر به مبادله با ایران نیستند رو به افزایش است."

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.