نتیجه یک پژوهش: مهم‌ترین مسئله جوانان آلمان محیط زیست است
بر اساس تحقیقی جدید که توسط شرکت نفت و گاز شل انجام گرفته‌، بزرگترین دغدغه جوانان آلمان نابودی محیط زیست است. ۷۰ درصد نوجوانان وجوانان ۱۲ تا ۲۵ ساله‌ای که در نظرسنجی شل شرکت کردند ویرانی محیط زیست را وحشت‌آور دانسته‌اند.

جوانان امروز آلمان چگونه فکر می‌کنند؟ آنها جمعه به جمعه در تظاهرات جنبش محیط زیستی "جمعه‌ها برای آینده" شرکت می‌کنند، به زبان انگلیسی با مردم سراسر دنیا پیوند برقرار می‌کنند و برای کمک به پناهجویان بسیار فعال هستند. این تصویری است که درباره جوانان آلمانی به طور عمومی در بسیاری از اذهان وجود دارد.

اما نتایج هجدهمین پژوهش شرکت نفت و گاز شل درباره جوانان آلمان نشان می‌دهد که آنچه گفته شد بیانگر تنها نیمی از واقعیت است.

بر اساس تحقیق کمپانی شل که نتایج آن سه‌شنبه ۱۵ اکتبر در برلین ارائه شد، نوجوانان و جوانان در آلمان در درجه نخست نگران نابودی محیط زیست هستند و این موضوع ترس آنان را برمی‌انگیزد. دو موضوع دیگری که برای این گروه ۱۲ تا ۲۵ ساله هراس‌انگیز است به ترتیب حمله‌های تروریستی و تغییرات اقلیمی هستند.

در مجموع اکثریت جوانان آلمانی دیدی مثبت نسبت به آینده دارند. خشنودی جوانان از دمکراسی، به خصوص در شرق آلمان، افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۵۰ درصد جوانان از دمکراسی رضایت داشتند، حال اما دو سوم جوانان می‌گویند که از آن خرسندند.

آمادگی برای پذیرش نظرات عوام‌فریبانه

البته دو سوم شرکت‌کنندگان در پژوهش شل انتقاد کرده‌اند به اینکه سیاستمداران به وظایف‌شان عمل نمی‌کنند. پژوهش شل به این نتیجه رسیده که آمادگی جوانان برای آن‌که تحت تاثیر نظرات عوام‌فریبانه قرار بگیرند افزایش یافته است. حدود یک سوم جوانان از برخی نظرات پوپولیستی دفاع می‌کند، ۹ درصد در مجموع با مواضع راستگرایان پوپولیست موافق هستند.

بیش از دو سوم جوانان شرکت کننده در این تحقیق گفته‌اند که کسی که درباره خارجی‌های مقیم آلمان منفی صحبت کند را می‌توان نژادپرست خواند. طبق این تحقیق، سطح تحصیلی جوانان مناطق غربی آلمان بالاتر از جوانان مناطق شرقی این کشور است. جوانان بخش غربی آلمان همچنین با دیدگاهی بازتر و روادارتر به مسائل دنیا می‌نگرند.

افزایش اهمیت زندگی همراه با آگاهی نسبت به محیط زیست

همچنین در رابطه با پرسش‌های مربوط به ارزش‌های زندگی، جوانان آلمان نشان داده‌اند که برایشان موضوع‌های محیط زیستی بسیار اهمیت دارند. پژوهشگران تحقیق جدید شل تاکید می‌کنند که در مقایسه با سال ۲۰۰۲ به خصوص اهمیت زندگی همراه با آگاهی نسبت به محیط زیست در نزد جوانان افزایش یافته است (۷۱ درصد در سال ۲۰۱۹ ؛ ۶۰ درصد در سال ۲۰۰۲).

همچنین اهمیت فعالیت سیاسی نزد جوانان رشد کرده است (۳۴ درصد در سال ۲۰۱۹؛ ۲۲ درصد در سال ۲۰۰۲).

وزیر امور جوانان آلمان گفت که جوانان به حق درخواست می‌کنند که نه تنها به حرف آنها گوش داده شود بلکه مطالبات آنها پیامد داشته باشد. فرانسیسکا گیفی تاکید کرد که سیاستمداران نباید کاری کنند که این اعتماد از دست برود.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.