رویترز: تک‌تیراندازان حشد الشعبی در مرگ معترضان عراقی دست داشتند؛ حشد الشعبی تکذیب کرد

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع امنیتی عراق نوشت که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در مرگ معترضان عراقی در جریان اعتراض‌های اخیر عراق دست داشته‌اند.

این خبرگزاری در گزارشی که روز پنج‌شنبه، ۲۵ مهرماه، منتشر کرد به نقل از دو «مقام امنیتی» عراقی خبر داد که تک‌تیراندازان حشد الشعبی مسئول مرگ مردم عراق در جریان اعتراضات اخیر در این کشور هستند. همین خبرگزاری البته در گزارش خود اظهارات سخنگوی حشد الشعبی را بازتاب داد که روز پنج‌شنبه هدف گرفتن معترضان عراقی از سوی تک‌تیراندازان این نیرو را تکذیب کرده است.

موج اعتراضات مردم عراق از اوایل ماه جاری در واکنش به رشد بیکاری، فساد و ضعف دولت در خدمات دولتی شکل گرفت و به سرعت شهرهای مختلف در این کشور را متأثر از خود ساخت.

همگام با گسترش این اعتراضات در نقاط مختلف عراق، بیش از صد نفر از معترضان در خیابان‌ها جان خود را از دست دادند.

در پی مرگ این معترضان، گزارش‌هایی منتشر شد از تک‌تیراندازانی که از پشت بام‌ها مردم معترض را نشانه گرفته‌اند.

آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه در عراق، نیز روز جمعه، ۲۰ مهرماه، به این گزارش‌ها واکنش نشان داده و به دولت این کشور برای یافتن «عوامل کشتار» مردم در جریان اعتراضات اخیر دو هفته مهلت داد.

خبرگزاری رویترز هفته گذشته نوشت که آیت‌الله سیستانی علاوه بر صدور این ضرب‌الاجل دو هفته‌ای، دولت عراق را در مسئله قربانیان اعتراضات در عراق مقصر شناخت.

حال همین خبرگزاری به نقل از دو مقام امنیتی دولت عراق که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود می‌گوید که تک‌تیراندازان حشد الشعبی در مرگ معترضان دست داشته‌اند.

یکی از این مقام‌ها از «وجود شواهدی» سخن گفته که نشان می‌دهد این تیراندازان از «عناصر شبه‌نظامی» بودند و «به گروهی تعلق داشتند که به ایرانی‌ها نزدیک است».

از سوی دیگر سخنگوی حشد الشعبی در گفت‌وگو با رویترز این خبر را تکذیب کرده است.

احمد الاسدی، یکی از سخنگویان حشد الشعبی، به رویترز گفته است که این نیرو در مناطقی که اعتراض مردمی رخ داد «اصلا حضور نداشتند».

این در حالی است که پیشتر سخنگوی وزارت کشور عراق هم تکذیب کرده بود که معترضان به دست نیروهای امنیتی رسمی این کشور کشته شده‌اند. این مقام حتی از باز شدن پرونده‌ای در این زمینه و تحقیق و تفحص در مورد عوامل تیراندازی و صادرکنندگان حکم تیر خبر داد.

مشاور امنیت ملی عراق که ریاست گروه حشد الشعبی (بسیج مردمی) را نیز برعهده دارد در نیمه مهرماه اعلام کرد که گروه حشد الشعبی آماده پشتیبانی از دولت عراق علیه معترضان خیابانی است.

با این‌که درخواست اصلی معترضان بهبود وضعیت اقتصاد و رفع فساد در دستگاه‌های دولتی عراق است، رهبر جمهوری اسلامی این اعتراض‌ها را به «دشمن» ربط داده و دست‌کم دو مقام جمهوری اسلامی نیز مدعی شده‌اند که هدف از اعتراضات عراق تأثیرگذاری بر مراسم اربعین بوده است.

منابع: خبرگزاری رویترز، رادیوفردا/ ف. دو.

 

 

 

رادیوفردا 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.