سازمان ملل: در سال جاری بیش از ۲۵۰۰ غیرنظامی افغان در جنگ کشته‌ شده‌‌اند
دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان در ربع سوم سال جاری میلادی (ژوئیه تا سپتامبر) در این کشور در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته ۴۲ درصد افزایش یافته است. سازمان ملل از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته که در جهت حفاظت از غیرنظامیان اقدامات فوری کنند.

این سازمان گفته که در ۹ ماه اول جاری میلادی در مجموع ۲۵۶۳ غیر نظامی در افغانستان کشته و ۵۶۷۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

در گزارش سازمان ملل که امروز (۲۴ مهر/میزان) منتشر شد، آمده است که تلفات غیرظامیان در ماه ژوئیه/جولای سال جاری به بلندترین سطح خود در مقایسه با تمام ماه‌ها در ده سال گذشته که این نهاد به ثبت آمار شروع کرده، رسیده است.

یوناما گفته در ۹ ماه اول سال جاری میلادی ۲۶۱ زن کشته و ۶۶۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند، همچنین در این مدت ۶۳۱ کودک کشته و ۱۸۳۰ نفر دیگر زخمی برداشته‌اند. بنابراین ۴۱ درصد از مجموع تلفات غیر نظامیان در این مدت را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

عوامل
یوناما تصریح کرده که عامل بیشتر تلفات غیرنظامیان در سه ماه اخیر سال جاری میلادی "عناصر ضد دولتی" بوده‌اند.

در این گزارش آمده است که عناصر ضد دولتی عامل ۶۲ درصد از تلفات غیر نظامیان در ۹ ماه اول سال جاری میلادی بوده‌اند. در عملیات‌های نیروهای ضد دولتی ۱۲۰۷ غیر نظامی کشته و ۳۹۱۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

افغانستان

براساس این گزارش در عملیات‌های نیروهای طرفدار دولت در این مدت ۱۱۴۹ غیر نظامی کشته و ۱۱۹۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند؛ که این رقم ۲۶ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۸ را نشان می‌دهد.

این نهاد اضافه کرده که یکی از دلایل تلفات غیر نظامیان در ۹ ماه سال جاری میلادی عملیات‌های هوایی از سوی نیروهای طرفدار دولت بوده است.

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفته تلفات غیرنظامیان در این کشور اهمیت گفتگوی درباره صلحی را برجسته می‌کند که منجر به آتش‌بس و یک توافق سیاسی دایمی برای پایان جنگ در افغانستان شود.

او می‌گوید: "راه دیگری وجود ندارد."

آقای یاماموتو گفته با توجه به افزایش تلفات غیر نظامیان نیاز است تا گروه‌های ذیدخل به حفاظت از غیر نظامیان توجه بیشتری کرده و در جریان عملیات‌های جنگی روش‌های شان را بازنگری کنند.

او در ادامه اضافه کرد: "تلفات غیر نظامیان به هیچ وجه قابل قبول نیست، مخصوصا در شرایطی که باور شایع بر این است که برای جنگ در افغانستان هیچ راه حل نظامی وجود ندارد."

در گزارش سازمان ملل آمده است که استفاده از مواد انفجاری تعبیه شده عامل اصلی تلفات غیر نظامیان بوده و ۴۲ درصد مجموع تلفات را تشکیل می‌د‌هد.

براساس گزارش یوناما درگیری‌های زمینی ۲۹ درصد و به دنبال آن آن حملات هوایی ۱۱ درصد عامل تلفات غیر نظامیان بوده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.