گورستان‌های آلمان با "بحران" مواجهند
هر روز تعداد بیشتری از مردم آلمان از شکل سنتی خاکسپاری صرف‌نظر می‌کنند. دفن مردگان در جنگل یا پراکندن خاکستر آنان در دریا از جمله بدیل‌های خاکسپاری سنتی هستند. این امر گورستان‌های آلمان را با بحران مواجه کرده است.

مسئولان شهرداری‌ها در مناطق مختلف آلمان مدت‌ها به قبرستان‌های محلی به عنوان یک منبع درآمد مطمئن می‌نگریستند. اما به نظر می‌رسد که چنین تصوری با واقعیت انطباق چندانی نداشته است.

با وجودی که حتی ممکن است بسیاری از مردم آلمان در روز عید مسیحی "مقدسان" در روز اول نوامبر آینده (۱۰ مهر) از رفتگان خود یاد کرده و بر مزار آنها حاضر شوند، باز هم از نظر کارشناسان، بسیاری از گورستان‌های سنتی مناطق مختلف این کشور به‌زودی با بحران مواجه خواهند شد.

به باور کارشناسان، برخی از قبرستان‌های سنتی آلمان حتی هم‌اکنون نیز در چنین بحرانی به سر می‌برند. رالف میشال، معاون رئیس اتحادیه سراسری مؤسسات کفن و دفن آلمان در شهر شواین‌فورت، تأکید می‌کند که استفاده نکردن از زمین‌های آزاد در قبرستان‌های مناطق مختلف این کشور هر روز محسوس‌تر می‌شود.

به گفته رالف میشال، دوران استفاده سنتی از گور برای خاکسپاری مردگان آنگونه که در گذشته مرسوم بوده گذشته است و شهرداری‌ها هم در مورد ایجاد اشکال جدید "معقول و روزآمد" خاکسپاری غفلت کرده‌اند.

احتمال افزایش عوارض کفن و دفن

بر اساس اطلاعات اتحادیه سراسری مؤسسات کفن و دفن آلمان، در این میان حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از بستگان مردگان به نفع بدیل‌هایی برای گورهای معمول، همچون آرامگاه‌های مشترک یا دفن شدن در جنگل یا پراکندن خاکستر مردگان در دریا، تصمیم می‌گیرند.

به گفته معاون رئیس اتحادیه سراسری مؤسسات کفن و دفن آلمان، گرایش به خاکسپاری‌های بدیل رو به افزایش است که نتیجه آن هم ضرردهی مالی روزافزون گورستان‌ها خواهد بود.

مجمع سراسری شهرهای آلمان (DST) نیز بحران پیش روی قبرستان‌ها در این کشور را شناسایی کرده است. هلموت ددی، رئیس هیأت مدیره این مجمع، تأکید می‌کند که گرچه بخش بزرگی از زمین‌ها برای خاکسپاری بلااستفاده می‌ماند، اما مسئولان گورستان‌ها بایستی هزینه مجموعه این مکان‌ها را متحمل شوند.

به همین دلیل نیز به گفته هلموت ددی، برخی شهرداری‌های آلمان عوارض و برخی دیگر نیز یارانه کفن و دفن را افزایش می‌دهند.

در سال ۲۰۱۷ در آلمان ۹۳۲ هزار و ۵۳۸ نفر درگذشتند. در این کشور بیش از ۳۲ هزار گورستان با تقریبا ۳۲ میلیون قبر وجود دارد. تقریبا ۵ هزار شرکت خاکسپاری وظیفه ساماندهی مراسم را برعهده دارند.

خاکستر افرادی که تمایل به سوزاندن جسدشان داشته‌اند درون یک گلدان ریخته و در گورستان دفن می‌شود. ایالت برمن تنها ایالت آلمان است که از سال ۲۰۱۵ الزام دفن در گورستان در آن لغو شده و خانواده‌ها می‌توانند خاکستر فرد درگذشته را در هرجایی که مایل باشند نگهداری و دفن کنند.

گورستان‌های آلمان بیشتر به پارک و فضای سبز شباهت دارند. برخی از درگذشتگان وصیت می‌کنند تا خاکسترشان در پای یک درخت در گورستان ریخته شود.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.