بازرس سازمان ملل: جامعه جهانی در رابطه با پیگیری قتل خاشقجی بزدل است
آگنس کالامار گزارشگر سازمان ملل از جامعه بین‌الملل خواست برای کشف جزئیات قتل خاشقجی تحقیقات انجام گیرد. این گزارشگر سکوت در برابر این جنایت را به منزله مشارکت در آن دانست. او مرکل و مکرون را به "همدستی" با ریاض متهم کرد.

آگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل که درباره قتل جمال خاشقجی تحقیق می‌کند، در مصاحبه با "بیزینس اینسایدر" انتقاد کرد که جامعه جهانی به اندازه کافی برای کشف جزئیات قتل روزنامه‌نگار سعودی اقدام نکرده است.

نماینده سازمان ملل به طور صریح از پارلمان‌های ملی کشورها خواست كه دولت‌هایشان را فرا بخوانند که برای تحقیق در مورد پرونده خاشقجی دست به کار شوند.

کالامار در گزارش خود درباره قتل خاشقجی در سفارت عربستان سعودی در استانبول خواستار تحقیقات مستقل درباره مقامات دولت عربستان سعودی، از جمله محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور، شده بود. گزارشگر ویژه سازمان ملل گفته است که "شواهد و قرائن معتبر" دلالت بر نقش بن سلمان در قتل خاشقجی دارد.

کالامار از سران کشورهای جی ۲۰ انتقاد کرده است که بلافاصله پس از ماجرای قتل خاشقجی به جای اینکه ولیعهد عربستان به دادگاه احضار شود به نشست جی ۲۰ در اوساکا دعوت شده است.

نماینده سازمان ملل به شدت انتقاد کرد که این امر "بزدلی جامعه جهانی" را به اثبات رسانده است.

کالامار همچنین گفت این امر غیرقابل قبول است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، قتل خاشقجی را فقط "یک چیز" می‌نامد و رهبران اروپایی مانند آنگلا مرکل یا امانوئل مکرون هم به ترامپ ملحق می‌شوند.

نماینده سازمان ملل انتقاد کرده است که مرکل و مکرون می‌توانستند شجاعت نشان دهند اما آنها این کار را نکردند و آنچه در اوساکا تجربه شده چیزی جز "همدستی" با عربستان نبوده است.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی، سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌‌پست، در دوم اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید.

با وجود گذشت بیش از یک سال از قتل این روزنامه‌نگار هنوز اثری از جسد او یافت نشده است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.