سلول‌های خفتهِ "داعش" از خواب بیدار می‌شوند
اومانیته، روزنامه چپ فرانسه گزارش جالبی را به گروه دولت اسلامی( داعش) اختصاص داده است. اومانیته می نویسد که به رغم شکست های میدانی و از دست دادن بخش بزرگی از سرزمین های تحت کنترل، داعش کانون های خفته خود را با تاکتیک های جدید فعال می کند و استراتژی نفوذ خود در جهان را در چهارچوب‌های جدید ایدئولوژیک گسترش می دهد.

اومانیته می نویسد پس از کشته شدن ابوبکرالبغدادی توسط نیروهای آمریکایی، داعش اعلام کرد که ابو ابراهیم الهاشمی جانشین البغدای شد. اما از همان آغاز بسیاری ای جانشینی را باور نکردند. در واقع، نام خلیفه جدید داعش برای همه سرویس های اطلاعاتی و کارشناسان این گروه تروریستی ناشناخته است. برخی، حتی در باره وجود چنین فردی شک و تردید دارند.

اومانیته می نویسد روزنامه انگلیسی گاردین روز ۲۰ ژانویه با بررسی اطلاعاتی که توسط دو سرویس امنیتی ناشناس در اختیار این روزنامه قرار گرفته است، نام رهبر جدید داعش را فاش کرده است.

به نوشته گاردین رهبر جدید داعش، امیر محمد عبدالرحمان المولا الصلبی است و این سازمان تروریستی توسط این شخص رهبری می شود.

داعش هنوز هویت واقعی "خلیفه" جدید را مخفی نگه داشته است و او را با نام مستعار ابو ابراهیم الهاشمی القریشی معرفی می‌کند. حتی اعضای این گروه هم نتوانسته‌اند هویت واقعی او را حدس بزنند.

امیر محمد عبدالرحمان المولی الصلبی"، نامی که در گاردین به عنوان رهبر داعش مطرح شده است، یکی از پایه گذاران و ایدئولوگ اصلی این گروه تروریستی است. او از خانواده ترکمن های عراقی است. یکی از ندرت رهبران این گروه تروریستی است که عرب نیست. الصلبی از دانشگاه موصول فارغ التحصیل شده است. او همچنین نقش مهمی در سرکوب اقلیت یزیدی عراق داشته است.

نام امیر محمد عبدالرحمان المولی الصلبی در لیست افراد تحت تعقیب ایالات متحده که روز ۲۱ اوت، یعنی دو ماه پیش از کشته شدن ابوبکر بغدادی، منتشر شده بود، دیده می‌شود. او در وزارات امور خارجه آمریکا به عنوان یکی از جانشین های بالقوه ابوبکر البغدادی معرفی شده است. موضوعی که اطلاعات روزنامه گاردین را تأیید می کند.

الصلبی در سال ۲۰۰۴ توسط آمریکایی ها در اردوگاه بوکا در بازداشت بوده است. جایی که با ابوبکر البغدادی آشنا شده است.

اداره بازجویی پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا در اواخر ماه دسامبر گزارشی را که توسط آژانس اطلاعاتی این وزارتخانه تهیه شده است، منتشر کرده است. در این گزارش آمده است که گروه دولت اسلامی(داعش) از فرصت مداخله نظامی ترکیه در شمال سوریه و خروج نیروهای آمریکایی از این کشور استفاده کرده است تا نسبت به سازماندهی ظرفیت مجدد و استفاده از منابع موجود در سوریه برای نیل به اهداف خود، اقدام کند.

بازرس عمومی پنتاگون در این گزارش تأکید کرده است که داعش" به احتمال بسیار زیاد از خلا به وجود آمده ناشی از خروج نیروهای آمریکایی در شمال سوریه برای هدف قراردادن غربی ها استفاده خواهد کرد... برای اینکه این فرصت بدون تردید زمان و فضای لازم را برای آماده کردن و زمینه سازی حملات تروریستی و حمایت و پشتیبانی از ١۹ شاخه این سازمان در جهان فراهم کرده است." در این گزارش آمده است که در بلند مدت داعش" احتمالاً تلاش خواهد کرد تا مناطقی را که پیش تر در کنترل خود داشته، دوباره بازپس بگیرد و عرصه نفوذ خود را در جهان گسترش بدهد." این موضوع همچنین نشان می دهد که تأثیرات سیاسی و رسانه ای اعلام مرگ البغدادی در 26 اکتبر توسط عملیات نیروهای آمریکایی مانع از بازسازی و تجدید سازماندهی داعش نمی شود. بر اساس آژانس اطلاعاتی وزارت دفاع آمریکا "داعش خود را آماده کرده بود که در برابر ضربه مرگ البغدادی مقاومت کرده و در همان حال عملیات خود را ادامه بدهد و انسجام جهانی خود را حفظ کند." بر اساس گزارش یاد شده داعش " کانون‌های خفته خود را به هدف برنامه ریزی حملات تروریستی علیه نیروهای دموکراتیک سوریه، ائتلافی از کردها و عرب های سنی شمال سوریه فعال کرده است.

اومانیته می نویسد که کشورهای غربی ائتلاف ضد داعش برای سرکوب این گروه تروریستی که پس از سال ۲۰١۴ سرزمین های وسیعی را در سوریه و عراق تحت کنترل خود داشت، بر اتحاد ارزشمند با نیروهای دمکراتیک سوریه تأکید کرده بودند. اتحادی که امروز دستخوش مشکلات بسیار زیادی شده است.

استراتژی داعش برای استفاده از خشم فلسطینان علیه معامله قرن ترامپ

اومانیته می نویسد بنا برآنچه گفته شد، می توان نتیجه گیری کرد که داعش پس از شکست و از دست دادن شهر موصول کماکان در خاک عراق فعال است. داعش جنگ را دوباره آغاز کرده است، البته به صورت یک جنگ نا متقارن، جنگی با ماهیت چریکی. برغم عملیات نیروهای امنیتی عراق، کانون های خفته داعش در مناطق دیاله، صلاح الدین، انبار، کرکوک و نینوا فعال هستند و در برابر حملات نیروهای ضد تروریستی عراق مقاومت می کنند. کانون‌های خفته داعش هم اکنون در این مناطق اقدام به گروگان گیری و حملاتی می کنند تا تلاش های دولت بغداد را خنثی کنند.

از جمله این تلاش ها می توان به گروه های کوچکی از داعش اشاره کرد که در مناطق روستایی با آتش زدن محصولات و اخاذی از کشاورزان اقدام می کنند.

شهرها نیز از وجود حملات این گروه تروریستی در امان نیست، از جمله شهر موصول که کانون های خفته داعش در آنجا وجود دارند. افزون بر سوریه و عراق، حضور داعش در بسیاری دیگر از کشورهای منطقه و آسیا مشاهده شده است. داعش در صحرای سینا در مصر فعالیت های خود را گسترش می دهد. این گروه تروریستی همچنین در عربستان سعودی، یمن، افغانستان، همچنین در سریلانکا، اندونزی، فیلیپین فعالیت می کند.

گروه دولت سلامی(داعش) همچنین در قاره آفریقا نیز حضور بسیار پررنگی دارد. آنان خصوصاً در نیجریه و لیبی بسیار فعال هستند.

داعش تلاش می کند نفوذ خود را با هر وسیله‌ای در جهان گسترش دهد

اومانیته می نویسد، رهبران جدید داعش به این موضوع آگاهی دارند که اکثریت مسلمانان جهان ایدئولوژی خشن داعش را که تا کنون مورد استفاده این گروه قرار گرفته رد می کنند و می گویند که این رویکرد با اسلام منافات دارد. لذا رهبران جدید داعش مصمم هستند که رویکرد تازه ای را برای تداوم فعالیت های داعش انتخاب کنند و استراتژی جدید داعش به گفته این رهبران جدید می تواند "مبارزه با یهودیان و باز پس گرفتن سرزمین ها و ثروتی است که به گفته آنان یهودیان از مسلمانان به سرقت برده اند."

داعش در روز ۲۷ ژانویه گذشته در یک پیام صوتی در شبکه تلگرام چنین اعلام می کند:" در روزهای آینده، اگر خدا بخواهد، خواهید دید(...) چه چیزی موجب می شود تا کابوس گذشته برای شما فراموش شود." اومانیته می نویسد استراتژی جدید داعش بر خشم کنونی در سرزمین های فلسطینی پس از اعلام طرح ترامپ برای معامله قرن تأکید دارد. خشمی که در برابر اجرای طرح ترامپ برای الحاق آبادی های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن و دره اردن به اسرائیل و شناخت بیت المقدس به عنوان پایتخت غیر قابل تقسیم اسرائیل می تواند افزایش یافته و ابعاد خطرناکی به خود بگیرد.

روزنامه های امروز فرانسه پس از در گذشت کرک داگلاس بازیگر دوران طلایی هالیوود گزارش های بسیاری را به این بازیگر اسطوره ای که روز چهارشنبه در سن ۱۰۳ سالگی درگذشت، اختصاص داده اند. همه فیلم بسیار جالب او"اسپارتاکوس" که در تاریخ سینمای جهان ثبت شده است را به یاد می آورند. کرک داگلاس تهیه کننده و بازیگر اصلی این فیلم نیز در تاریخ سینمای جهان جاوادانه گردیده است. کرک داگلاس سه بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد، تا سرانجام در سال ۱۹۹۶ جایزه اسکار افتخاری را استیون اسپیلبرگ به او تقدیم کرد. اکثریت روزنامه های بزرگ فرانسه عکس بزرگ کرک داگلاس را در صفحه نخست شماره امروز خود چاپ کرده اند. فیگارو عکس کرک داگلاس در دوران بازی در فیلم "اسپارتاکوس" را چاپ کرده و در بالای تصویر نوشته: کرک داگلاس آخرین اسطوره هالیود، آخرین نماینده عصر طلایی سینمای آمریکا در گذشت. او که در ۱۰۳ پیش در خانواده ای فقیر در شهر "دانیلویچ" چشم به جهان گشود بر روی صحنه اثراتی فراموش نشدنی مانند "اسپارتاکوس" و " وانگوک" را از خود به جا گذشت.

جشن استیضاح ترامپ در کاخ سفید

فیگاررو در بخش بین المللی خود، به برگزاری جشن کاخ سفید برای بزرگداشت پیروزی دونالد ترامپ در استیضاح او در سنا آمریکا پرداخته است. فیگاررو می نویسد بیش از یک ساعت دونالد ترامپ در سخنانی که از پیش آماده نکرده بود به صورتی غیر منسجم ادا می کرد، دریچه دل خود را باز کرد و ضمن آنکه خود را کاملاً در این ماجرا به مثابه بیگناهی تصویر کرد که در جهنمی گرفتار آمده بود، با سخنانی بسیار تند و حتی رکیک رقبای خود در حزب دمکرات ، خصوصاً نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و آدام شیفت را به باد انتقادهای شدید گرفت.

دونالد ترامپ در حالی که روزنامه واشنگتن پست، که از روزنامه های ممنوعه در کاخ سفید است را در دست داشت که در صفحه نخست آن با حروف بزرگ نوشته بود، "ترامپ تبرئه شد"، طی سخنانی گفت: "با ما خیلی بد رفتاری شد. اما خوشبختانه افراد خوبی به کمک ما شتافتند و بدون کمک آنان این موضوع می توانست برای کشورمان سرانجام بسیار ناگواری داشته باشد."

دونالد ترامپ همچنین از میت رومنی سناتور آمریکایی که علیه او در سنا رای داده بود انتقاد کرد. او گفت من افردی را که از باورهای مذهبی خود برای توجیه آنچه انجام می دهند و می دانند بد است، استفاده می کنم دوست ندارم. ترامپ اخیراً میت رومنی را بخاطر شکست در برابر باراک اوباما تمسخر کرده بود و شکست سال ۲۰١۲ او در برابر اوباما را با پیروزی قاطع خود در برابر هیلاری کلینتون رقیب دموکرات خویش در انتخابات ۲۰١۶ مقایسه کرده بود.

برتری طلبی هندو ها بافت دموکراتیک و لائیک جامعه هند را پاره خواهد کرد

روزنامه لیبراسیون در شماره امروز خود گزارش بسیار حالبی را به هند و تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی اخیر در هند اختصاص داده است.

لیبراسیون در این گزارش که به برتری خواهی و سلطه طلبی هندوها به رهبری ناراندا مودی، نخست وزیر این کشور می پردازد و می نویسد که در برابر انحراف سیاسی در این کشور، بافت جامعه هند در حال پاره شدن است. لیبراسیون در این راستا به قوانین شهروندی جدید بین هندوان با مسلمانان تبعض قائل شده و حکومت می خواهد آن را به زور بر جامعه تحمیل کند، اشاره می کند و می نویسد این رویکرد می تواند موجب فروپاشی بنیان های لائیسیته در هند شود و در شرایط و اوضاع اقتصادی نگران کننده کنونی رژِیم این کشور را در برابر امواج گسترده شورش های اجتماعی قرار دهد.

شرایط کنونی جامعه هند به زمان به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان شباهت دارد

در همین راستا لیبراسیون با ژان-ژزف بواوو، پژوهشگر در انستیتو فرانسوی روابط بین الملل و استراتژیک گفتگو کرده است. این پژوهشگر فرانسوی شرایط و زمینه ها سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کنونی هند را به شرایطی تشبیه کرده که هیتلر در آلمان به قدرت رسید.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.