آکسفام: کرونا نیم میلیارد نفر دیگر را در جهان زیر خط فقر می‌برد

موسسه آکسفام هشدار داده که اگر به کشورهای فقیر آسیب‌دیده از کرونا در آفریقا و خاورمیانه کمک نشود، شیوع کرونا حدود نیم میلیارد نفر دیگر را در جهان به زیر خط فقر خواهد برد.

این موسسه روز پنج‌شنبه ۲۱ فروردین در آستانه اجلاس ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی گزارشی منتشر کرد که می‌گوید شیوع کرونا می‌تواند درآمدها را ۲۰ درصد کاهش دهد و بدین ترتیب درآمد روزانه ۵۴۸ میلیون نفر دیگر در جهان به زیر ۵.۵ دلار در روز خواهد رسید.

در سال ۲۰۱۸ حدود ۳.۴ میلیارد انسان زیر خط فقر بودند.

این گزارش به خط فقر مطلق اشاره کرده (درآمد روزانه کمتر از ۱.۹ دلار) و می‌گوید شمار افرادی که تحت تاثیر کرونا به زیر خط فقر مطلق کشانده خواهند شد با بیش از ۴۳۴ میلیون نفر افزایش به ۱.۲ میلیارد انسان خواهد رسید که معادل بیش از ۱۵ درصد جمعیت جهان است.

این گزارش می‌گوید هم اکنون دو میلیارد نفر از جمعیت جهان در مشاغل غیررسمی فعال هستند و درآمد ۹۰ درصد جمعیت کشورهای فقیر نیز از این نوع مشاغل تامین می‌شود.

با در نظر گرفتن قرنطینه شدن نیمی از جمعیت جهان در شرایط کنونی، زندگی این افراد با سختی‌های زیادی مواجه شده است.

آکسفام خواهان کمک‌های فوری به کشورهای فقیر و در حال توسعه شده و هشدار داده است اگر این کار انجام نشود، تمام تلاش‌ها برای مبارزه با فقر در جهان بر باد خواهد رفت و این کشورها حداقل سه دهه به عقب بازخواهند گشت.

این گزارش به وضعیت زنان اشاره کرده که ۷۵ درصد آنها بدون دستمزد در کارهای خانگی مشغول هستند و گفته است بیشترین فشار و آسیب بحران کرونا بر زنان وارد خواهد شد.

سازمان ملل قبلا گزارش داده بود که باید ۲.۵ تریلیون دلار برای کمک به کشورهای در حال توسعه تخصیص یابد و اگر کرونا شیوع بیشتری بکند، نیمی از مشاغل در آفریقا از بین خواهد رفت.

نیاز به کمک ۲.۵ تریلیون دلاری در حالی است که تاکنون تنها صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی موافقت خود را برای اعطای ۶۲ میلیارد دلار وام کم بهره یا بدون بهره به کشورهای نیازمند اعلام کرده‌اند که این رقم تنها ۲.۵ درصد از رقمی است که برای محافظت از این کشورها در مقابل تبعات اقتصادی کرونا نیاز است.

البته صندوق بین‌المللی پول روز پنج‌شنبه اعلام کرد برای مبارزه با ویروس کرونا کمک‌های مالی به کشورهای نیازمند را دو برابر خواهد کرد و به ۱۰۰ میلیارد دلار خواهد رساند که در این صورت نیز تنها کمتر از پنج درصد منابع لازم برای کشورهای نیازمند فراهم خواهد شد.

کریستالینا جئورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، اعلام کرد که تاکنون بیش از ۹۰ کشور درخواست کمک از صندوق داشته‌اند.

او گفت انتظار می‌رود ۱۷۰ کشور جهان با کاهش سرانه درآمد مواجه شوند و بحران کنونی بدترین بحران از زمان «رکود بزرگ» در دهه ۱۹۳۰ میلادی باشد.

خانم جئورجیوا افزود، انتظار می‌رود دولت‌ها برای مواجه با کرونا هشت تریلیون دلار بسته حمایتی تصویب کنند، اما اقتصادهای ضعیف در آفریقا و آسیا نیاز به کمک‌های خارجی دارند.

با استفاده از گزارش‌های آکسفام و صندوق بین‌المللی پول و رادیو فردا/ ف.ق/ک.ر

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.