هشدار شورای اروپا در مورد «عادی» شدن حمله به روزنامه‌نگاران در این قاره

گزارش تازه سالانه شورای اروپا نشان می‌دهد که حمله به روزنامه‌نگاران در کشورهای مختلف حوزه اروپایی «در حال تبدیل شدن به امری عادی است» و این شورا علیه این روند هشدار داده است.

آلبانی، جمهوری آذربایجان، بلغارستان، فرانسه، مجارستان، لهستان، مالت، روسیه، صربستان، ترکیه و اوکراین کشورهای مورد اشاره در این گزارش هستند.

در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۹، اروپا «یک میدان نبرد بزرگ و اغلب خطرناک برای آزادی مطبوعات و آزادی بیان بود».

هیئت شورای اروپا برای ارتقاء حفاظت از روزنامه‌نگاری و امنیت روزنامه‌نگاران، در این قاره ۱۴۲ تهدید جدی علیه آزادی رسانه‌ها از جمله ۳۳ حمله فیزیکی علیه روزنامه‌نگاران، ۱۷ مورد جدید بازداشت و حبس، ۴۳ مورد آزار و اذیت و ارعاب و دو مورد جدید از قتل مصون از مجازات به ثبت رسانده است.

گزارش تازه شورای اروپا می‌نویسد که این آمار نشان‌دهنده یک الگوی رو به رشد ارعاب برای سکوت روزنامه‌نگاران است.

شورای اروپا از کشورهای عضو خواسته است که برای حمایت از نقش اساسی مطبوعات آزاد در جوامع دموکراتیک اقدامات فوری انجام دهند.

دو روزنامه‌نگاری که امسال در کشورهای عضو شورای اروپا کشته شده‌اند یکی لیرا مک‌کی است که در حال پوشش خبر تظاهرات در ایرلند شمالی (بریتانیا) مورد اصابت گلوله قرار گرفت و فرد دوم، وادیم کوماروف است که بر اثر جراحات شدید در پی حمله در اوکراین درگذشت.

گزارش شورای اروپا اضافه می‌کند که در پایان سال ۲۰۱۹، دست‌کم ۱۰۵ روزنامه‌نگار در ترکیه، جمهوری آذربایجان، فدراسیون روسیه و قلمرو کریمه تحت کنترل روسیه پشت میله‌های زندان حبس بوده‌اند.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.