جسد یک روزنامه‌نگار پاکستانی تبعیدی در سوئد پیدا شد

جسد یک روزنامه نگار پاکستانی تبعیدی ساکن سوئد که از اواسط اسفند مفقود شده بود یک هفته پیش در رودخانه‌ای کشف شد.

به گزارش روزنامه گاردین ساجد حسین که مطالب متعددی در مورد نقض حقوق بشر در پاکستان منتشر کرده بود پس از فرار از کشورش در سال ۲۰۱۹ از سوئد پناهندگی سیاسی دریافت کرد. آخرین بار او روز ۱۳ اسفند هنگام سوار شدن به قطاری در شهر اوپسالا، واقع در ۵۶ کیلومتری شمال استکهلم مشاهده شده بود.

سخنگوی پلیس سوئد گفت: «جسد او روز ۴ اردیبهشت در رودخانه‌ای در خارج از شهر اوپسالا پیدا شد.»

ساجد حسین پس از انتشار گزارش‌هایی در مورد مفقود شدن افراد و نقض حقوق بشر در بلوچستان پاکستان که به حمله پلیس به خانه او، بازجویی از اعضای خانواده‌اش و دریافت تهدید مرگ منجر شد در سال ۲۰۱۲ از پاکستان گریخت.

سخنگوی پلیس گفت با وجودی که احتمال وقوع جنایت را نادیده نمی‌گیرند مرگ ساجد حسین ممکن است تصادفی و یا خودکشی باشد. او افزود:«کالبدشکافی برخی از سوءظن‌ها در مورد احتمال قتل را برطرف کرده است.»

گزارشگران بدون مرز گفت به دلیل سوابق حرفه‌ای بحث برانگیز ساجد حسین نمی‌توان این احتمال را منتفی دانست که او «به دستور و به نیابت از سوی نهادهای امنیتی پاکستان به قتل رسیده است».

وزارت خارجه پاکستان از اظهارنظر در اين مورد امتناع کرد.

ساجد حسین در خارج نیز فعالیت روزنامه نگاری شجاعانه خود به عنوان سردبیر «تایمز بلوچستان» ادامه می‌داد. او در این رسانه که خودش تاسیس کرده بود مطالبی در مورد قاچاق مواد مخدر، مفقود شدن افراد و تداوم شورش مسلحانه در بلوچستان پاکستان منتشر می‌کرد.

پاکستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای روزنامه‌نگاران تلقی می‌شود. طبق گزارش سال ۲۰۱۹ گزارشگران بدون مرز در مورد آزادی رسانه‌ها پاکستان در بین ۱۸۰ کشور جهان در رتبه ۱۴۲ قرار دارد.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.