رویترز: یک نفتکش ایرانی عازم ونزوئلاست
رویترز در گزارشی با استفاده از داده‌های رفینیتیو آیکون، وبسایت مسیریاب کشتی‌ها گزارش داد که یک کشتی حامل سوخت از ایران راهی ونزوئلای بحران‌زده است.

این نفتکش که پرچم ایران را دارد حامل بنزین است و اواخر ماه مارس در بندر عباس بارگیری شده و اکنون کانال سوئز را رد کرده است.

این نفتکش اندازه متوسط می‌تواند تا حدی به مشکل روز افزون تامین بنزین در ونزوئلا کمک کند.

ارسال یک کشتی حامل نفت از سوی ایران به ونزوئلا تازه‌ترین مورد از همکاری این دو کشور عضو اوپک است که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

از اواخر ماه گذشته میلادی هم ایران با ارسال چندین هواپیما حامل مواد مورد نیاز تعمیر یک پالایشگاه نفتی بزرگ در ونزوئلا زمینه برای فعالیت مجدد این مجموعه فراهم کرده است.

این پالایشگاه ونزوئلا ظرفیت تولید ۳۱۰ هزار بشکه نفت را در روز دارد.

پالایشگاه‌های ونزوئلا به سبب عدم سرمایه‌گذاری و فقدان تعمیر و نگهداری مناسب با مشکل مواجه شده‌اند.

ایالات متحده شرکت دولتی نفت ونزوئلا را در جریان اقداماتش برای سرنگونی نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور تحریم کرده است.

چهار کشتی حامل سوخت ایران با مقصدی نامشخص
به گزارش رویترز، چهار کشتی دیگر حامل سوخت که پرچم ایران را بر خود دارند، از بندرعباس حرکت کرده‌اند و پس از عبور از کانال سوئز به زودی وارد اقیانوس اطلس می‌شوند. مقصد نهایی این کشتی‌ها هنوز روشن نیست.

مخالفان دولت می‌گویند مقصد تمام این کشتی‌های حامل سوخت ونزوئلاست.

وزارت خارجه آمریکا و همچنین دولت ونزوئلا به پرسش‌های رویترز درباره ارسال این محموله‌ها پاسخی نداده‌اند.

پیش از این مقامات آمریکا گفته بودند ونزوئلا که با مشکلات شدید مالی مواجه است، هزینه تعمیر و بازسازی صنایع نفتی خود توسط ایران را احتمالا با طلا پرداخت می‌کند.

الیوت آبرامز، مسئول امور ونزوئلا در دولت آمریکا، گفته بود که ایران مشغول اعزام "هواپیماهای بیشتر و بیشتری" به این کشور آمریکای جنوبی بوده است.

شبکه خبری بلومبرگ هم به نقل از "منابع آگاه" می نویسد که دولت ونزوئلا این ماه ۹ تن طلا - معادل حدودا ۵۰۰ میلیون دلار - را در ازای خدمات ایران برای بازسازی پالایشگاه های این کشور با هواپیما به ایران ارسال کرده است.

پیش از آن مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا هم گفته بود که هواپیماهای "متعدد" شرکت ایرانی ماهان ایر در ونزوئلا مشاهده شده است.

وزارت خارجه ونزوئلا اعلام کرده بود که نیکولاس مادورو و حسن روحانی رئیس جمهوری ونزوئلا و ایران در جریان تماسی تلفنی در روز ۱۳ آوریل با افزایش همکاری توافق کرده بودند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.