وال استریت جورنال: طرح اروپا برای تمدید محدود تحریم تسلیحاتی ایران

وال استریت جورنال روز چهارشنبه ۲۸ خرداد در گزارشی پیرامون اختلافات آمریکا و سایر قدرت‌های جهانی در مورد توافق هسته‌ای با ایران، نوشت که دیپلمات‌های اروپایی با پیشنهاد تمدید محدود تحریم‌های تسلیحاتی ایران می‌خواهند راهی برای دستیابی به مصالحه پیدا کنند تا مانع نابودی این توافق شوند.

تحریم تسلیحاتی پنج ساله ایران که یکی از مفاد توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران بود ۱۸ اکتبر امسال، برابر با ۲۷ مهر، به پایان می‌رسد، اما دولت دونالد ترامپ تلاش می‌کند که این تحریم‌ها را تمدید کند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، اخیرا نسبت به تمدید این تحریم‌ها ابراز اطمینان کرد و گفت که واشینگتن برای نیل به این مقصود برنامه‌ریزی کرده است.

یکی از راه‌هایی که واشینگتن تلاش می‌کند با توسل به آن ادامه این تحریم‌ها را ممکن سازد، «مکانیسم ماشه» است که در توافق اتمی قدرت‌های جهانی با ایران گنجانده شد.

مکانیسم ماشه، سازوکاری برای حل اختلافات در برجام است که بر اساس آن، اگر ایران به تعهداتش عمل نکند، طرف‌های دیگر توافق می‌توانند پرونده را به شورای امنیت بازگردانند و تحریم‌ها علیه تهران را از سربگیرند.

ایران، چین و روسیه اما تاکید دارند که آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شده است و دیگر عضو این توافق نیست که بتواند مکانیسم ماشه را فعال کند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، هفته گذشته در نامه‌ای خطاب به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد موضع آمریکا را «مضحک و غیرمسئولانه» توصیف کرد.

در این میان قدرت‌های اروپایی که خواهان حفظ توافق هسته‌ای (برجام) هستند وضعیت پیچیده‌ای دارند.

وال استریت جورنال می‌نویسد: دیپلمات‌های اروپایی در مجموع تهدیدهای ناشی از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران را کم‌اهمیت می‌دانند و معتقدند مشکلات اقتصادی شدید ایران مانع از آن خواهد شد که این کشور بتواند تسلیحات زیادی خریداری کند.

از این رو سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه می‌خواهند برای جلب نظر واشینگتن حجم بالقوه معاملات تسلیحاتی با ایران را محدود کنند ولی در عین حال برای قانع کردن چین و روسیه این محدودیت‌ها را در ابعاد و دوره زمانی محدودی اعمال کنند تا این دو کشور در شورای امنیت به چنین طرحی رای ممتنع بدهند.

این گزارش می‌افزاید: اروپایی‌ها احتمالا از طریق اعمال بازرسی و دادن اختیار به نهادهای بین‌المللی برای توقیف محموله‌ها نیز خواستار کنترل شدیدتر بر ارسال تسلیحات از سوی ایران برای گروه‌های متحد آن کشور در خاورمیانه شوند.

اروپايی‌ها اميدوارند بتوانند طرحی را تنظيم کنند که حداقل از سوی روسيه و چين و همين‌طور آمريکا وتو نشود.

حکومت ايران از اروپا، روسيه و چين خواسته است به فشارهای واشینگتن در مورد تمديد تحريم تسليحاتی تسليم نشوند و هشدار داده که به تمديد تحريم‌ها واکنش نشان خواهد داد.

ديپلمات‌های روس در صحبت‌های خصوصی گفته‌اند اگر ايران بتواند ساير کشورهای عضو برجام را قانع کند که اين توافق را تا بعد از انتخابات رياست‌جمهوری آمريکا زنده نگاه دارند نوعی مصالحه محتمل خواهد بود.

با این حال چندی پیش علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، هشدار داد در صورتی که تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی در شورای امنیت سازمان ملل تمدید شود، برجام به «مرگ ابدی خواهد رفت».

بر اساس گزارش وال استریت جورنال و رادیو فردا/ش.ر/ک.ر

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.