عکس از لوموند
لوموند : در مواجهه با کرونا حکومت ایران تنها کشته شدگان را می‌شمارد و آمار غیرواقعی آنها را اعلام می کند

لوموند روزنامۀ عصر پاریس گزارشی منتشر کرده دربارۀ وضعیت بحرانی بیمارستان های ایران در مواجهه با گسترش بی وقفۀ ویروس کرونا در این کشور. گزارشگر لوموند آمار رسمی کشته شدگان کرونا در ایران را غیرواقعی خوانده و افزوده است که تعداد آنها طی دو هفتۀ گذشته به بالاترین حد خود از آغاز شیوع بیماری در کشور رسیده است.

به نوشتۀ لوموند از جمله قربانیان اصلی کرونا در ایران پزشکان و پرستاران جوان هستند. لوموند به نقل از یکی از همین پزشکان جوان نوشته است که از مجموع شانزده پزشک محل کار او تاکنون سیزده نفر به کرونا مبتلا شده اند. او گفته است که بسیاری از پزشکان گاه بدون انقطاع سی و شش ساعت کار می کنند و از شدت خسته ای کارشان به جنون می کشد.

پزشک جوان افزوده است که علاوه بر خستگی طاقت فرسا از دیگر دلایل این جنون افزایش بی وقفۀ شمار کشته شدگان و مبتلایان به ویروس کرونا است. او گفته است که وضعیت بیماران در نبود امکانات به سرعت رو به وخامت می گذارد به طوری که گاه حتی فرصت برای بستری کردن آنان نیست. افزون بر این، شمار پزشکان و پرستارانی که در اثر کرونا جان خود را از دست می دهند رو به فزونی است در حالی که هنوز هیچ بیلان ملی در مورد تعداد کشته شدگان کادر درمانی کشور وجود ندارد و آخرین آمار در این خصوص مربوط به فروردین ماه است که تعداد پزشکان کشته شده را صد نفر اعلام کرده بود.

گزارشگر لوموند می افزاید که بحران کرونا در ایران به درجه ای رسیده که گاه کلیه طبقات بیمارستان ها تنها مملو از مبتلایان به بیماران کرونا می شود. در این وضعیت به نوشتۀ لوموند تنها کاری که از دست مقامات کشور برمی آید فقط شمردن کشته شدگان و اعلام آمار غیرواقعی آنها است.

در این بین، آزمایش های غربالگری نیز به دلیل افزایش بهای دلار بیش از گذشته نادر شده اند، در حالی که خودداری حکومت از بکارگیری سیاست قرنطینه از آغاز شیوع بیماری در کشور بیش از پیش بر شمار بیماران می افزاید.

لوموند می نویسد که اکنون کادر درمانی ایران نسبت به وقوع دومین موج کرونا به ویژه در شمال کشور و در شهرهای ساحلی دریای خزر هشدار داده و می گوید که موج جدید بمراتب سهمگین تر از موج اول خواهد بود. اولین علت این امر به نوشتۀ لوموند تعطیلات تابستانی و سفر به مناطق شمالی کشور است و دومین علت برگزاری مراسم مذهبی عاشورا به تشویق حکومت و همچنین کنکور دانشگاه ها است که به تجمعات ده ها هزار نفری منجر خواهند شد. یک پزشک شهر مشهد ضمن انتقاد از بازگشایی "حرم امام رضا" افزوده است که برگزاری مراسم عاشورا شتاب بیشتری به شیوع کرونا در کشور خواهد داد.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.