گزارش جدید آژانس: ذخیره اورانیوم ایران ۱۰ برابر میزان مجاز در برجام شده است

این آژانس گفته است بازرسان آژانس در ماه جاری(سپتامبر) از یک مکان هسته‌ای دیگر ایران بازدید خواهند کرد. این آژانس در گزارش خود همچنین به ادامه نقض برجام توسط ایران اشاره کرده و افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده را یکی از این موارد دانسته است.

طبق گزارش آژانس، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران ۱۰ برابر بیشتر از سقف توافق شده در برجام است.

به گزارش رویترز، بازرسان آژانس از یکی از دو مرکز مورد مناقشه بازدید و نمونه‌برداری کرده‌اند تا ببیند اثری از مواد هسته‌ای پیدا می‌شود یا نه.

یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفته است نتایج این نمونه برداری تا سه ماه ممکن است به طول بکشد.

ایران اخیرا پس از سفر مدیرکل آژانس به تهران اعلام کرد به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به دو مرکز هسته‌ای "یکی در اطراف شهرضای اصفهان و دیگری در نزدیکی تهران" را می‌دهد.

مشخص نیست بازرسان آژانس از کدام مرکز بازرسی کرده‌اند.

آژانس می‌گوید سطح ذخایر اورانیوم ایران به ۱۰ برابر میزان توافق شده در برجام رسیده است
آژانس می‌گوید سطح ذخایر اورانیوم ایران به ۱۰ برابر میزان توافق شده در برجام رسیده است

ایران موافقت کرده به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به دو مرکز هسته‌ای "مشکوک" را بدهد و در مقابل آژانس پذیرفت "هیچ سؤال و درخواست دیگری" برای دسترسی به مکان‌هایی بجز آنچه ایران تحت موافقت‌نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار کرده نداشته باشد.

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان های بین‌المللی در وین در خصوص گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که قرار است "دسترسی به مکان دوم نیز برای همین ماه برنامه ریزی" شود.

آقای غریب‌آبادی به رسانه‌های ایران گفته است این گزارش "به تحولات و پیشرفت های روابط و همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس طی سه ماه گذشته می‌پردازد و حاکی از تعامل سازنده و محتوایی دو طرف در این مدت برای رسیدن به یک فهم مشترک و یافتن راه حلی برای مسائل مطرح است".

او گفت "ایران، حسن نیت خود را در تعامل با مدیرکل جدید آژانس نشان داد و انتظار داریم بیانیه مشترک و گزارش مدیرکل، با حمایت اعضای شورای حکام و سایر اعضای آژانس مواجه شود".

ادامه نقض برجام
آژانس در یک گزارش دیگر گفته است که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران افزایش یافته است.

در این گزارش گفته شده ایران هنوز هم به غنی سازی اورانیوم با خلوص ۴.۵ درصد، بالاتر از حد مجاز ۳.۶۷ درصد ادامه می‌دهد.

در برجام، غنی‌سازی ایران محدود به تولید اورانیوم با خلوص حداکثر ۳.۶۷ درصد است.

ایران در سه ماه اخیر، ۵۳۴ کیلوگرم به ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود با غلظت پایین اضافه کرده است و این ذخایر به ۲۱۰۵ کیلوگرم رسیده که این بیش از ده برابر حداکثر مقداری است که طبق توافق برجام تعیین شده بود.

سفر مدیر کل آژانس به ایران برای بازرسی از دو مکان مشکوک

ایران پیشتر در واکنش به گزارش آژانس در مورد افزایش ذخایر و تولید اورانیوم با خلوص بالاتر گفته بود افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده و تولید اورانیوم با خلوص بالا در چارچوب این توافق و در واکنش به عمل نکردن کشورهای اروپایی به تعهدات آنان صورت گرفته است.

گزارش جدید آژانس می‌گوید ایران مقدمات نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز را که بر خلاف توافق برجام بوده را فراهم کرده است.

ایران در چند مرحله برخی تعهدهای برجامی خود را کنار گذاشت و بعضی فعالیت‌های هسته‌ایش را از سر گرفت؛ غنی‌سازی در تاسیسات اتمی زیرزمینی فردو دوباره شروع شد و با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته‌ که برجام ممنوع کرده بود سرعت غنی‌سازی را بیشتر کرد.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای که ۵ شهریور به صورت مشترک منتشر کردند اعلام کردند که پس از رایزنی‌های فشرده دو جانبه به توافقی دست یافته‌اند که اجرای هرچه بهتر قطعنامه سازمان ملل را تضمین می‌کند.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.