رویترز: ترامپ در پی مجازات ناقضان تحریم تسلیحاتی ایران است
تلاش‌های دولت ترامپ برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد بی‌نتیجه مانده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی می‌گوید دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا قصد دارد با صدور فرمان اجرایی تمهیداتی را برای مجازات ناقضان تحریم تسلیحاتی ایران اعلام کند.

در این گزارش اختصاصی رویترز به نقل از سه منبع بدون ذکر نام آمده این فرمان اجرایی به رییس جمهوری آمریکا اجازه می‌دهد هر فرد حقیقی یا حقوقی ناقض تحریم تسلیحاتی ایران را با تحریم‌های ثانویه مجازات کند و جلوی دسترسی آنها به بازار آمریکا را بگیرد.

این منابع گفته‌اند انتظار می‌رود فرمان اجرایی رییس جمهوری آمریکا تا چند روز دیگر صادر شود.

رویترز می‌گوید هیات ایران در سازمان ملل متحد و کاخ‌سفید هنوز در این زمینه اظهارنظری نکرده‌اند.

بنا به توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی در سال ۲۰۱۵، تحریم تسلیحاتی ایران ۲۷ مهرماه سال جاری لغو خواهد شد و ایران می‌تواند از کشورهای دیگر سلاح‌های متعارف بخرد.

آمریکا بیش از یک سال است که می‌گوید به دلیل سابقه‌ای که ایران از خود نشان داده نباید این تحریم‌ها برداشته شود.

به عقیده کاخ سفید در صورت لغو این تحریم‌ها ایران به یکی از بزرگ‌ترین فروشندگان تسلیحات در دنیا تبدیل خواهد شد و به سراغ خریداری جت‌های جنگنده چینی و روسی خواهد رفت.

آمریکا در ماه‌های گذشته تلاش کرد با طرح قطعنامه‌ای در سازمان ملل متحد تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند اما این قطعنامه حتی بعد از رایزنی‌های بسیار واشنگتن رای نیاورد.

آمریکا و جمهوری دومنیکن تنها اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد بودند که به این قطعنامه رای مثبت دادند. یازده عضو دیگر رای ممتنع دادند و چین و روسیه هم چنان که پیش‌بینی می‌شد به آن رای مخالف دادند.

در پی شکست این قطعنامه آمریکا از فعال کردن مکانیسم ماشه که یکی از مفاد توافق هسته‌ای موسوم به برجام است متوسل شد اما این کار هم با مخالفت دیگر امضاکنندگان برجام از جمله چین و روسیه همراه بوده است. به ویژه به این دلیل که آمریکا خود از توافق برجام خارج شده و نمی‌تواند از مزایای آن استفاده کند.

شورای امنیت ۱۳ سال پیش در اوج بحران اتمی ایران طی قطعنامه‌ای خرید و فروش هرگونه سلاح متعارف را که در شمار فعالیت‌های عادی کشورهاست، در ارتباط با ایران ممنوع کرد. دلیل این ممنوعیت نگرانی از ماهیت برنامه اتمی ایران و در اصطلاح شورای امنیت کاهش خطر احتمالی تسلیحات اتمی ایران بود.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا برای ایران و ونزوئلا روز چهارشنبه گفته بود که دولت آمریکا قصد دارد ناقضان تحریم تسلیحاتی علیه ایران را مجازات کند.

وزیر خارجه آمریکا نیز روز گذشته تلویحا به اقدامات آتی دولت خود برای احیاء قدرت تحریم‌های آمریکا در پی خروج از برجام اشاره کرده بود.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.