پاکستان: صدها هزار نفر در مراسم خاکسپاری رهبر اسلام‌گرای افراطی شرکت کردند

در شهر لاهور، جمعیتی عظیم در مراسم خاکسپاری خادم حسین رضوی شرکت کرد. او که مؤسس یک حزب تندرو اسلامی بود، اخیراً در برانگیختن خشم پاکستانی‌ها علیه فرانسه و برگزاری تظاهرات ضدفرانسوی نقش مهمی ایفا کرد.

روز شنبه ۲۱ نوامبر/اول آذر پلیس پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفت که حدود ۳٠٠هزار نفر در مراسم شرکت داشته‌اند. اما برگزارکنندگان و همچنین برخی خبرنگاران حاضر، میزان جمعیت را بسیار بیشتر ارزیابی کرده‌اند.

خادم حسین رضوی که ۵۴ سال داشت، در سال ۲٠۱۵ حزب "لبیک پاکستان" (تحریک لبیک پاکستان) را پایه‌گذاری کرد. این حزب که به سرعت نفوذ زیادی در کشور یافت، گرایش افراطی داشت و معمولاً در تظاهرات و مناسبت‌های "دفاع از غیرت اسلامی" بسیار فعال بود.

Des milliers de personnes ont assisté aux funérailles de Khadim Rizvi, à Lahore, au Pakistan.
Des milliers de personnes ont assisté aux funérailles de Khadim Rizvi, à Lahore, au Pakistan. REUTERS - AKHTAR SOOMRO

عمران خان نخست‌وزیر و بسیاری از شخصیت‌های سیاسی پاکستان مرگ خادم حسین را تسلیت گفته‌اند.

آخرین موردی که ابعاد بین‌المللی یافت، اعتراضات کشورهای اسلامی علیه انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در فرانسه بود. به این مناسبت افراطیون پاکستانی مواضعی بسیار تند علیه فرانسه و به ویژه امانوئل ماکرون اتخاذ کردند.

گفته می‌شود که خادم حسین رضوی بعد از یک دوره تب شدید و مشکلات تنفسی درگذشته است. اما علت دقیق مرگ اعلام نشده. هیچ نوع آزمایش کرونا و یا تشریح جسد انجام نگرفته است.

در مراسم خاکسپاری وی، اصول بهداشتی و فاصله‌گذاری رعایت نشد و بخش بزرگی از جمعیت نیز بدون ماسک بود.

انبوهی جمعیت عبور آمبولانس حامل پیکر خادم حسین را با دشواری مواجه کرد
انبوهی جمعیت عبور آمبولانس حامل پیکر خادم حسین را با دشواری مواجه کرد REUTERS - MOHSIN RAZA

بلافاصله بعد از مرگ خادم حسین، حزب "لبیک پاکستان" پسر او، موسوم به سعد حسین رضوی را به عنوان رهبر جدید معرفی کرد.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد: اگرچه مرگ ناگهانی خادم حسین رضوی که رهبری پرجذبه بود پرسش‌هایی را در مورد آیندۀ حزب ایجاد کرده، اما هواداران حزب که در مراسم خاکسپاری شرکت کردند با اطمینان می‌گویند: "آیا تا به حال چنین مراسم و جمعیتی را در خاکسپاری شخصیت‌های سیاسی کشور دیده بودید؟ بدون تردید جنبش ادامه خواهد داشت"...

اکثریت جمعیت عظیمی که در لاهور گرد آمد، بدون ماسک بود
اکثریت جمعیت عظیمی که در لاهور گرد آمد، بدون ماسک بود REUTERS - MOHSIN RAZA

خبرگزاری فرانسه یادآوری می‌کند که خادم حسین رضوی چند روز بعد از آن درگذشت که حزب "لبیک پاکستان" چندین هزار نفر را در نزدیکی اسلام‌آباد جمع کرد تا علیه سخنان امانوئل ماکرون دست به تظاهرات بزنند. این نوع جنبش‌ها سخنان ماکرون را در مورد آزادی بیان و حق انتشار کاریکاتور به سخنان اسلام‌ستیزانه تعبیر کردند.

خادم حسین رضوی در آخرین تظاهرات خود، علیه
خادم حسین رضوی در آخرین تظاهرات خود، علیه "کفرگویی" فرانسویان - اسلام آباد REUTERS - AKHTAR SOOMRO

در ماه سپتامبر در پاریس، یک پاکستانی به اسم ظهیر حسن محمود، دو نفر را در اطراف دفتر نشریۀ فکاهی شارلی هبدو زخمی کرد. مقامات قضایی فرانسه گفته بودند که مهاجم، مرتباً ویدئوهای تبلیغی "لبیک پاکستان" را تماشا می‌کرده است.

به گفتۀ یکی از کارشناسان سازمان عفو بین‌الملل، خادم حسین رضوی از طالبان خطرناک‌تر بود، زیرا طرفداران او نه فقط در مناطق قبائلی پاکستان که در شهرهای بزرگ کشور حضور دارند.

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.