دویچه وله بررسی می‌کند: راستی‌آزمایی گزارش مرگ در اثر واکسن‌های عرضه شده علیه کووید ۱۹

انتشار گزارش‌هایی در مورد مرگ پس از واکسینه شدن علیه کووید ۱۹ بسیاری را در سراسر جهان نگران کرده است. آیا واکسن‌های کووید ۱۹ کسی را کشته‌اند؟ دویچه وله موضوع را در ۶ کشور بررسی می‌کند. بخش اول: آلمان و اسپانیا.

"مرگ ۱۵ نفر پس از دریافت واکسن ویروس کرونا"، "بیمار سالمندی که پس از تزریق واکسن جان باخت"، اینها تیتر خبرهایی است که اینجا و آنجا در اینترنت می‌توان دید. با خواندن این خبرها بسیاری از خود می‌پرسند، آیا واکسن علیه کووید ۱۹ راه حل بود یا خود مشکلی بر مشکلات افزوده است؟

نتایج بررسی تمامی داده‌های حاصل از آزمایش‌های بالینی پیش از دریافت مجوز صورت گرفته و کنترل‌ها پس از ورود به بازار در یک راستاست: واکسن‌های تأییدشده در اتحادیه اروپا بسیار کارآمد هستند و عوارض جانبی آنها کم و عمدتا عادی است.

با این وجود یک نظرسنجی انجام شده از سوی دانشگاه ارفورت آلمان نشان می‌دهد که تنها ۵۶ درصد پرسش‌شوندگان حاضرند واکسینه شوند، ۴۴ درصد به این مسئله بدبین هستند.

واکسیناسیون در یکی از مراکز برپا شده برای واکسن کرونا در برلین
واکسیناسیون در یکی از مراکز برپا شده برای واکسن کرونا در برلین

کم نیست شمار کسانی که در چنین نظرسنجی‌‌هایی می‌گویند که اول صبر می‌کنند ببینند تأثیر واکسن روی دیگران چیست و بعد تصمیم می‌گیرند. تیترهای خبری منتشر شده در مورد موارد مرگ ومیر پس از واکسینه شدن یکی از دلایل عدم اطمینان این دسته به واکسن است.

آیا تردید نسبت به واکسن‌های عرضه شده موجه است؟

دویچه وله درباره موارد مرگ ومیر گزارش شده در ۶ کشور تحقیق کرده است. نتیجه اینکه در همگی موارد در آلمان، اسپانیا، آمریکا، نروژ، بلژیک و پرو دستگاه‌ها و نهادهای بهداشتی درمانی هیچ رابطه علت و معلولی میان واکسیناسیون و مرگ نیافتند.

بر پایه اطلاعات ردیاب واکسن بلومبرگ، تا ساعت نوشتن این مقاله (۲۴ بهمن، ساعت ۱۲ ‌ظهر به وقت ایران) ۱۵۹ میلیون تن در سراسر جهان این واکسن را دریافت کرده‌اند؛ چیزی معادل تقریبا ۶ میلیون دوز واکسن در روز.

در ۶ کشوری که دویچه وله در مورد آنها راستی‌آزمایی اطلاعات انجام داده، حدود ۵۰ میلیون تن واکسینه شده‌اند. مجموع موارد مرگ و میر گزارش‌شده پس از دریافت واکسن در این ۶ کشور کمتر از ۲۵۰ مورد است.

در مورد ایالات متحده، از آنجا که داده‌های این کشور حاوی اطلاعاتی است که فقط از سوی شهروندان گزارش شده‌اند، دست‌کم ۱۸۱ مورد از مجموع ۲۵۰ مورد مرگ را نمی‌توان به طور مستقل تأیید کرد.

موارد مرگ و میر به تفکیک کشورها در روند راستیآزمایی دویچه وله:

آلمان: مرگ پس از واکسیناسون؟

انستیتو پاول-ارلیش (PEI) نهاد مسئول واکسیناسیون در آلمان، ده مورد مرگ در آلمان را بررسی کرده است که بین چند ساعت تا ۴ روز پس از دریافت واکسن روی داده‌اند. به گفته‌ی بیرگیته کلر-اشتانیس‌لاوسکی، سرپرست بخش ایمنی دارو و وسایل پزشکی این انستیتو، در تمامی این موارد سن جان‌باختگان بین ۷۹ تا ۹۳ سال بوده و پیشینه‌ی بیماری‌های دیگر را داشته‌اند. او تأکید می‌‌کند که بر پایه‌ی داده‌های موجود، ما از این نقطه عزیمت می‌کنیم که بیماران در اثر بیماری زمینه‌ای فوت کرده‌اند که این اتفاق از نظر زمانی تصادفا با واکسیناسیون همراه شده. او در مصاحبه با یکی از شبکه‌های خبری آلمان بدون اشاره به جزییات، از بیماری‌های شدید زمینه‌ای در بیماران متوفی سخن گفته است.

در گزارش اخیر این انستیتو آمده است: «اگر افراد مسن یا افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای شدید واکسینه شوند، شمار مشخصی مرگ و میر تصادفی وجود خواهد داشت که کمی پس از واکسیناسیون رخ می‌دهند بدون اینکه با واکسیناسیون مرتبط باشند.»

یکی از مخالفان واکسیناسیون در تظاهراتی در شهر کلن در بهار سال گذشته
یکی از مخالفان واکسیناسیون و منکران کرونا در تظاهراتی در شهر کلن در بهار سال گذشته

این انستیتو در پاسخ به پرسش دویچه وله، به ۲۰ نفر که واکسینه شده بودند و در ارتباط با بیماری کووید ۱۹ جان باخته‌اند اشاره کرده و می‌نویسد: «همه این افراد به استثنای یک نفر در میان آنها، ایمنی ناقص داشته‌اند چون به بیماری کووید ۱۹ پس از دریافت نخستین واکسن مبتلا شده‌اند.»

ایمنی ایجاد شده در اثر واکسیناسیون در بدن تا ۱۴ روز پس از دریافت دومین نوبت واکسن (و آن هم بسته به نوع واکسن) ایجاد می‌شود و به همین خاطر امکان مبتلا شدن به کوید ۱۹ پس از دریافت نخستین واکسن و مرگ در اثر بیماری وجود دارد.

بر پایه بررسی‌های انستیتو پاول-ارلیش، ۳۳ تن از جان باختگان همزمان از چندین بیماری زمینه‌ای رنج می‌برده، یا در اثر وخامت اوضاعشان در اثر بیماری‌های پیشین مرده‌اند یا در اثر یک بیماری دیگر که ربطی به واکسن نداشته. ده تن از این افراد در اثر ابتلا به یک بیماری عفونی دیگر غیر از کووید ۱۹ جان باخته‌اند.

سخنگوی مطبوعاتی این انستیتو همچنین افزوده است: «همه افراد دیگر در برخی موارد چندین بیماری زمینه‌ای داشتند برای نمونه کارسینوما، نارسایی حاد کلیوی، بیماری‌های قلبی یا تغییرات آرتریواسکلروزیس که احتمالا این بیماری‌ها دلیل مرگشان بوده‌است.»

بر پایه محاسبات انستیتو پاول-الریش موارد مرگ و میر گزارش شده تا ۳۱ ژانویه با دلیل نامعلوم، بیشتر از شمار موارد موردانتظار مرگ و میر نبوده است. کلاوس سی‌چوتوک، مدیر این انستیتو در میانه ماه ژانویه در مصاحبه‌ای با دویچه وله بر این نکته تأکید کرده بود که واکسن‌هایی که تاکنون در آلمان مجوز گرفته‌اند یعنی بیوتک/فایزر و مدرنا "بسیار مطمئن" هستند.

در یک مورد بررسی دیگر، درباره سه بیماری که در شهر کلن آلمان جان باختند، دادستانی در حال بررسی علت مرگ است. سه تن از شهروندان مسن این شهر پس از دریافت واکسن جان باختند. به گفته مسئولان پزشک قانونی شهر کلن، هر سه تن سابقه بیماری‌های شدید دیگری داشتند. دادستانی می‌گوید، ظن اولیه‌ای به پزشکان و پرسنل درمانی وجود ندارد. اولریش برمر تأکید کرده است که گزارش پزشک قانونی و کالبدشکافی هنوز در جریان است.

اسپانیا : مرگ دست‌کم ۷ نفر در اثر واکسن فایزر؟

به گزارش رسانه‌های اسپانیا، در یک خانه سالمندان ۹ تن پس از نخستین دوز واکشن بایون‌تک/فایزر جان سپرده‌اند. همه‌ این افراد سالخورده بیماری‌های قبلی داشته‌اند.

بنا به گزارش مدیر این مؤسسه، نشانه‌هایی که این متوفیان از خود نشان داده‌اند "مانند سردرد یا اسهال متناوب" ۵ روز پس از دریافت واکسن در آنها دیده شده است. این مدیر به گفته‌های یک پزشک استناد می‌کند که به او توضیح داده، ممکن است این‌ها عوارض جانبی واکسن باشند.

در اسپانیا شماری از مرگ و میرها به واکسن‌ کرونا نسبت داده شده است
در اسپانیا شماری از مرگ و میرها به واکسن‌ کرونا نسبت داده شده است

همه ۹ مورد مرگ را نهادهای رسمی در اسپانیا به عوارض ناشی از عفونت کووید ۱۹ درنتیجه شیوع این بیماری حین انجام برنامه واکسیانسیون نسبت داده‌اند. چرا که پس ازدریافت واکسن، درصورتی که واکسیناسیون در "دوره نهفتگی" (۵ تا ۶ روز) انجام شده باشد، امکان ابتلا به بیماری وجود دارد. پس از دریافت واکسن هم امکان ابتلا به کووید ۱۹ وجود دارد زیرا بر پایه اطلاعات انستیتو روبرت کخ در آلمان، واکسن به طور معمول تازه ۱۰ تا ۱۴ روز پس از اولین دوز، اثر می‌کند.

رسانه‌های دولتی روسیه و چین هر دو گزارش جامعی در این مورد داشته‌اند، البته چینی‌ها به رسانه‌های دولتی روسیه استناد کرده‌اند. در گزارش اصلی در رسانه‌های روسیه به روشنی نوشته شده: «در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر نقش واکسن در این موارد مرگ و میر وجود ندارد.» در این مقاله به یک فاکت مشخص اشاره شده که می‌گوید: «از نظر آماری این مسئله گریزناپذیر است که برخی انسان‌ها پس از دربافت واکسن به دلایلی که به واکنش بدنشان به واکسن هیچ ربطی ندارد، بیمار شده و بمیرند.»

در ادامه راستی‌آزمایی اطلاعات منتشرشده در مورد مرگ و میر ناشی از دریافت واکسن کووید ۱۹ به سراغ آمریکا، نروژ، بلژیک و پرو رفته‌ایم. آیا منابع دولتی در آمریکا از ۱۸۱ مورد مرگ پس از دریافت واکسن کرونا خبر می‌دهند؟

به زودی منتشر می‌شود.

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.