رویترز: حمله مرگبار دسامبر ۲۰۲۰ به فرودگاه عدن 'توسط حوثی‌ها انجام شد'

خبرگزاری رویترز می گوید یک تیم تحقیقاتی سازمان ملل متحد در گزارشی محرمانه نتیجه گیری کرده است که حملات موشکی مرگبار ماه دسامبر گذشته به فرودگاه عدن یمن را حوثی‌های انجام دادند.

حمله روز ۳۰ دسامبر ۲۰۲۰ حین ورود اعضای کابینه جدید دولت یمن به فرودگاه شهر عدن رخ داد - دولتی که از حمایت عربستان سعودی برخوردار است و جامعه بین المللی آن را به رسمیت می شناسد.

رویترز روز دوشنبه (۲۹ مارس) به نقل از دو منبع دیپلماتیک ناشناس گزارش داد که تیم کارشناسان سازمان ملل متحد معتقدند که حوثی‌ها در اقدامی هماهنگ از دو نقطه تحت کنترل خود - فرودگاه شهر تعز و یک ایستگاه پلیس در ذمار - به فرودگاه عدن موشک پرتاب کردند.

بنا بر این گزارش، موشک‌ها از نوعی بود که حوثی‌ها در حملات گذشته از آن استفاده کرده بودند.

رویترز می گوید گزارش مذکور روز جمعه گذشته به کمیته شورای امنیت که بر تحریم‌های یمن نظارت دارد تسلیم شده اما روسیه از انتشار آن جلوگیری کرده است.

اعضای دولت تازه مورد حمایت عربستان برای دیدار و گفتگو با گروه جدایی طلب شورای انتقالی جنوبی که در عدن مستقر است به این شهر سفر کرده بودند. آنها در حال پیاده شدن از هواپیما بودند که به فرودگاه حمله شد.

آن حمله در حالی رخ داد که دوربین‌های زنده تلویزیونی در حال پوشش مراسم ورود اعضای دولت جدید بودند. ۲۲ نفر از جمله سه عضو کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و چند مقام دولتی کشته شدند هرچند به اعضای کابینه آسیبی وارد نیامد.

وزیر اطلاع‌رسانی دولت یمن گفت که انفجارها نتیجه «حمله تروریستی بزدلانه» شبه‌نظامیان حوثی بود. اما حوثیان این اتهام را رد کردند.

معین عبدالملک سعید، نخست‌وزیردولت مورد حمایت عربستان و اعضای کابینه او بعد از انفجارها به کاخ ریاست جمهوری در عدن واقع در جنوب یمن منتقل شدند.

فرودگاه عدن
انفجارها فعالیت فرودگاه عدن را مختل کرد

کابینه آقای سعید به عنوان راه حلی برای کاهش اختلافات شدید و درگیری‌ها میان نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور و جدایی‌طلبان شورای انتقالی جنوب یمن تشکیل شد.

اختلاف‌های این دو گروه در حالی بالا گرفت که قرار بود نیروهای آنها در جنگ علیه حوثی‌ها متحد باشند. شیعیان حوثی کنترل صنعا، پایتخت یمن، و بیشتر مناطق شمال غرب این کشور را در دست دارند.

یمن از سال ۲۰۱۵ و در پی عملیات نظامی عربستان سعودی و متحدانش علیه حوثی‌ها و بازگرداندن قدرت به آقای منصور هادی صحنه جنگ و قحطی و آوارگی بوده است.

این جنگ بیش از صدهزار کشته به جا گذاشته، بزرگترین فاجعه انسانی جهان را رقم زده، میلیون‌ها نفر را دچار فقر و گرسنگی کرده و این کشور را در برابر همه‌گیری ویروس کرونا بیش از پیش آسیب‌پذیر کرده است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.