خاورمیانه یکی از بیشترین آمارهای اعدام در جهان را دارد

عفو بین الملل می گوید که چهار کشور از میان پنج کشوری که بالاترین آمار اعدام را در سال ۲۰۲۰ در جهان داشته اند در خاورمیانه واقع شده اند.

براساس گزارشی که این گروه حقوق بشری تنظیم کرده از ۴۸۳ مورد اعدامی که در جهان گزارش شد ۸۸ درصد در ایران، مصر، عراق و عربستان اجرا شده است.

عفو بین الملل این کشورها را به "پافشاری بی رحمانه و هراس آور" برای اعمال مجازات مرگ علیرغم چالش های همه گیری کووید-۱۹ متهم کرد.

کل آمار اعدام در سال ۲۰۲۰ در پایین ترین حد در یک دهه اخیر بود، هرچند آمار چین در آن حساب نشده است.

هرچند تصور می شود چین سالانه هزاران نفر را اعدام می کند، اما ابعاد واقعی مجازات مرگ در این کشور به درستی معلوم نیست چون دولت آن را محرمانه نگاه می دارد.

عفو بین الملل در گزارش سالانه خود در مورد استفاده از مجازات اعدام گفت شمار کل اعدام های ثبت شده در خاورمیانه و شمال آفریقا از ۵۷۹ نفر در سال ۲۰۱۹ به ۴۳۷ نفر در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا کرد.

این عمدتا ناشی از افت ۸۵ درصدی آمار اعدام در عربستان سعودی بود، جایی که ۲۷ اعدام ثبت شد و همچنین افت ۵۰ درصدی آن در عراق که حکم اعدام ۴۵ نفر را به اجرا گذاشت.

با این حال این گزارش می گوید که این تحت الشعاع افزایش ۳۰۰ درصدی در مصر قرار گرفت که ۱۰۷ نفر را اعدام کرد.

بیست و سه نفر از اعدامی ها به اتهامات مرتبط با خشونت سیاسی محکوم شده بودند، اما عفو بین الملل می گوید که حکم آنها محصول محاکمه های کاملا ناعادلانه و "اعترافات" اجباری بود.

ایران

ایران که ۲۴۶ نفر را در سال ۲۰۲۰ اعدام کرد رتبه دوم بعد از چین را حفظ کرد.

عفو بین الملل گفت که مقام های ایرانی بیش از پیش از مجازات مرگ به عنوان "یک سلاح سرکوب سیاسی" علیه نارضایتی، اعتراض و اقلیت های قومی استفاده می کنند.

ایران همچنین سه نفر را برای جرایمی که در سن زیر ۱۸ سالگی انجام شده بود اعدام کرد که ناقض قوانین انساندوستانه بین المللی است.

عفو بین الملل همچنین قطر را به خاطر اجرای اولین حکم اعدام بعد از ۲۰ سال به "برداشتن گامی نگران کننده به عقب" متهم کرد.

یک مرد اهل نپال که در ارتکاب قتل گناهکار شناخته شده بود در ماه مه به جوخه اعدام سپرده شد.

یک نهاد دولتی در عربستان سعودی افت شدید شمار اعدام ها در آنجا را تا حدودی به "توقف موقتی مجازات مرگ برای جرایم مواد مخدر" نسبت داد.

اما عفو بین الملل گفت که این ممکن است به دلیل تمایل نظام حاکم بر این کشور به پرهیز از انتقاد بین المللی همزمان با برگزاری اجلاس گروه ۲۰ در ریاض بوده باشد.

 

 

 

 

 

بی بی سی 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.