گزارش ایرنا از 'افزایش چند هزار میلیاردی' بودجه نیروی انتظامی، بسیج و فعالان مجازی

خبرگزاری رسمی دولت ایران گزارش داده که کمیسیون تلفیق مجلس "بدون اطلاع" دولت و نمایندگان، بودجه سال ۱۴۰۰ را تغییر داده و به بعضی از نهادها و دستگاه‌های "خاص" بودجه بیشتری داده است.

ایرنا جدولی را به نام جدول ۱۷ منتشر کرده و بر اساس آن ادعا کرده که کمیسیون تلفیق مجلس بودجه نهادهایی را بدون اطلاع دولت هزاران میلیارد تومان افزایش داده است، از جمله:

تقویت بنیه نیروی انتظامی (۲۱۵۰ میلیارد تومان)، سازمان بسیج (۲۰۴۶ میلیارد تومان)، فعالان مجازی صدا و سیما (۱۵۰۰ میلیارد تومان)، طرح تحول قوه قضاییه (۴۰۰ میلیارد تومان)، مسکن نیروی انتظامی (۳۰۰ میلیارد تومان)، بخش سایبری سازمان تبلیغات اسلامی (۲۰۰ میلیارد تومان) و دانشگاه امام حسین (۳۶۱ میلیارد تومان).

ارقام و اعداد این گزارش تازگی دارد اما پیش از این هم شماری از نمایندگان مجلس از "دستکاری اعداد و جدول‌ها" بعد از تصویب بودجه ۱۴۰۰ انتقاد کرده و خواستار رسیدگی به این "تخلف" شده بودند.

نمایندگان چه گفته بودند؟
چهارم اردیبهشت ماه ۱۰۰ نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، خواستار شفافیت در تنظیم و تهیه جدول‌ها و ردیف‌های بودجه‌ای شدند.

این نمایندگان گفتند که این جدول‌ها تا ۲۱ فروردین ماه، بارها تغییر کرده و به گفته آنها "در کمال تعجب جداول ۲۵ روز پس از تصویب بودجه در صحن ابلاغ شده است."

نمایندگان مجلس می‌گویند بدون اطلاع آنها در بودجه ۱۴۰۰ 'دستکاری' شده
این صد نماینده در نامه خود اعضای کمیسیون تلفیق را به استفاده از "رانت" عضویت در این کمیسیون برای "جابه‌جا کردن اعداد کلان بودجه" متهم کرده‌ و گفته‌اند که این اتفاق در نوع خود "بی‌نظیر و رکوردی جدید" در اقدام غیرقانونی در مجلس بوده است.

در این نامه گفته شده که مجلس فعلی در شفافیت و قانون‌مداری برای بررسی بودجه "نمره‌ای به‌مراتب کمتر از سال‌های قبل" گرفته است.

شماری از منتقدان محمدباقر قالیباف او را متهم می‌کنند که این بودجه را با هدف تبلیغات انتخابات برای نهادها و افرادی در نظر گرفته که در انتخابات نقش ایفا می‌کنند.

پاسخ مدافعان چیست؟
حسین قربانزاده، مشاور رئیس مجلس در یک اتاق گفت‌وگو در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس، کلیت تغییرات در بودجه را رد نکرد اما گفت که طبق آیین‌نامه مجلس کار غیرقانونی صورت نگرفته است و به گفته او "هیچ ردیفی در صحن مجلس تصویب نمی‌شود که کمیسیون بخواهد آن را تغییر بدهد."

به گفته آقای قربانزاده جدول منتشر شده در ایرنا درست نیست.

ایرنا در گزارشش گفته که این جدول شامل تمام تغییرات نیست؛ ضمن اینکه به گفته این خبرگزاری بودجه بعضی نهادها مثلا بودجه در نظر گرفته شده برای اصلاح ساختار بودجه بدون اجازه دولت "خط خورده است."

احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیات‌ رئیسه مجلس هم که در جلسه بود در دفاع از عملکرد کمیسیون تلفیق گفت ۹ سال عضو این کمیسیون بوده است و می‌داند که مجلس و دولت هیچ‌گاه در سال‌های گذشته وارد ریز اعدام و ارقام شرکت‌ها نمی‌شوند و به اعتقاد او "این ظلم بزرگی به کمیسیون تلفیق است" که گفته شود امسال کمیسیون اعداد را دستکاری کرده است.

او تلویحا تایید کرد که قبلا هم رویه همین بوده است. ادعایی که ۱۰۰ نماینده مجلس در نامه‌شان آن را رد می‌کنند و می‌گویند تغییرات امسال بعد از تصویب مجلس، در تاریخ بررسی بودجه سابقه نداشته است.

خبرگزاری دولت ایران هم در گزارشش گفته که در صورت اصلاح نشدن، این "بدعت" در آینده به "رویه بودجه‌نویسی" تبدیل خواهد شد.

ماجرا چطور شروع شد؟
"دستکاری" در جدول بودجه‌ها را اولین بار علی خضریان، نماینده مجلس مطرح کرد و ۳۱ فروردین ماه در توییتی خطاب به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس و الیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق نوشت:

"متاسفانه بررسی جداول بودجه ۱۴۰۰ حاکی از تغییرات گسترده ارقام و اعداد پس از رای‌گیری لایحه بودجه در صحن مجلس با اطلاع و تایید جنابتان می‌باشد... لذا با توجه به رانت ایجاد شده برای عده‌ای خاص و تذکرات متعدد نمایندگان پیرامون این موضوع که شنیده نشد، با هدف جلوگیری یک رانت بزرگ که منجر به ذبح قانون‌گرایی در نظام بودجه‌ریزی کشور خواهد شد، این تخلف را پیگیری خواهم کرد."

واکنش هیات رئیسه مجلس چه بوده؟
هیات رئیسه مجلس درباره این انتقادها تا کنون سکوت کرده است اما احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیات رئیسه مجلس گفته که بعد تعطیلات این موضوع بررسی خواهد شد.

کمیسیون تلفیق مجلس، متشکل از ۹ عضو کمیسیون برنامه و بودجه و ۳ عضو کمیسیون‌های تخصصی دیگر، وظیفه دارد مفاد برنامه‌های توسعه و لوایح بودجه را بررسی کند.

این اولین بار نیست که به "عدم شفافیت" در تهیه و تصویب بودجه مجلس انتقاد می‌شود.

بودجه سال ۱۳۹۹ هم که همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران بود، با حکم حکومتی آیت الله علی خامنه‌ای برای اولین بار در تاریخ مجلس شورای اسلامی بدون تصویب در صحن علنی مجلس و صرفا با تایید در جمع محدودی از نمایندگان به شورای نگهبان فرستاده و در نهایت به این شیوه تایید شد.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.