گزارش «خانه آزادی»: دموکراسی در بسیاری از کشورها رو به تضعیف است

«خانه آزادی» (فریدم هاوس) در گزارش تازه‌ای با عنوان «ملت‌ها در گذار»، گزارش سالانه خود را در مورد وضعیت دموکراسی در جهان ارائه کرده که نشان از وخیم‌تر شدن وضعیت در این زمینه، در بخش‌هایی از اروپا و آسیای مرکزی دارد.

به نوشته این گزارش، رهبران منتخب در اروپا و اوراسیا در حال تضعیف همان نهادهایی هستند که به واسطه آنها روی کار آمده‌اند. این رهبران، پس از رسیدن به قدرت از طریق انتخابات، هنجارهای دموکراتیک را رد می‌کنند و نظام‌های جایگزین، از نوع حکمرانی استبدادی را ترویج می‌کنند.

بنا بر این گزارش، «رهبران ضد دموکراتیک اکنون از یکدیگر می‌آموزند که چگونه باید قدرتشان را تحکیم کنند و مخالفت‌های سیاسی را سرکوب کنند و در عین حال از مجازات‌ نهادهای بین‌المللی دور بمانند.»

به نوشته «خانه آزادی»، در اروپا، به‌ویژه کشورهایی مانند مجارستان و لهستان، که در دهه ۱۹۹۰ کمک شایانی به گذار عمومی منطقه به سمت دموکراسی کردند اکنون با جا افتادن دوباره و هرچه بیشتر استبداد در نظام خود مواجه‌اند.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که در تاریخ ۲۶ سال اخیر ملت‌های در حال گذار، تاکنون تعداد دموکراسی‌ها به این اندازه کم نبوده است.

بنا بر این گزارش، بیشترین افت دموکراتیک در لهستان (منفی ۰٫۳۶) و مجارستان (منفی ۰٫۲۵) دیده می‌شود و در بالکان نیز تنها کرواسی همچنان دارای دموکراسی نیمه‌منسجم است.

«خانه آزادی» در ادامه می‌نویسد که دموکراسی در ارمنستان در سالی که گذشت تضعیف شده، وضعیت در اوکراین تغییری نکرده، اما طی سال ۲۰۲۰، ازبکستان و مقدونیه شمالی پیشرفتی را در درجه دموکراسی خود شاهد بودند.

در گزارش امسال «خانه آزادی» آمده است که رژیم‌های استبدادی مستحکم در منطقه مورد بررسی همچنان عبارتند از دولت‌های کشورهای بلاروس، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان.

به عنوان دموکراسی‌های مستحکم هم در این گزارش از جمهوری چک، استونی، لتونی و لیتوانی یاد شده است.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.