رویترز: صادرات نفت ایران در ماه آوریل نیز افزایش یافت

تحقیقات خبرگزاری رویترز نشان می‌دهد که با وجود توافق داوطلبانه برخی از اعضای اوپک برای کاهش تولید خود، به دلیل افزایش تولید ایران در ماه آوریل صادرات نفت اوپک به نسبت ماه‌های قبل بیشتر بوده است.

بر اساس این تحقیقات، مجموع صادرات ۱۳ کشور عضو اوپک در ماه آوریل ۲۵.۱۷ میلیون بشکه در روز بوده و به نسبت ماه مارس ۱۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است. حجم صادرات اوپک از ماه ژوئن ۲۰۲۰ به غیر از فوریه امسال هر ماه افزایش پیدا کرده است.

میزان صادرات نفت ایران در ماه‌های اخیر و همزمان با مذاکرات برای احیای برجام رو به افزایش بوده است. جو بایدن از اولین روزهای ریاست جمهوری در ماه ژانویه امسال تمایل آمریکا به بازگشت به برجام را اعلام کرد.

تاکنون اعضای اوپک و کشورهای هم‌پیمان در مورد افزایش صادرات ایران حساسیتی نشان نداده‌اند و طبق توافقات قبلی صادرات این سازمان قرار است از ماه مه امسال افزایش يابد.

مدیرعامل یک شرکت ردگیری حمل و نقل دریایی به خبرگزاری رویترز گفت: «افزایش صادرات نفت ایران در ماه‌های اخیر یک روند پایدار بوده است.»

سازمان اوپک به امید بهبود اقتصاد جهانی در هفته جاری اعلام کرد که از ماه مه محدودیت هایی را که از سال گذشته در مورد حجم صادرات اعضا تصویب کرده بود به مرور لغو خواهد کرد.

عربستان سعودی نیز قرار است کاهش داوطلبانه میزان صادرات خود را که برای ماه‌های فوریه، مارس و آوریل در نظر گرفته بود در ماه مه لغو کند. تحت تاثیر کاهش موقت صادرات عربستان سعودی تولید اوپک هنوز کمتر از میزان مورد توافق اعضای این سازمان و کشورهای هم پیمان در ماه آوریل است.

کشورهای ایران، لیبی و ونزوئلا از توافق‌های اوپک دریک سال اخیر برای کاهش تولید مستثنی بودند و تغییر در میزان صادرات آنها ناقض این توافق‌ها قلمداد نمی‌شود.

براساس اطلاعات مربوط به ردگیری حمل و نقل دریایی حجم صادرات ایران از سه ماه آخر سال میلادی گذشته رو به افزایش گذاشته است. این اطلاعات نشان می‌دهد که صادرات نفت ایران در ماه آوریل امسال به نسبت ماه مارس حدود ۲۰۰ هزار بشکه افزایش یافته و به ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسیده است که بالاترین درصد افزایش تولید در میان اعضای اوپک است.

صادرات کشورهای الجزایر، نیجریه و آنگولا نیز اندکی افزایش یافته ولی میزان تولید عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت تغییری نکرده است. همزمان صادرات ونزوئلا و لیبی در ماه آوريل کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

یکی از دلایل کاهش صادرات نفت لیبی در ماه آوریل اختلاف با بانک مرکزی آن کشور بر سر بودجه پایانه نفتی «حریقه» بود که از قرار معلوم در روزهای اخیر حل شده است.

صادرات ونزوئلا نیز که در ماه‌های گذشته به کندی رو به افزایش بود در ماه آوریل به دلیل کمبود نفت خام سبک مورد نیاز برای تولید نفت صادراتی کاهش یافته است.

تحقیقات خبرگزاری رویترز با استفاده از اطلاعات منابع خارجی، از جمله شرکت‌های ردگیری حمل و نقل دریایی، اطلاعات شرکت‌های نفتی و پتروشیمی، اوپک و شرکت‌های مشاوره در عرصه نفت و انرژی انجام شده است.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.